Co zrobić, aby za pomocą feng shui zadbać harmonię i równowagę? Jakimi zaleceniami się kierować?

Zanim przejdziesz do projektowania sypialni, weź pod uwagę 7 podstawowych kwestii. Istotne jest nie tylko rozmieszczenie mebli, ale również wybór odpowiedniego łóżka i najkorzystniejsze jego ustawienie. Zwróć uwagę na kolory w sypialni i dodatki – lustro, obrazy oraz kwiaty nie pozostają bez znaczenia. Na koniec warto zapoznać się z radami dotyczącymi sypialnego oświetlenia. Poprawa feng shui w sypialni może sprawić, że dobra energia stanie się czymś niepozostawiającym wątpliwości.

Znaczenie feng shui w sypialni

Feng shui to filozofia, zgodnie z którą przez pomieszczenia przepływa życiodajna energia. Aby jej przepływ nie był zakłócony, co negatywnie odbiłoby się na twoim zdrowiu i samopoczuciu, należy przestrzegać kilku zasad. Sposób aranżacji wnętrza, ustawienia mebli, doboru koloru – to wszystko ma wpływ na feng shui.

Nie musisz projektować sypialni, co do joty zgodnie z zaleceniami chińskiej filozofii. Może się okazać, że wprowadzenie nawet kilku zmian sprawi, że problemy z bezsennością odejdą w niepamięć, a twoje samopoczucie ulegnie poprawie.  Podobnie działają afirmacje przed snem, dzięki którym także, w prosty sposób, możesz wznieść jakość swojego snu i wypoczynku na wyższy poziom.

Dzięki dobrej energii w sypialni będziesz zrelaksowana, pełna wigoru i energii. Jednak, sama aranżacja wnętrza nie wystarczy, aby osiągnąć zamierzony efekt. Zwróć uwagę także na kilka dodatkowych zasad feng shui w sypialni:

 • Często wietrz pomieszczenie – zwłaszcza przed snem otwieraj okna, aby wpuścić dużo świeżego powietrza.
 • Staraj się zachować porządek – zanim pójdziesz spać, pochowaj przedmioty, które nie są na swoich miejscach. Szybciej zaśniesz, jeśli będzie otaczać cię atmosfera ładu.
 • Niższa temperatura w sypialni niż w pozostałych pomieszczeniach sprawi, że zaśniesz z łatwością.
 • Wybierz wysokiej jakości pościel, która będzie przyjemna w dotyku. 
 • Zachowaj umiar podczas wybierania dodatków. Nie musisz rezygnować z akcesoriów, które dodają pomieszczeniu przytulności, ale staraj się sypialni nie zagracić – poczucie chaosu sprawi, że nawet najkorzystniejszy układ mebli zakłóci odpowiednie feng shui.
 • Nie tylko feng shui może wpłynąć na twoje samopoczucie – równie istotna jest higiena umysłu. Zadbaj o siebie!

Jak ustawić meble w sypialni zgodnie z feng shui?

Układ mebli w dużym stopniu uzależniony jest od wielkości i kształtu pomieszczenia. Dlatego, jeśli okaże się, że zaproponowane zmiany nie są możliwe do wprowadzenia w twojej sypialni, nie przejmuj się. Wówczas skup się na pozostałych zasadach feng shui – to może wystarczyć, aby poprawić przepływ energii.

Układ mebli w sypialni – zasady feng shui

 • Stoliki nocne powinny znajdować się po obu stronach łóżka. Zadbaj o symetrię.
 • Zrezygnuj z kupna stolika pod telewizor – nie przyda ci się. W sypialni nie powinno stawiać się tego typu urządzeń, bo ich obecność negatywnie wpływa na jakość snu.
 • Jeśli to możliwe, zrezygnuj z biurka w sypialni. Według feng shui konieczne jest odseparowanie od siebie miejsca na wypoczynek i na pracę – mieszanie tych dwóch stref zaburza poczucie równowagi.
 • Wybierz pojemną szafę lub komodę – zawsze przed snem staraj się uporządkować ubrania oraz rozrzucone przedmioty. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym większy spokój i harmonia panuje w pomieszczeniu. Dlatego poleca się wybrać – zamiast otwartych półek na książki – zamykane biblioteczki.
 • Nie stawiaj mebli tuż przy wejściu – wokół drzwi powinna być wolna przestrzeń.

Najwięcej zasad dotyczy jednak położeniu łóżka. Gdzie je postawić, aby harmonia feng shui nie została zaburzona?

Jak ustawić łóżko w sypialni?

Oczywiście – łóżko jest najważniejszym sypialnianym meblem. Od tego, gdzie postawimy łóżko w sypialni, może zależeć nasza jakość snu i wypoczynku. Co istotne, feng shui zawiera w sobie zasady nie tylko dotyczące odpowiedniego ustawienia łóżka, co także jego wyboru.

Na jakie łóżko się zdecydować?

 • Przede wszystkim, łóżko, które wstawiasz do sypialni, powinno być nowe. Feng shui zakłada, że przedmioty używane magazynują energię poprzedniego właściciela – w przypadku łóżka może to wpłynąć na bezsenność czy problemy z zasypianiem.
 • W przypadku feng shui dużą rolę odgrywają naturalne materiały. Wybór drewnianego łóżka to bardzo dobry pomysł.
 • Zwykle powinno się wybierać łóżka na nóżkach – materace położone na ziemi czy łóżka z szufladami zaburzają przepływ energii i umożliwiają negatywnym wibracjom magazynowanie się.
 • Dodatkowo, dobrze wybrać łóżko z dużym wezgłowiem, co dodatkowo poprawi naszą ochronę i komfort, oraz z zaokrąglonym rogami – dzięki temu odczujemy większy spokój.
 • Jeśli jest to możliwe, zrezygnuj z rozkładanych kanap – symbolizują one brak stabilności i nietrwałość. Możesz mieć trudności z osiągnięciem harmonii i spokoju, śpiąc na rozkładanej sofie.

