Margaretka: opis kwiatów

Margaretka albo inaczej margarytka, to potoczna nazwa na jastrun, który należy do rodziny astrowatych. Bogactwo ludowych nazw świadczy o popularności tej rośliny w naszym klimacie - faktycznie porasta ona bujnie polskie łąki i jest jedną z najpopularniejszych dziko rosnących roślin.

Margaretka jest niezwykle często mylona ze swoją drobniejszą kuzynką - stokrotką. Faktycznie podobieństwo jest uderzające. Jastrun ma pojedyncze ząbkowane lub klapowane liście. Z pojedynczej łodygi wyrasta jeden języczkowaty kwiat z żółtym środkiem. W przeważającej większości ma on biały kolor, choć spotkać można też odmiany żółte, różowe, czerwone i fioletowe. Należy do jednych z najwyższych kwiatów, ponieważ ma wzniesiony pokrój i osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Margaretki rosną w kępach i często tworzą niewielkie grupy.

Margaretka na pniu jest szczególną, niezwykle piękną odmianą tej rośliny. To niewielkie drzewko, którego koronę porastają kwiaty margaretki. Najczęściej poleca się sadzenie go w donicy, w związku z czym wymaga podobnych zabiegów, co inne odmiany uprawiane w ten sposób.

Uprawa margaretki ogrodowej

Margaretka jest gatunkiem, który często rośnie na dzikich łąkach, w związku z tym jest wytrzymała i nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego świetnie sprawdzi się dla początkujących lub zabieganych ogrodników. Większość odmian nie ma wyszczególnionych preferencji, jeśli chodzi o glebę i przyjmą się niemal na każdym podłożu, choć preferują te o odczynie zasadowym lub obojętnym. Jednym z wyjątków jest jastrun późny, który preferuje ziemię wilgotną, o odczynie lekko kwaśnym. Poza tym stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, choć sprawdzi się również półcieniste, i osłonięte od wiatru. 

Margaretka nie wymaga zbyt intensywnego podlewania. Po konewkę powinniśmy sięgnąć jedynie, gdy gleba jest mocno przesuszona, lub gdy od dawna nie padał deszcz. Pamiętaj, że te kwiaty mają płytki system korzeniowy, przez co nadmiar wody może sprawić, że pożółkłą i zmarnieją. 

Margaretki są dość ekspansywnymi roślinami, dlatego sadząc je na rabacie, pamiętaj o tym, aby wokół nich zostawić co najmniej 40 cm miejsca. Sadzenie najlepiej zaplanować na drugą połowę maja, kiedy miną ostatnie nocne przymrozki. Warto pamiętać, że tylko niektóre odmiany są zimoodporne, dzięki czemu mogą ozdabiać nasze ogrody przez wiele lat. Należy do nich między innymi jastrun wspaniały, którego warto co dwa lub trzy lata przesadzać w nowe miejsce, by wzmocnić kwitnienie.

Uprawa margaretek w doniczce

Margarytka jest też popularnym kwiatem doniczkowym. Podobnie jak odmiany ogrodowe nie ma zbyt dużych wymagań, jednak jej uprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór doniczki - lepiej zdecydować się na jak największą, by system korzeniowy mógł się spokojnie rozrosnąć. Doniczkę postaw na balkonie lub na parapecie - im bliżej Słońca, tym lepiej. Do sadzenia margaretek najczęściej poleca się ziemię kwiatową. 

Margaretki rosnące w donicach wymagają częstego, nawet codziennego, podlewania. Powinny być też regularnie nawożone, przynajmniej raz w tygodniu. Wszystkie odmiany margaretek rosnących w donicach powinny być zimowane w domu, dlatego należy zabrać je z balkonu przed nadejściem pierwszych przymrozków. Na czas zimniejszych miesięcy powinny być pozostawione w jasnym, ale chłodnym pomieszczeniu. Powinniśmy również ograniczyć podlewanie do minimum. Przed nadejściem kolejnego sezonu wegetacyjnego, margaretki powinny być stopniowo przyzwyczajane do zmiany temperatury. Począwszy od marca, należy co kilka tygodni przenosić je w coraz cieplejsze miejsce. W tym okresie powinniśmy też rozpocząć bardziej obfite podlewanie. 

Pielęgnacja kwiatów margaretek

Margaretki nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli pamiętamy o regularnym, ale niezbyt obfitym, podlewaniu oraz o ewentualnym nawożeniu jedyne, o co musimy dodatkowo zadbać to usuwanie zwiędłych kwiatów i liści. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu zabiegowi robimy miejsce na pojawienie się nowych kwiatów. 

Rozmnażanie margaretek jest możliwe zarówno przez sadzonki pędowe, jak i podział bryły korzeniowej. Bardziej cierpliwi mogą spróbować też wysiewania nasion. Aby uzyskać sadzonki pędowe, powinniśmy późnym latem przyciąć około 5-centymetrowe pędy i na zimę zasadzić je w małych doniczkach wypełnionych stale wilgotnym podłożem i przykrytych folią. W maju możemy wystawić je na balkon lub przesadzić do gruntu. 

Innym sposobem jest wysiewanie margaretki z nasion zebranych z kwiatostanów jesienią. Wysiewamy nasiona do wilgotnego podłoża i na czas zimy pozostawiamy doniczki w jasnym miejscu. Wiosną powinny zacząć kiełkować. Jeśli zaś planujemy hodować margaretki w domu, powinniśmy wysiewać je w styczniu. 

Margaretki są dość odporne na choroby, mogą jednak padać ofiarami szkodników. Zagrażają im zwłaszcza mszyce, których obecność można rozpoznać po lepkiej wydzielinie na liściach. Gdy zauważysz niepokojące objawy, konieczny może okazać się oprysk. Kolejnym problemem, który pojawia się zwłaszcza w długich okresach suszy, mogą być przędziorki. By uniknąć rozprzestrzeniania się ich, pamiętaj o regularnym podlewaniu. Należy zwrócić szczególną uwagę na okazy rosnące w ogrodzie, których liście często stają się pożywieniem dla ślimaków. 

Margaretka kwiat: znaczenie

Margaretki wyglądają wspaniale nie tylko na rabacie i w doniczce, ale też w wazonie. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego świetnie nadają się na prezent. Te delikatne, urocze kwiaty symbolizują młodość, świeżość i czystość. Niezwykle często są też wykorzystywane do ozdabiana sal weselnych lub pojawiają się w bukiecie panny młodej. Zanim jednak zdecydujesz się podarować bliskiej osobie bukiet margaretek, koniecznie upewnij się, co oznacza kolor, który przypadł Ci do gustu.