Drewno jest wyjątkowym surowcem, który od zawsze był chętnie stosowany zarówno jako materiał dekoracyjny, jak i do wykończenia pomieszczeń. Nic dziwnego, ponieważ drewno czyni wnętrze ciepłym i przytulnym. Poznaj naturalne kolory najpopularniejszych gatunków drewna i dowiedz się jak je ze sobą łączyć.

Kolor drewna odgrywa ogromną rolę w procesie aranżacji wnętrza. Jego główną zaletą jest uniwersalność, zwłaszcza w przypadku gatunków o jasnym zabarwieniu, które są neutralne, a dzięki temu dobrze komponują się z wnętrzami zaaranżowanymi niemal w każdym stylu. Można je wykorzystać w takich elementach wyposażenia jak podłogi, schody, okładziny ścienne, meble, futryny, drzwi, ramy okienne, karnisze czy różnorodne elementy o charakterze dekoracyjnym. Obecność naturalnego drewna we wnętrzu jest w stanie dodać mu klasycznego i drogiego sznytu. O drewniane elementy w mieszkaniu trzeba jednak odpowiednio dbać. 

Drewno pochodzi z natury, co powoduje, że nieodłączną cechą tego surowca jest starzenie się. W miarę upływu czasu drewno może się zmieniać – ciemnieje, przestaje pachnieć i nabiera trwałych przebarwień w wyniku kontaktu ze słońcem lub wodą. Co robić, aby przedłużyć jego żywotność? Przede wszystkim, kupując drewno, najlepszym wyborem będzie surowiec ciśnieniowo zaimpregnowany. Oprócz tego, drewniane elementy w domu należy regularnie impregnować i czyścić, używając jak najdelikatniejszych narzędzi, które ich nie zarysują i nie uszkodzą. Raz na kilka lat warto poddać temu zabiegowi również te elementy, które podczas produkcji zostały zaimpregnowane ciśnieniowo, aby je odświeżyć i wzmocnić. Przy impregnacji warto pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości preparatu impregnującego, a przy jego wyborze zdecydowanie należy unikać uniwersalizmu. Różne rodzaje drewna nacechowane są innymi potrzebami, a tym samym wymagają różnych impregnatów. Jednak nie jest to problemem, ponieważ takie specyfiki można z łatwością dostać w Internecie oraz w specjalistycznych sklepach stacjonarnych.

Kolory drewna: drzewa europejskie

Orzech europejski – jego możliwe wybarwienie rozpoczyna się od jasnego brązu, a kończy na ciemnym, szarobrązowym odcieniu. Za jego największy atut uważa się szalenie unikatowy i wysoce ceniony układ usłojenia.

Brzoza – drewno brzozy jest jasne i posiada odcienie od niemal białego po żółtobrązowy. Jego usłojenie jest faliste i gęsto ułożone. Drewno to zwiększa swoją elastyczność w wyniku działania pary wodnej.

Buk – charakteryzuje się żółtobrązowym kolorem, subtelnym połyskiem i specyficznym, cętkowanym usłojeniem. Działanie pary wodnej sprawia, że drewno to nieco różowieje.

Dąb – jego kolor waha się między żółtobrązowym a brązowym. Struktura drewna dębu jest silnie porowata. Dąb jest ciężki, twardy, szalenie wytrzymały i odporny na ścieranie. Jednak mimo to nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, ponieważ w kontakcie z wodą może pękać.

Jesion – jest to jeden z najpopularniejszych kolorów drewna meblowego. Jego cechę charakterystyczną stanowi mlecznobiałe lub płowobrązowe wybarwienie. Jesion jest dość mocnym drewnem, elastycznym w obróbce, przez co często wykorzystuje się go do produkcji elementów nośnych, takich jak na przykład toczone nogi stołów i krzeseł. Drewno to bez większego trudu można wypolerować na wysoki połysk. Jednak pod wpływem wilgoci jesion jest niezwykle podatny na butwienie.

Sosna – drewno sosnowe jest miękkie i może występować w różnych wariantach kolorystycznych – od prawie białego po pomarańczowo – brązowy. Jest wytrzymałe i łatwe w obróbce, dlatego też często wykorzystuje się je w budownictwie. Jest to chętnie wybierany kolor drewna podłogowego.

Wiśnia – drewno z drzew owocowych jest niezwykle cenione w przemyśle meblarskim i często wykorzystywane do intarsji. Drewno wiśni cechuje się prostym usłojeniem i kremowożółtą lub czerwona barwą.

Kolory drewna: drzewa egzotyczne

Palisander – charakteryzuje się silnie oleistą i bogatą w pory, chropowatą fakturą. Kolor tego drewna waha się między odcieniem jasnobrązowym z dodatkiem czarnych smug (np. palisander brazylijski) a śniadobrązowym z dodatkiem pasów wpadających w fiolet (np. palisander tulipanowiec).

Cedr – drewno cedrowe możemy zidentyfikować w bardzo prosty sposób, ponieważ wyróżnia się intensywnym zapachem i ciemnym, pasiastym wzorem prążkowym o szerokim usłojeniu. Kolor drewna cedrowego jest zbliżony do ciepłego, bladego pomarańczu.

Żółtodrzew żółty – to drewno o charakterystycznym złotym odcieniu, które bardzo często wykorzystuje się w intarsjach i zdobieniach. Usłojenie żółtodrzewu żółtego jest bardzo gęste, a jego fakturę porównać można do opisanego wcześniej palisandru. Ciekawostką jest, że to cenne i delikatne drewno podczas obróbki wydziela zapach podobny do kokosa.

Makassar – jego cechą charakterystyczną jest ciemnobrązowa, niemal czarna barwa i obecność licznych smug o szarym, żółtym lub czerwonym zabarwieniu. Najpopularniejszą metodą obróbki tego drewna jest cięcie styczne.

Mahoń afrykański – silnie porowate i dość lekkie drewno. Z natury posiada nieco różowy odcień. Mówi się, że zawiera w sobie ciepło ognia i spokój kolorów ziemi.

Jak dobierać kolory drewna do wystroju wnętrza?

"Drewno to materiał szalenie uniwersalny, dlatego jego wybór jesteśmy w stanie dopasować do wnętrza zaaranżowanego w każdym możliwym stylu. Gatunki cechujące się naturalnie jasnym zabarwieniem to na przykład orzech, jasny dąb, sosna i olcha. Jasne wybarwienie niezwykle dobrze wygląda w połączeniu z aranżacją w takich stylach jak prowansalski, francuski, shabby chic czy też jeden z najbardziej popularnych – skandynawski. Drewna egzotyczne natomiast zwykle nacechowane są ciemniejszym zabarwieniem i doskonale komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym, ale także retro lub art deco. Świetnie nadają się także do minimalistycznych i orientalnych aranżacji." - twierdzi Rafał Żurawski, właściciel firmy Żurawski Pracownia Stolarska.

Marzy ci się drewniana podłoga w każdym pomieszczeniu? Wbrew powszechnej opinii drewniana podłoga stanowi domenę nie tylko salonu czy sypialni, ale odpowiednio impregnowana świetnie sprawdzi się również w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich wnętrz lub wtedy, gdy salon jest połączony z kuchnią. Nie dzieląc podłogi różnymi rodzajami posadzek, uzyskamy efekt spójnego i harmonijnego wnętrza, a co więcej, jednolita podłoga optycznie je powiększy. Najlepsze gatunki drewna, które sprawdzą się w warunkach narażonych na wilgoć, czyli w kuchni, łazience lub na tarasie, to zdecydowanie drewna egzotyczne, takie jak na przykład padouk, iroko, doussie czy merbau. Charakteryzują się one wysokim poziomem odporności na wilgoć, a w dodatku są twarde i odporne na występowanie możliwych uszkodzeń mechanicznych. Jeśli wolisz polskie gatunki drewna, to w tym celu najlepiej postawić na dąb lub modrzew.

Jak łączyć kolory drewna?

Łączenie różnych kolorów drewna do narzędzie, dzięki któremu możemy nadać wnętrzu oryginalności. Warto jednak pamiętać o tym, aby bogato usłojone gatunki łączyć z tymi o jednolitej strukturze, aby uniknąć pstrokatego efektu. Popularne metody łączenia ze sobą różnych gatunków drewna to na przykład zestawienie drewna rodzimego z egzotycznym lub łączenie różnych gatunków drewna o zbliżonej temperaturze koloru. Nie warto jednak przesadzać z ilością wykorzystywanych kolorów drewna, ponieważ jest to bardzo trudna sztuka i najlepiej taki pomysł oddać w ręce profesjonalnego projektanta wnętrz.

Jeśli urządzając dom zdecydujesz się na drewniane wykończenia takich elementów jak podłoga, schody, drzwi i okna, to dobrą praktyka jest wybór komponentów o zbliżonym rysunku i tonacji kolorystycznej. Warto zadbać o to, aby te poszczególne elementy ze sobą współgrały, a nie kontrastowały. Efekt kontrastu warto wyrazić za pośrednictwem koloru ścian lub drewna użytego do produkcji mebli. Jeśli decydujemy się zakup mebli charakteryzujących się silnym usłojeniem, warto postawić na podłogę o stonowanym rysunku, na przykład wykonaną z naszego rodzimego dębu, który posiada neutralny i jasny odcień. W takim zestawieniu meble zrobione z ciemniejszego drewna będą pięknie wyeksponowane. Jeśli natomiast preferujesz wszystkie elementy o zbliżonym kolorze drewna, dobrą propozycją będzie wybór gatunków o zróżnicowanym usłojeniu, dzięki czemu unikniesz efektu monotonii. Jak dobierać kolory paneli? Pamiętaj, aby unikać łączenia ciepłych tonów z zimnymi, odcieni zielonkawych z czerwonymi, a także odcieni szarych lub bielonych z bordowymi i żółtawymi.