Kolekcjonerzy i kolekcjonerki dla Muzeum to szczególna sytuacja, kiedy dla ważnego celu kolekcjonerzy stają się filantropami i przekazują ze swoich zbiorów prace dla nich osobiście ważne, charakterystyczne dla kierunku artystycznych zainteresowań, z którymi nierzadko trudno się było rozstać. Większość osób, które zdecydowały się przekazać prace ze swoich zbiorów na aukcję nigdy nie sprzedaje prac ze swoich kolekcji. Tym samym udało się zebrać prace unikatowe, które w inny sposób nigdy nie pojawiłby się już na rynku, a za każdą z nich stoi inna historia i motywacja.

Dzięki zaangażowaniu i życzliwości kolekcjonerek i kolekcjonerów Stowarzyszeniu Przyjaciele MNW udało się pozyskać 16 dzieł sztuki, od klasyków po najgorętsze nazwiska młodego pokolenia.

Wśród nich znajdują się prace:

- Martyny Ścibior z kolekcji Anny Pawelak

- Pawła Śliwińskiego z kolekcji Tomasza Pasieka

- Moniki Misztal z kolekcji Agnieszki Szumielewicz

- Janka Simona z kolekcji Artura Deli

- Sławomira Pawszaka z kolekcji Szymona Gutkowskiego

- Julii Woronowicz z kolekcji Weroniki Szwarc Bronikowskiej

- Martyny Czech z kolekcji Mikołaja Gauera

- Wojciecha Zubala z kolekcji Agnieszki i Dariusza Szymczaków

- Cezarego Poniatowskiego kolekcji Michała Suchory

- Alex Urban z kolekcji Artura Nowak Gocławskiego

- Pawła Bownika z kolekcji Karola Klementewicza

- Zofii Nierodzińskiej z kolekcji Katarzyny i Wojciecha Szafrańskich

- Sebastiana Krzywaka z kolekcji Michała Molskiego

- Evy Kotatkovej z kolekcji Piotra Bazylko

- Jerzego Baranowskiego z kolekcji Rafała Kameckiego

- Tadeusza Dominika z kolekcji Osmana Djadjadisatra

Każdy z kolekcjonerów i kolekcjonerek, a tych jest aż pięć w tegorocznej aukcji, oddając pracę podejmował niełatwą decyzję.

I tak Anna Pawelak przekazała już drugi raz pracę wybitnej polskiej artystki jako reprezentacyjnej dla jej kolekcji, która próbuje uchwycić ulotny moment w czasie początku XXI w. za pomocą sztuki, przede wszystkim sztuki kobiet, w rodzimej dla kolekcjonerki Polsce. Każda praca jest starannie wyselekcjonowana, tak aby oddawać to, co ważne dla obu. Tym samym ambicją kolekcji jest przedstawienie współczesnej i nowoczesnej sztuki kobiet, pokazanie różnorodności i bogactwa sztuki tworzonej przez kobiety, oddanie ich wrażliwości i sposobu patrzenia na świat, skupiając się na czasach nam aktualnych.

Artur Nowak Gocławski, filantrop i kolekcjoner, kupuje spontanicznie i tak określa swoją kolekcję. W rozmowie okazuje się jednak, że każdy spontaniczny zakup poprzedza potrzeba poznania artysty i ogromna sympatia dla osób artystycznych. Do ostatniej chwili wahał się pomiędzy dwiema pracami, a ostateczny wybór padł na autoportret Alex Urban, który tak uzasadnił: Wybrałem obraz Alex, bo jest o moich demonach, diabłach i duszkach. Mam ich kilka i ciągle walczą o moją duszę. Czasem mnie wspierają, a czasem doprowadzają do szewskiej pasji. Niby od nas zależy które z nich będziemy hołubić, które karcić, ale jakież to trudne. Niech wygrają dobre duchy, tego życzę nabywcy obrazu.

Monika Misztal i jej Panna Młoda to praca podarowana przez Agnieszkę Szumielewicz. Ta zaangażowana w sprawy kobiet kolekcjonerka wybrała prace Moniki, bo ma do niej szczególny stosunek: Panna Młoda jest dla mnie opowieścią o zmianie, emocjonalnej tranzycji, pożegnaniem z uwikłaniem w społeczne oczekiwania i deklaracją działania na własnych warunkach. Osobistym zobowiązaniem do zgody jedynie na te kompromisy, które harmonizują z indywidualnymi potrzebami.

Natomiast Piotr Bazylko kolekcjoner i galerzysta podarował na aukcję obraz artystki Evy Kotatkovej, uznanej artystki czeskiej która będzie reprezentować Czechy na tegorocznym Biennale w Wenecji.

Drugi raz do inicjatywy stowarzyszenia dołączył Tomasz Pasiek, kolekcjoner, którego prace możemy oglądać w najlepszych muzeach i instytucjach sztuki. Podarował obraz Pawła Śliwińskiego jednego ze swoich ulubionych artystów: Zakochałem się w twórczości Śliwińskiego. Uważam jego malarstwo za absolutnie doskonałe. Dziś w mojej kolekcji jest około stu prac Pawła. Czyste szaleństwo! Ale ja po prostu pragnę mieć prace, które fascynują mnie do imentu.

Inicjatywa aukcji Kolekcjonerzy i kolekcjonerki dla Muzeum jest równie wyjątkowa jak jej cel. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na sfinansowanie kolekcji Autoportrety XXI. Kolekcja składa się z autoportretów znakomitych artystów i artystek. Zaproszenie do projektu przyjęli i swoje autoportrety wykonali: Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Agnieszka Brzeżańska, Rafał Bujnowski, Barbara Falender, Izabella Gustowska, Zuzanna Janin, Łukasz Korolkiewicz, Katarzyna Krakowiak, Zbigniew Libera, Rafał Milach, Jarosław Modzelewski, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Aleksandra Waliszewska, Artur Żmijewski.

Kolekcja, której powstanie umożliwi mecenat stowarzyszenia Przyjaciele MNW, jak również kolekcjonerzy i licytujący podczas aukcji 26 lutego, już wkrótce zostanie przekazana do zbiorów muzeum, gdzie będzie stanowić osobną, nierozerwalną całość. Mamy nadzieję, że premierowy pokaz kolekcji uświetni kolejną rocznicę powstania Muzeum Narodowego w Warszawie. – mówi Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia Przyjaciele MMW.

Aukcja Kolekcjonerzy dla Muzeum odbędzie się 26 lutego 2024 o godzinie 19.00 z udziałem publiczności, w Desa Unicum przy Pięknej 1A oraz online.

Licytacja i katalog aukcji dostępny jest na stronie desa.pl i artinfo.pl.

Kolekcjonerzy i kolekcjonerki dla Muzeum – aukcja dzieł podarowanych przez Kolekcjonerów i Kolekcjonerki

Data aukcji: 26.02.2024 godz.19.00

Wystawa przedaukcyjna: 19 – 26.02.2024 Desa Unicum, Piękna 1A

Organizator: Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”

Partnerzy aukcji: DESA UNICUM, Artinfo.pl