Jak prawidłowy sposób wykorzystać styl industrialny do stworzenia naszej wymarzonej przestrzeni mieszkalnej? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy. 

Styl loft, czyli industrialny – co to jest?

Kiedy mówimy o stylu loftowym, czy też industrialnym, nie możemy pominąć przy tym zdania, które wypowiedział był Le Corbusier. „Dom jest maszyną do mieszkania”. Sentencja ta, jest doskonałym odzwierciedleniem tego, co obecnie nazywamy stylem industrialnym: mieszkanie w stylu loftowym powinno być w pierwszej kolejności funkcjonalne i zapewniać odpowiednią przestrzeń do życia.

To, czym zdecydowanie wyróżnia się styl loftowy w mieszkaniu, to przede wszystkim przestrzeń, wykorzystana w możliwie jak najbardziej praktyczny sposób. Możemy śmiało powiedzieć, że wnętrze w stylu loft, jest jednocześnie wnętrzem bardzo minimalistycznym – jego design jest jedynie tłem dla funkcjonalnych rozwiązań.

Materiały, które wykorzystuje się do urządzenia industrialnego mieszkania, to przede wszystkim drewno, metal, cegła, ale też i kamień. Nie znajdziemy też w takich wnętrzach zbyt dużej ilości bibelotów. Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnych, nie uświadczymy dodatków. W odróżnieniu od np. stylu nowojorskiego, powinny być one przede wszystkim praktyczne.

Mieszkanie w stylu loft – jakie farby i podłogi wybrać?

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? Zacznijmy od wykończenia ścian i podłóg: kolorystyka wnętrz w stylu industrialnym powinna być możliwie jak najbardziej uniwersalna. Dobrze sprawdzają się tutaj zatem kolory takie jak czerń, grafit, szarości czy biel. Nie oznacza to jednak, że musimy decydować się na jednolity kolor ścian. Możemy śmiało eksperymentować z kolorami i np. jedną ścianę w wybranym przez nas pomieszczeniu, pomalować na inny, najlepiej pozostający w kontraście do pozostałych ścian, kolor. Mieszkanie w stylu industrialnym może, a nawet powinno, zawierać także ściany, które pokryte są np. cegłą czy kamieniem. Tego rodzaju rozwiązania nadają wnętrzom surowości, ale i stylu – nawiązują też do mieszkań urządzanych w budynkach pofabrycznych.

Jeśli chodzi o podłogi w mieszkaniach loftowych, doskonale sprawdzą się tutaj proste deski. Oczywiście pokrycie podłogi tego rodzaju materiałem jest dość kosztowne, niemniej efekt jest wart tej ceny. Kuchnia w stylu loft, powinna mieć taką podłogę, na której znajdą się płytki – na przykład takie przypominające kolorem i fakturą beton, lub celowo postarzane. 

Mieszkanie w stylu loft – jak umeblować?

Skoro wiemy już, jakiego rodzaju materiały powinny znaleźć się na podłogach i ścianach mieszkań w stylu loft, pora przyjrzeć się temu, jakie meble najlepiej się w nich sprawdzą. Musimy zadbać przede wszystkim o praktyczność mebli, a dopiero później skupić się na ich wyglądzie – wybierajmy maksymalnie funkcjonalne meble, pozbawione dziwacznych, geometrycznych kształtów i niepotrzebnych zdobień. W przypadku wyposażenia związanego z komfortem, możemy dozwolić sobie na dowolność: do stylu industrialnego pasują niemalże wszystkie odcienie kanap, foteli czy łóżek. Tapicerka takich mebli powinna być wykonana z miłych w dotyku tkanin, ale nie takich, które sprawiają wrażenie „puchatych”. Welur, aksamit czy poliester, sprawdzą się w tym przypadku doskonale.

Bardzo modnym i stylowym elementem wystroju, upiększającym salon w stylu loft, są regały wykonane z desek i metalu. Jasne deski, kontrastujące doskonale z ciemnym, metalowym stelażem, nadadzą wnętrzu przestrzeni i sprawią, że optycznie wyda się nam ono większe. Warto zadbać także o to, aby mieszkaniu urządzonym w stylu industrialnym nie zabrakło luster, powiększających i rozświetlających przestrzeń.

Jakie inne meble w stylu loft warto wybrać? Sypialnia w stylu loft, powinna być urządzona bardzo minimalistycznie: warto zdecydować się na przesuwaną szafę montowaną w ścianie, zamiast na wolnostojące meble. Warto też zrezygnować z biurka czy sekretarzyka i przenieść je do strefy dziennej. Kuchnia w stylu loft, zaaranżowana jest z wykorzystaniem drewnianych mebli z czarnymi blatami, a łazienka – ozdobiona jest lustrem w czarnej ramie i dekoracyjną drabiną z lampkami. Często wykorzystuje się w niej także całkowicie przeszklony prysznic, pozbawiony brodzika.

Dodatki w stylu loft – co wybrać?

Minimalizm nie wyklucza obecności dekoracji – o zwrócimy uwagę na to, aby były to dodatki praktyczne, wszystko pozostanie spójne. Czym zatem dekorować wnętrza w stylu industrialnym?

Przydadzą się kwiaty. Z racji tego, że przestrzeń industrialna jest przede wszystkim praktyczna i minimalistyczna, należy ją czymś ocieplić – w tej roli, najlepiej sprawdza się zieleń. Monstera, paprocie czy różnego rodzaju rośliny zielone o dużych liściach to symbole industrialnej stylistyki; pasują zarówno do salonu, sypialni, jak i do łazienki. Styl loft może zostać ożywiony także ususzonymi kłosami.

Do przechowywania najlepsze będą metalowe koszyki i koszyczki.