Styl bohemian, styl boho

Niesłabnący na popularności styl boho, stał się hitem wnętrzarskim już kilka lat temu. To wtedy instagram zalały boho wnętrza, boho tarasy i oczywiście boho stylizacje. Ten nurt, który zawitał do każdej dziedziny związanej z estetyką użytkową, nieprzerwanie zachwyca i inspiruje. Wprowadzimy Was w świat wnętrzarskiej bohemy i pokażemy jak go wykorzystać aranżując własny taras w stylu boho. 

Skąd się wziął i jaka jest historia stylu boho?

Współczesne boho kojarzymy z jasnymi kolorami, plecionkami i frędzlami. Aranżacje wnętrz i festiwalowe stylizacje modowe odbiegają nieco od pierwotnego zarówno znaczenia, jak i cech charakterystycznych stylu. Styl boho, który znamy, jest raczej stonowany. Nie zawsze tak było. Nurt ten powstał na bazie określenia francuskiej, wyzwolonej bohemy artystycznej - grupy osób pochodzących ze środowiska związanego ze sztuką, pośród których byli intelektualiści, myśliciele, poeci i malarze. Wrócił on do popkultury w latach 60. i 70., kiedy społeczeństwo zaczęło się buntować przed masową produkcją i kapitalizmem.

Powrót boho: styl hippie, styl etno 

 Styl boho powrócił między innymi dzięki kulturze hippisowskiej. To członkowie tej subkultury spopularyzowali styl, którym inspirujemy się dzisiaj. Hippisi szukali inspiracji w kulturze ludowej. Tak powstał styl etno, którego rdzeniem były artystyczne wzory plemienne z Afryki czy Ameryki Południowej. Boho zatem stało się określeniem definiującym eklektyczne łączenie ze sobą, z pozoru nie pasujących do siebie rzeczy tworzących harmonijną całość. 

Cechy charakterystyczne stylu boho:

Przestrzeń boho musi cechować się lekkością i naturalnością. Ma to być Twój zakątek, w którym z przyjemnością usiądziesz z książką w dłoni i oddasz się błogiemu relaksowi. 

Taras w stylu boho: Rattanowe meble i wykonane z naturalnych tkanin pledy

Wiklinowe meble czy podwieszane siedziska  i hamaki to obowiązkowy element, który identyfikujemy ze stylem boho. Nie może też zabraknąć etno narzut lub kocyka, który zapewni ciepło w chłodne wieczory. Narzuty boho to przede wszystkim naturalne tkaniny, często plemienne wzory i frędzle.

Taras w stylu boho: Ręcznie tkane dywany

Kolejną cechą charakterystyczną stylu boho są naturalne, często tkane ręcznie, przez co niepowtarzalne dywany w kolorze beżu lub khaki. Wykonane są z naturalnych materiałów w tym juty lub wełny nowozelandzkiej. Dodanie ich do aranżacji tarasu sprawi, że zrobi się tam bardzo przytulnie i domowo. Taki taras stanie się Twoim ulubionym miejscem na poranną kawę lub kieliszek wina z przyjaciółką wieczorami. 

Taras w stylu boho: Girlandy lampek

Na przytulnym tarasie nie może zabraknąć punktowego oświetlenia, które go ociepli i stworzy klimatyczną aurę. 

Taras w stylu boho: Rośliny 

Eksponowane w ceramicznych doniczkach lub plecionych z wikliny koszach rośliny lub trawy pampasowe to must have stylu boho. Do efektownej prezentacji roślin możesz wybrać jedną z wyselekcjonowanych przez nas donic. Niewielkie rośliny rozlokowane na różnych wysokościach, sprawią wrażenie mikro dżungli. Możesz to zrobić kupując doniczki o różnych wysokościach, stawiając małe rośliny na stoliku kawowym lub na parapecie. 

Taras w stylu boho: Akcesoria w stylu boho 

Cała magia aranżacji boho kryje się w detalach. Koniecznie zadbaj o lampy, świeczki, lampiony, wazony czy kosze z wikliny, które sprawią, że Twój taras zamieni się w oazę artystycznej bohemy. Wybraliśmy kilka perełek, które dopełnią wnętrze i sprawią, że czas spędzony na tarasie, przeniesie Cię myślami w dalekie zakątki świata. 

Zobacz więcej: