Tegoroczna edycja zdobyła prestiżowy wymiar międzynarodowy, a to za sprawą Jürgena Mayera H., niemieckiego architekta i projektanta, który zgodził się objąć funkcję przewodniczącego jury. Jego śmiałe podejście do nowoczesnych technologii i inspirujące projekty nadają konkursowi wyjątkowy charakter. To właśnie Jürgen Mayer H. wskazuje kierunek, otwierając drzwi dla uczestników z całego globu, by podjęli wyzwanie i zaprezentowali swoje unikatowe spojrzenie na projektowanie przestrzeni z użyciem spieków TRI-D. To symboliczne posunięcie sprawia, że Paradyż Designers staje się areną wymiany myśli i talentów na światową skalę.

Paradyż Designers – gdy piękno łączy się z jakością

Paradyż jako ceniony producent płytek ceramicznych łączy design i trwałość w wyjątkowy sposób przez zastosowanie zaawansowanej technologii do produkcji spieków wielkoformatowych TRI-D. Unikatowe efekty barwnych „żył” osiągane dzięki tej innowacyjnej technologii sprawiają, że materiał ten staje się prawdziwym skarbem dla miłośników nowatorskiego wzornictwa.

W kontekście trwającej III edycji Paradyż Designers uczestnicy konkursu mają wyjątkową szansę eksplorować piękno i funkcjonalność spieków TRI-D w swoich projektach. Zadanie polega na kreatywnym kształtowaniu przestrzeni za pomocą grafiki 3D, wykorzystując właśnie ten wyjątkowy materiał. Nagrody finansowe, łącznie sięgające 42 tysięcy euro, stanowią dodatkową zachętę dla projektantów, którzy pragną do swoich pomysłów wnieść nowoczesność i innowacyjność.

Inauguracja konkursu odbyła się podczas konferencji na targach Warsaw Home & Contract 8 listopada 2023 roku. Strona konkursowa i formularz zgłoszeniowy zostały udostępnione 13 listopada 2023, a deadline na nadsyłanie zgłoszeń upływa 29 lutego 2024 roku. Laureatów poznamy pod koniec marca 2024 roku, tworząc tym samym nowy rozdział w historii Paradyż Designers.

Jesteśmy bardzo podekscytowani III edycją Paradyż Designers, zwłaszcza że tym razem konkurs jest na skalę międzynarodową. Wierzymy, że świetne nazwiska w jury, w tym Jürgen Mayer H. jako przewodniczący tego grona wielce szanowany w świecie designu, zapewnią setki zgłoszeń konkursowych na wysokim poziomie. Przed nami bardzo emocjonujący czas pełny inspiracji – mówi Anna Tępińska-Marcinek, współwłaścicielka marki Paradyż.

Talent i wizja – profil Jürgena Mayera H., przewodniczącego jury Paradyż Designers

Międzynarodowej rangi konkursowi nadaje przede wszystkim niezwykła postać – Jürgen Mayer H., przewodniczący jury. To ceniony niemiecki architekt i projektant wyróżnia się nie tylko śmiałym zastosowaniem nowoczesnych technologii, lecz także wyjątkowym, rozpoznawalnym językiem architektonicznym, który przez 25 lat aktywności definiuje jego unikatowe spojrzenie na design.

Jürgen Mayer H. / Mat. prasowe

Jego osiągnięciem, zdobytym uznanie na światową skalę, jest Metropol Parasol – oryginalna konstrukcja w Sewilli, łącząca funkcje zadaszonego placu, muzeum archeologicznego, hali targowej i punktu widokowego. Drewniane parasole wznoszące się ponad Plaza de la Encarnación nie tylko stały się wizytówką miasta, lecz także ikoną nowoczesnej architektury. Jürgen Mayer H. to zarówno twórca spektakularnych form, jak i badacz relacji między architekturą, otoczeniem, ciałem ludzkim a technologią.

Jego obszerne portfolio obejmuje różnorodne projekty – od Stanów Zjednoczonych, przez Gruzję, po Polskę, gdzie zaprojektował m.in. hotel Park Inn w Krakowie. Jürgen Mayer H. to nie tylko architekt, lecz także kurator architektury, którego prace znalazły się w prestiżowych muzealnych kolekcjach, takich jak Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku.

W chwili obecnej, kontynuując swoje dzieło, Jürgen Mayer pracuje nad projektami takimi jak wieżowiec mieszkalny RKM 740 w Düsseldorfie, multifunkcyjny kompleks Elements nad rzeką Sprewą w Berlinie czy innowacyjny kampus RAW w Poczdamie. Jego projekty, nacechowane zaskakującymi rozwiązaniami, inspirują innowacyjne podejście do architektury.

Wybitni jurorzy Paradyż Designers – ekspertyza i rozmaite perspektywy

W jury III edycji Paradyż Designers zasiądą także inni wybitni przedstawiciele świata architektury i designu, przynosząc z sobą różnorodne perspektywy i bogate doświadczenie. Oto krótka prezentacja członków jury:

Didier Faustino – architekt i artysta, znany z umiejętności tworzenia relacji między przestrzenią, bryłą a ciałem. Absolwent École Spéciale d’Architecture de Paris z 1995 roku, znany z projektów takich jak „Body in transit” czy „One square meter house”. Jego prace były wystawiane we Francji, w Portugalii, Japonii i USA, a także prezentowane na międzynarodowych biennale.

Didier Faustino / Mat. prasowe

Agnieszka Kalinowska-Sołtys – architektka i prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich, absolwentka Politechniki Warszawskiej. Od 2009 roku działa w zespole APA Wojciechowski Architekci, gdzie od 2010 roku jest zaangażowana w zrównoważone projektowanie. Zdobyła certyfikaty BREEAM, LEED i WELL Building Standard, a jej praca przyczyniła się do rosnącego zainteresowania inwestorów zrównoważonym budownictwem w Polsce.

Agnieszka Kalinowska-Sołtys / Mat. prasowe

Oskar Zięta – polski architekt i projektant, znany ze swojej innowacyjnej technologii obróbki stali o nazwie FiDU. Jego meble i przedmioty wykonane z nadmuchanej stali zdobyły uznanie za prostotę i nowatorskość. Zięta jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej, a jego prace przyniosły mu liczne nagrody, takie jak Red Dot Design Award (2008) czy Schweizer Design Preis (2008). Jego technologia FiDU, umożliwiająca formowanie metalu za pomocą wewnętrznego ciśnienia, znalazła zastosowanie w produkcji mebli, a także w budownictwie, transporcie i energetyce. Zięta jest także kuratorem i aktywnie uczestniczy w wystawach artystycznych.

Oskar Zięta / Mat. prasowe

Ewa Porębska – wybitna architektka, krytyczka architektury i redaktorka naczelna „Architektury-murator”. Ukończyła studia na Politechnice Warszawskiej w 1980 roku. Przez lata pracowała w redakcji „Architektury”, a od 1994 roku jest redaktorką naczelną „Architektura-murator”. Otrzymała wiele wyróżnień za promocję polskiej architektury. Aktywnie uczestniczy w projektach międzynarodowych, była jurorką prestiżowych konkursów i autorką licznych publikacji. 

Ewa Porębska / Mat. prasowe

Szymon Hanczar – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako wykładowca na tej uczelni skupia się na designie 3D i projektach wnętrz w ramach studia Hanczar. Jego prace cechuje prostota formalna i funkcjonalność. Hanczar poszukuje optymalnych rozwiązań, jak w przypadku wieszaka „MD” czy lampy „Symbol”. Studio Hanczar zajmuje się również projektowaniem wnętrz – od restauracji po stoiska handlowe.

