Styl hygge narodził się w Danii i wywodzi się z pewnej duńskiej filozofii, która tyczy się nie tylko wnętrz, ale także innych ważnych aspektów codziennego życia. Według niej, dom ma być przytulnym miejscem, do którego będziemy z chęcią wracać, a chwile w nim spędzone mają dawać nam radość i szczęście. Z tego względu, Duńczycy przywiązują ogromną uwagę do drobnych detali w ich mieszkaniach, aby osiągnąć wymieniony wyżej cel. Hygge to także celebrowanie codzienności i przyjemności z każdego dnia - mniej więcej to właśnie dzięki temu Dania jest uważana za najszczęśliwszy naród na świecie. 

Jak urządzić wnętrze w stylu hygge?

Urządzenie wnętrza według duńskiej filozofii jest prostsze niż się wydaje. Nie ma konieczności zmiany wyglądu całego mieszkania - kluczowe są tutaj drobne elementy, które uczynią przestrzeń bardziej przytulną. Warto zainwestować w jakiś gruby, ciepły (najlepiej wełniany) koc i położyć go na kanapie w salonie, czy na łóżku w sypialni. Taki niewielki zabieg sprawi, że odpoczywanie od razu stanie się przyjemniejsze. Świetnym rozwiązaniem jest także dodanie większej ilości poduszek, najlepiej w jakichś ciekawych wzorach. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym przypadku także światło. Nie powinno zabraknąć wszelakich światełek, świeczek czy lampionów. Najlepszą opcją jest jednak klasyczny kominek, który Duńczycy po prostu uwielbiają. Odpowiednia gra światła wprowadza ciepły klimat i zmienia nastrój w całym pomieszczeniu. 

W przypadku mebli, najlepiej sprawdzają się te w stylu skandynawskim w jasnych kolorach. Popularne jest także wykorzystywanie starych egzemplarzy i odnawianie ich, aby znowu mogły cieszyć oko. Możemy je lekko pomalować lub obić jakimś ciekawym materiałem. Wszystkie ruchy, które uczynią wnętrze przytulniejszym, dozwolone! Ściany natomiast również warto utrzymać w jasnych kolorach. Nie zapominajmy też o dekoracjach w postaci ramek, wiklinowych koszy czy starych dywanów. Najlepiej wyglądają te z naturalnych surowców (np. ze skóry lub drewna), są niezwykle ponadczasowe i w miękki sposób łączą się z resztą prostych dodatków. 

Dlaczego styl hygge coraz bardziej zyskuje na popularności?

Dekorowanie wnętrz w stylu hygge staje się coraz bardziej popularne. Można łatwo wywnioskować, że przyczyniły się do tego chociażby ostatnie sytuacje na świecie, przez które większość wolnego czasu spędzamy w naszych czterech ścianach. Nic zatem dziwnego, że chcemy aby miejsce, w którym przebywamy było jak najbardziej przyjemne i estetyczne. W końcu na nasz nastrój mają wpływ nie tylko ludzie, którymi się otaczamy, ale w głównej mierze przestrzeń, w której żyjemy. Pamiętajmy - czysta przestrzeń to czyste myśli, a to z kolei przyczynia się do szczęśliwszego życia. 

Wypróbujcie sami i zaproście styl hygge do swojego wnętrza.