Co to jest feng shui? To nic innego, jak sposób aranżacji wnętrz. Nie bazuje on jednak na modzie czy trendach, a na zagwarantowaniu spokoju, stabilności i szczęścia. Według zasad feng shui odpowiednie ułożenie mebli i dodatków może sprawić, że zła energia w domu zniknie, co bezpośrednio poprawi nasz stan i odbuduje uczucie harmonii.

Co to jest feng shui?

Początki feng shui sięgają starożytnym Chinom. Według chińskiego alfabetu, symbole, składające się na „feng shui” oznaczają „woda i wiatr”. To sprawia, że feng shui odnosi się zarówno do tego, co widoczne i materialne – czyli nasze otoczenie – jak i skupia się na tym, co umyka wzrokowi, ale wciąż wywiera na nas wpływ – przede wszystkim chodzi o przepływ energii, która umożliwia zachowanie równowagi.

Podstawowe zasady feng shui

Z zasad feng shui możemy korzystać na wielu poziomach. Jeśli budujemy dom i mamy wpływ na jego projekt, możemy zastosować założenia chińskiej sztuki aranżacji już w momencie planowania pomieszczeń – wówczas warto skorzystać z siatki Bagua. Poleca się wyodrębnienie przestrzeni dotyczących pracy, finansów czy miłości. Wtedy feng shui w domu z pewnością będzie odpowiednie.

Następnie warto wziąć pod uwagę kolory, meble i dodatki – one wszystkie mogą mieć wpływ na przepływ energii. Jakimi zasadami się kierować?

Zasady feng shui – kolory

Feng shui bezpośrednio łączy się z yin-yang. Ten popularny symbol zawiera w sobie destrukcyjne i twórcze siły – łączy dobro i zło, przeciwieństwa, które współistnieją w przyrodzie i harmonijnie się uzupełniają. Podobnie jak yin-yang, również feng shui zakłada nieustanny przepływ energii, która krąży we wszechświecie, a jej nieprzerwany ruch i wymiana gwarantują harmonię i równowagę.

Jaki jednak ma to związek z kolorami? Wyróżnia się kolory, które odpowiadają yin – to przede wszystkim łagodne odcienie:

 • biel
 • czerń
 • zieleń
 • błękit
 • brąz
 • beż

Natomiast yang przypisane są mocniejsze, intensywniejsze barwy:

 • czerwień
 • żółć
 • pomarańcz

W naszym mieszkaniu powinny znaleźć się zarówno kolory yin, jak i yang. Najlepiej wybrać aktywne kolory – a więc czerwień i żółć – do dekoracji pomieszczeń, w których zależy nam na pobudzeniu.

Sypialnia

Do aranżacji sypialni przede wszystkim należy skorzystać z odcieni yin, bardziej neutralnych i stonowanych. Zwłaszcza poleca się sięgnąć po róż czy błękit. Jeśli wybierzemy kolory yang, możemy wzmocnić naszą pasję i namiętność.

Kuchnia

W tym przypadku poleca się wybór bieli lub innych kolorów yin.

Łazienka

Aby uczynić naszą kąpiel jeszcze bardziej relaksacyjną, warto skorzystać z przypisanej yin zieleni.

Gabinet lub pracownia

Pomarańcz i czerwień ożywią i dodadzą kreatywności – w przypadku aranżacji miejsc do pracy dobrze sprawdzą się kolory yang.

Zasady feng shui – pokój

Do projektowania każdego z pomieszczeń, w zależności do ich przeznaczenia, stosuje się inne rady i zalecenia. Jest jednak kilka najważniejszych zasad, dotyczących feng shui w pokoju.

 

Funkcjonalność

Znacznie ważniejsza od estetycznego wyglądu jest funkcjonalność pomieszczeń – na tym przede wszystkim skupia się feng shui. Sypialnia powinna stać się miejscem, w którym najlepiej wypoczywamy, a kuchnia wygodną przestrzenią do gotowania – każdy pokój powinien dobrze spełniać swoją funkcję.

Naturalne światło

Zwłaszcza w pokojach, w których domownicy często przebywają, powinno zadbać się o dużą ilość naturalnego światła

Porządek

Nie chodzi o codzienne polerowanie przestrzeni, a o zachowanie względnego ładu i równowagi. Odkładając rzeczy na miejsce od razu zadbasz o porządek i spokój życiowy.

Komfort i poczucie bezpieczeństwa

Podczas projektowania przestrzeni nie zapominaj, że najważniejszy jest twój własny komfort. Dopóki nie poczujesz harmonii z otoczeniem, nie wahaj się poszukiwać i zmieniać wystroju.

Zasady feng shui – drzwi wejściowe

Wbrew pozorom, drzwi wejściowe nie są pozbawione znaczenia. Jak zaprojektować wejście do domu?

Rady zgodne z zasadami feng shui w domu:

 • Drzwi wejściowe powinny kierować nas w stronę jasnego, przestronnego korytarza – ciasne i ciemne miejsce nie będzie działało z korzyścią dla domowników.
 • Po wejściu przez drzwi wejściowe, domownicy i goście muszą mieć wygodną przestrzeń, umożliwiającą komfortowe zdjęcie butów, odłożenie torebki czy płaszcza – każda przestrzeń powinna być funkcjonalna.

Zasady feng shui – bogactwo

Jak przyciągnąć pieniądze według feng shui?

 • W salonie lub gabinecie umieść akwarium – najlepiej z dziewięcioma złotymi rybkami. Jego zadaniem będzie przyciągnięcie pieniędzy. W żadnym wypadku jednak nie stawiaj akwariów w sypialni – wówczas zaburzysz stabilność finansową lub narazisz się na kradzież.
 • Nie jesteś fanką rybek akwariowych? Zdecyduj się na obraz, przedstawiający wodę – rzekę, strumień lub wodospad. U podstaw feng shui leża teoria pięciu żywiołów. Żywioł wody okaże się sprzyjający, jeśli chodzi o kwestie finansowe.
 • W osiągnięciu bogactwa pomogą także przyciągające szczęście i powodzenie symbole – drzewko szczęścia lub chińskie monety trzymane w portfelu. Możesz również wykonać rytuał na bogactwo podczas pełni.

Zasady feng shui – lustra

Feng shui wyróżnia kilka przedmiotów, których aura pomaga załagodzić negatywne oddziaływanie złej energii. Wśród nich wskazuje się na takie rzeczy, jak trójnogie żaby, dzwonki i monety chińskie, magiczne symbole ochronne, a także lustra.

 

Powszechnie wiadomo, że lustra świetnie potrafią optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie. Są jednak nie tylko remedium na brak przestrzeni, ale i wsparciem w zachowaniu energetycznej równowagi. Jeśli w ich odbiciu znajdzie się coś przyjemnego i estetycznego, pozytywna energia pomieszczenia zostanie spotęgowana.

Jednak, co wyjątkowo istotne, luster nie powinno umieszczać się w sypialni. Jeśli mamy lustro w pomieszczeniu, w którym śpimy, poleca się zakrywać je na noc. W innym wypadku feng shui w mieszkaniu będzie zaburzone.