Jemy oczami, to wiemy nie od dziś. Każda potrawa umiejętnie podana zyskuje na atrakcyjności, a podana w plenerze w odpowiedniej oprawie staje się niezapomnianym przeżyciem kulinarnym i estetycznym.

Pomysłów na ogrodowe party jest bez liku, warto jednak wybrać motyw przewodni, klucz, według którego będziemy się poruszać tworząc spójną całość. Jedzenie, zastawa i elementy dekoracyjne najlepiej jak będą w jednym stylu. Klimat włoskiej sjesty, angielski piknik na trawie czy skandynawska prostota to najczęściej wykorzystywane motywy. Pozwólmy sobie na kreatywność i zorganizujmy spektakularne party.

Od czego zacząć?

Wybierzmy motyw przewodni i ułóżmy menu, które będziemy serwować gościom. W zależności od potraw wybierzmy rodzaj zastawy. Dania podawane mogą być nie tylko na talerzach - wykorzystajmy różnego rodzaju patery, deski i koszyki. Kolorowe lub lniane obrusy, serwety z motywem kwiatowym lub w kratkę, a na nich naczynia w soczystych kolorach kojarza się z włokim celebrowaniem jedzenia wraz z przyjaciółmi. Jeśli zdecydujemy się na piknik na trawie warto pamiętać o kocu, poduszkach i jednorazowej zastawie. Napoje to ważny punkt programu, poncze z kawałkami owoców czy koktaile idealnie dopełnią ogrodowe menu, a do chłodzenia butelkowanych napojów wykorzystajmy wiaderka z kostkami lodu.

Jak zrobić dekoracje?

Stanowią uzupełenienie całości i dzięki nim Twoje garden party będzie jeszcze bardziej barwne. Dekoracje z serwetek i kwiaty w wazonach to absolutne minimum. Pokuśmy się o zawieszona nad stołem balonów, papierowych dekoracji, lampionów i latarenek. Użyjmy lampek, nawet choikowych, nadadzą one magicznego nastroju, na stole ustawmy świece (w roli świczników możemy wykorzystać słoiki). Wieczorową porą nastrój będzie tak wyśmienity, że nikomu nie przyjdzie do głowy wstawać od stołu!

Party w ogrodzie - zobacz zdjęcia >>