Popularna gnojówka z pokrzywy, to doskonały nawóz do wielu roślin uprawianych w ogrodzie. Jest prosta do przygotowania i działa często lepiej niż sztuczne nawozy, a na dodatek nie szkodzi środowisku. Jak zrobić nawóz z pokrzywy, do czego go stosować i jak długo można go przechowywać? Poznaj naturalny sposób na udane plony w twoim ogrodzie.  

Pokrzywy, choć wielu osobom kojarzą się z niepożądanym chwastem, który na dodatek wywołuje nieprzyjemne poparzenia, w rzeczywistości są bardzo cenną rośliną, pełną witamin i składników odżywczych. Nie tylko mają właściwości lecznicze i mogą być spożywane w celach zdrowotnych, ale też bardzo dobrze służą innym roślinom.  

Popularna gnojówka z pokrzywy świetnie sprawdza się jako naturalny nawóz do różnych roślin. Zawiera duże ilości azotu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia i krzemu, a także witaminy A, B, C i K oraz naturalne przeciwutleniacze. Gnojówka z pokrzywy do podlewania świetnie sprawdza się w przypadku większości warzyw, a także ozdobnych roślin ogrodowych, zarówno jedno, jak i wieloletnich. Regularnie stosowana wzmacnia je, wzbogaca o cenne składniki odżywcze, wspomaga tworzenie się chlorofilu w liściach, a także przyciąga dżdżownice, które spulchniają glebę.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Na nawóz z pokrzywy zbieramy młode rośliny, najlepiej takie, które jeszcze nie zakwitły. Następnie liście i łodygi rozdrabniamy i umieszczamy w dużym pojemniku, np. plastikowej beczce lub wiaderku. Ważne jest, żeby naczynie nie było metalowe ani betonowe. Liście pokrzywy zalewamy wodą. Można użyć do tego deszczówki. Ogólnie przyjęte proporcje to 10 l wody na 1 kg pokrzyw, choć nie muszą one być bardzo skrupulatnie odmierzone.

Pojemnik z przygotowaną miksturą przykrywamy, aby nie wpadły do niego żadne zwierzęta ani owady. Najlepiej jest wykorzystać do tego gazę, włókninę lub nawet starą firankę, ponieważ zalane wodą pokrzywy potrzebują dostępu tlenu. Bardzo ważne jest, aby nie zamykać ich szczelnie, ponieważ uniemożliwi to fermentację. Pojemnik z zalanymi pokrzywami odstawiamy w lekko zacienione miejsce. Miksturę trzeba codziennie mieszać.

Gnojowica z pokrzywy będzie gotowa do użycia po około 14-20 dniach. Woda stanie się wtedy ciemniejsza i zyska brunatny kolor, a z jej powierzchni znikną bąbelki i piana. Trzeba wiedzieć, że nawóz z pokrzyw ma wyjątkowo silny, charakterystyczny zapach, który jest wyjątkowo nieprzyjemny. Dlatego najlepiej przechowywać go w takiej części ogrodu lub działki, gdzie nie będzie nikomu przeszkadzać.

Nawóz z pokrzywy: co podlewać?

Co podlewać nawozem z pokrzywy? Prawie wszystko. Ten naturalny nawóz jest wprost stworzony do pomidorów. Nie tylko pozytywnie wpływa na ich wzrost, sprawiając, że są one dorodne i okazałe, ale też chroni je przed chorobami, np. przed zarazą ziemniaczaną. Nawóz z pokrzyw świetnie nadaje się też do większości innych warzyw - ogórków, papryki, dyni, cukinii, bakłażana, kalafiora czy selera. Dobrze zrobi również malinom, truskawkom, ogrodowym krzewom ozdobnym, jak np. róże, kwiatom na rabatkach czy iglakom. Niektórzy używają go nawet do podlewania trawników. Nawóz z pokrzywy nie nadaje się za to do podlewania cebuli, czosnku, grochu i fasoli. Nie lubią go także azalie, rododendrony i wrzosy.