Szymon Hanczar / Mat. prasowe

Przemo Łukasik – absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w École d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu. Po studiach pracował w biurach architektonicznych w Berlinie i Paryżu, m.in. w Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoît Cornette. W 1997 roku wspólnie z Łukaszem Zagałą założył pracownię architektoniczną Medusa Group. Łukasik wykładał również w École Spéciale d’Architecture w Paryżu.

Przemo Łukasik / Mat. prasowe

Magdalena Federowicz-Boule – pełni funkcję prezesa i dyrektora kreatywnego w pracowni Tremend, zdobywającej liczne nagrody w międzynarodowych konkursach na rekonstrukcję hoteli m.in. w Paryżu, Budapeszcie, Barcelonie czy w Ukrainie. Jest autorką cenionych projektów, takich jak Crowne Plaza w Warszawie, Rezydent Sopot MGallery Hotel Collection, Dworzec Metropolitalny w Lublinie, Dworzec Łódź Fabryczna czy przedszkole przy ul. Zdrowej w Warszawie. Magdalena Federowicz-Boule została laureatką wielu nagród i jest inicjatorką oraz współzałożycielką Koła OW SARP Architekci bez Granic (Architecture Sans Frontières).

Magdalena Federowicz-Boule / Mat. prasowe

Jo Jurga – projektantka przestrzeni, badaczka i wykładowczyni, której zainteresowania skupiają się na relacji człowieka z przestrzenią i obiektami. Specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań, które poprawiają komfort życia, efektywność i dobrostan psychiczny, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa i przestrzeni do życia w izolacji. Doktor Jurga praktykuje i promuje neuroarchitekturę oraz design synestetyczny, które oddziałują na wszystkie zmysły. Pełni funkcję w Zarządzie OW SARP, jest członkinią Stowarzyszenia Architektów Wnętrz oraz wiceprzewodniczącą sekcji dzieł architektonicznych w ZAIKS.

Jo Jurga / Mat. prasowe

Aldona Chudzicka – dyrektorka ds. rozwoju produktu w Paradyż, łącząca doświadczenie branżowe z wiedzą na temat produktów firmy. Wcześniej pracowała jako kierownik Laboratorium Wzornictwa oraz zastępca głównego technologa ds. wdrożeń. Aldona Chudzicka zdobyła wykształcenie na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego, uzyskując tytuł magistra sztuki w dziedzinie wychowania plastycznego. 

Aldona Chudzicka / Mat. prasowe

Alek Pluta – członek jury, projektant z Nomadd Studio, laureat poprzedniej edycji konkursu za projekt „Pottery Workshop”. Artysta CG (grafiki komputerowej), specjalizuje się w trójwymiarowych fotorealistycznych wizualizacjach architektonicznych i produktów.

Alek Pluta / Mat. prasowe

Merytorycznym liderem jury jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob” oraz niezależny ekspert prestiżowej nagrody europejskiej Mies van der Rohe Award. Jest także ekspertem Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ, wnosząc w perspektywę konkursu nie tylko wiedzę merytoryczną, lecz także spojrzenie na zrównoważony rozwój w architekturze i designie. Jego obecność gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i profesjonalizm w ocenie zgłoszeń.

III edycja Paradyż Designers – więcej niż rywalizacja

III edycja Paradyż Designers to fascynujące wyzwanie dla kreatywnych umysłów z całego świata, pragnących eksperymentować z innowacyjnymi spiekami TRI-D marki Paradyż. Zasięg międzynarodowy, prestiżowe jury z Jürgenem Mayerem H. na czele oraz nagrody finansowe w wysokości 42 tysięcy euro sprawiają, że konkurs ten staje się niepowtarzalną okazją dla projektantów. To więcej niż tylko rywalizacja – to platforma dla wymiany myśli i talentów na globalnej scenie. 

Zgłoszenia można przesyłać do 29 lutego 2024 roku. Laureatów poznamy pod koniec marca 2024 roku. Dowiedz się więcej na stronie: paradyzdesigners.com/.