Czym się kierować podczas ustawiania łóżka?

Istotne jest ustawienie łóżka względem okna. Jeśli mamy podwójne łóżko, nie powinno stać przy oknie – dostęp do niego powinien być z obu stron. Z tego samego powodu łóżku nie powinno stać bokiem do ściany.

Może więc łóżko tyłem do okna? I tę sytuację wykluczają zasady feng shui. Łóżko nie może stać pomiędzy oknem a drzwiami – pomiędzy nimi przepływa energią, którą mebel by blokował.

Dodatkowo, łóżko powinno być ustawione w ten sposób, aby nogi śpiącego nie były skierowane w stronę drzwi – to również może zaburzyć harmonię.

Najbardziej poleca się umieszczenie mebla na środku pomieszczenia, w taki sposób, aby energia mogła swobodnie go otaczać z trzech stron – ustawienie łóżka w sypialni we wnęce nie jest dobrym pomysłem.

Lustro w sypialni wg feng shui

Jedna z zasad feng shui mówi o tym, aby na noc zakrywać lustro tkaniną – odbicie w lustrze negatywnie wpływa na jakość naszego snu i wypoczynku.

Oczywiście, znacznie prościej byłoby po prostu zrezygnować z lustra i w ogóle nie stawiać go w sypialni. Jeśli jednak wyjątkowo ci na nim zależy, w żadnym wypadku nie wieszaj lustra nad łóżkiem. Tuż nad nim nie powinno umieszczać się większych i cięższych elementów dekoracji – znacząco pogorszą jakość wypoczynku.

Gdzie więc postawić lustro? Postaraj się umieścić je w takim miejscu, aby w lustrze nie pojawiało się twoje odbicie podczas snu. Zgodnie z feng shui taki układ sprawi, że negatywna energia będzie skumulowana – nie uciekniesz od niej. Z tego samego powodu poleca się unikać stawiania luster naprzeciwko luster – nieskończone odbicia wpłyną na zwielokrotnienie niesprzyjających wibracji.

Obraz do sypialni wg feng shui

Obrazy, zdjęcia, dekoracje – nie są bez znaczenia. Nie tylko potrafią znaczący zmienić charakter pomieszczenia, jak i sprawić, że czujemy się w nim lepiej. Gdzie je umieścić, aby nie zaburzyć feng shui?

 • Nie wieszaj obrazów na łóżkiem. Negatywnie wpłyną na spokojny sen.
 • Ze względu na zasadę symetrii, dobrze wybrać dwa, pasujące do siebie obrazy.
 • Lubisz wieszać na ścianach czy stawiać na półkach zdjęcia bliskich? Lepiej będzie, jeśli ozdobisz nimi salon. W sypialni nie poleca się ustawiać rodzinnych fotografii. Moglibyśmy mieć wrażenie, że jesteśmy obserwowani, co pobudzałoby niepokój i sprawiałoby, że trudniej o głęboki sen.

Obrazy a kolory do sypialni

Najlepszymi kolorami do sypialni według zasad feng shui są kolory yin. Czyli, na przykład:

 • beż,
 • jasny błękit,
 • delikatna zieleń,
 • kawa z mlekiem
 • morela

Ta zasada dotyczy nie tylko koloru ścian, ale i dodatków – dlatego lepiej nie decyduj się na obraz w aktywnych, pobudzających kolorach yang, takich jak czerwień czy pomarańcz. Sypialnia to pomieszczenie, w którym przede wszystkim należy stworzyć atmosferę wyciszenia i wypoczynku.

Kwiaty do sypialni wg feng shui

W feng shui najważniejsze jest to, aby energia mogła spokojnie przepływać przez pomieszczenie – umieszczając w nim wiele roślin ryzykujemy, że zablokujemy jej przepływ. Nie oznacza to, że nie możemy stawiać w sypialni roślin w ogóle, poleca się jednak zdecydować na ich niewielką liczbę.

Według niektórych zaleceń feng shui lepiej wynosić na noc te rośliny, które wywarzają dwutlenek węgla – wówczas, zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu, będzie mniej tlenu. Można jednak tego uniknąć, jeśli zdecydujemy się na zakup roślin, które ułatwiają oddychanie i oczyszczają powietrze.

Warto wybrać:

 • piwonie
 • róże
 • skrzydłokwiat
 • anginowiec
 • aloes
 • drzewko szczęścia
 • lawenda

Rośliny a światło w sypialni

Oczywiście, rośliny będą odpowiednio rosnąć wyłącznie w pomieszczeniu, do którego wpada dużo naturalnego światła. I z tym może być problem. W przypadku sypialni dobrze zdecydować się na pokój z oknami skierowanymi na zachód. Delikatne, przytłumione światło znacznie lepiej wpłynie na nasz wypoczynek – może jednak sprawić, że rośliny nie będą w najlepszej kondycji. Zwłaszcza, że, zgodnie z zasadami feng shui, w sypialni warto zamontować ciemniejsze rolety. Weź pod uwagę niewielką ilość naturalnego światła, ponieważ uschnięte kwiaty wyjątkowo zaburzają feng shui i negatywnie wpływają na samopoczucie domowników.