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy jest bardzo różnorodne. Można ją wykorzystać nie tylko do podlewania roślin, ale też do ich spryskiwania, jako nawóz dolistny, odżywiający rośliny i dostarczający im dobroczynnych składników. Doskonale zwalcza mszyce, przędziorki, miseczniki czy tarczniki. Pomaga też przy niektórych chorobach grzybowych, np. przy mączniaku czy szarej pleśni. Trzeba jednak pamiętać, że aby efekty takiej kuracji były widoczne, trzeba zastosować gnojówkę z pokrzywy w miarę wcześnie, kiedy choroba nie jest jeszcze rozwinięta, a szkodników jest mało.

Zamiast gnojówki z pokrzywy, można też przyrządzić wyciąg z pokrzywy, który robi się tak samo, z tą różnicą, że wystarczy jeśli postoi jedną dobę. Jeszcze innym sposobem na szkodniki, np. mszyce, może być wywar z pokrzywy. Przyrządza się go gotując 0,5 kg świeżych pokrzyw w 5 l wody, przez pół godziny. Po przestudzeniu i rozcieńczeniu wodą można nim opryskiwać zaatakowane przez szkodniki rośliny.

Gnojówka z pokrzywy: jak często podlewać?

Nawozem z pokrzywy podlewamy rośliny regularnie w odstępach 2-3 tygodniowych aż do końca sierpnia. Nawóz najlepiej wlewać pod krzaczki, szczególnie w przypadku warzyw liściastych, choć jeśli polejemy po samej roślinie też nic się nie stanie.

Do podlewania stosujemy gnojówkę z pokrzyw rozcieńczoną w stosunku 1:10. Już niedługo od pierwszego podlania widać efekty - rośliny stają się bujniejsze, bardziej zielone, a ich łodygi sztywne. Jeśli jednak zauważmy, że liście robią się coraz bardziej ciemnozielone, należy ograniczyć podlewanie, żeby nie przedobrzyć. W przypadku iglaków efekty nie są aż tak szybko widoczne i trzeba wykazać się pewną dozą cierpliwości, żeby je zobaczyć.

Do opryskiwania przeciwko szkodnikom wykorzystujemy nawóz z pokrzywy rozcieńczony w stosunku 1:20. W przypadku wyciągu lub wywaru z pokrzywy wystarczy rozcieńczenie 1:5. Taki oprysk można stosować w miarę potrzeby co kilka dni, aż do zwalczenia szkodników. Wiosną, zanim na roślinach rozwiną się pąki, można wykonać pojedynczy, profilaktyczny oprysk.

Jak długo może stać gnojówka z pokrzyw?

Gotowy nawóz można przecedzić i zlać do szczelnie zamykanego naczynia. Kiedy pokrzywy już przefermentowały, taki sposób przechowywania im nie zaszkodzi, a ze względu na nieprzyjemny zapach będzie się znacznie lepiej sprawdzać, niż trzymanie nawozu w otwartej beczce. Nieprzefermentowane liście i łodygi to doskonały kompost z pokrzywy, który dodany do kompostownika skutecznie przyspiesza rozkładanie się pryzmy. Również sam nierozcieńczony nawóz z pokrzywy można dolewać do kompostownika.

Przecedzoną gnojówkę z pokrzywy można przechowywać tak długo, aż się ją zużyje, nawet do końca lata. Jeśli z jakiegoś powodu nie udało nam się jej zlać po 2-3 tygodniach od nastawienia, też nic się nie dzieje, może tak stać ze sfermentowanymi fragmentami liści i łodyg nawet ponad miesiąc, pod warunkiem, że znajduje się w zacienionym miejscu. Jednak jeśli przetrzymamy ja za długo, może nieco stracić na swojej mocy.

Gotowy nawóz z pokrzywy można też kupić w sklepie ogrodniczym. Jego dużą zaletą w porównaniu z tym przyrządzonym samodzielnie jest brak nieprzyjemnego zapachu. Trzeba jednak pamiętać, aby zwrócić uwagę na skład takiego produktu. Powinny być w nim wyłącznie wyciągi roślinne.