Nadmierna wilgotność powietrza w domu to stosunkowo częsty problem, który ma negatywny wpływ nie tylko na ściany, meble i inne przedmioty, ale również na nasze zdrowie. W myśl zasady, że lepiej przeciwdziałać niż później „leczyć” i usuwać pleśń ze ścian, warto znać proste tricki, które uchronią nas przed tym problemem. Wśród nich znajdują się rośliny pochłaniające wilgoć. Jakie kwiaty warto mieć w swoim mieszkaniu, by uchronić je przed zagrzybieniem?

Skąd się bierze wilgoć w mieszkaniu?

Wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić od 30% do 65%. Wyższa stwarza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które mogą powstawać niemal na każdym podłożu. Mają one destrukcyjny wpływ nie tylko na stan naszego mieszkania, ale również na nasze zdrowie – mogą prowadzić do rozwoju alergii czy też występowania chorób układu oddechowego. Przyczyn nadmiernej wilgotności powietrza w domu może być wiele – począwszy od uszkodzenia instalacji grzewczej przez zalewanie murów przez deszczówkę aż po brak odpowiedniej wentylacji. Najczęstsza, a jednocześnie najłatwiejsza do wyeliminowania, jest trzecia z wymienionych przyczyn. Nie ma jednak jednego złotego środka, który rozwiąże nasz problem. Warto często wietrzyć pomieszczenia, wyposażyć się w pochłaniacz wilgoci, a także w kwiaty, które świetnie pochłaniają wilgoć.

Rośliny pochłaniające wilgoć i oczyszczające powietrze

Problem nadmiernej wilgoci w mieszkaniu można rozwiązać w bardzo prosty sposób – ozdabiając swoje wnętrza kwiatami o właściwościach pochłaniających wilgoć. Tych na rynku jest całkiem sporo, dlatego też nie powinniśmy mieć większego problemu z ich wyborem. Nie musimy też przesadnie martwić się o ich pielęgnację, gdyż zwykle nie są zbyt wymagające pod tym względem. Najczęściej ogranicza się ona do zapewnienia im odpowiedniego podłoża i okresowego nawożenia. Co ważne, większość roślin, które dobrze radzą sobie z pochłanianiem wilgoci, jednocześnie oczyszczają i jonizują powietrze.

1. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Jest on stosunkowo prosty w pielęgnacji, a przy tym niezwykle efektowny ze względu na swoje długie kwitnienie. Lubi dużą wilgotność powietrza i stanowiska jasne, chociaż nie nasłonecznione (dlatego też lepiej nie stawiać go na parapecie). Nie przepada natomiast za suchym powietrzem, wysoką temperaturą i kurzem.

2. Paproć

Paproć to roślina wprost stworzona do nadmiernie wilgotnych pomieszczeń. W naturze najczęściej możemy spotkać ją w lasach. Paprotka domowa nie jest tak prosta w pielęgnacji jak wspomniany wyżej skrzydłokwiat. Co więcej, bywa kapryśna, dlatego jeśli nie mamy „ręki do kwiatów” lepiej ją sobie odpuścić. Oprócz wilgoci paprotka lubi też miejsca z rozproszonym światłem. Nie przepada natomiast za zbyt wysokimi temperaturami, dlatego niezbyt dobrym pomysłem jest umieszczanie jej w pobliżu kaloryfera. Najpopularniejszym domowym gatunkiem paproci jest zanokcica gniazdowa.

3. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to niezwykle efektowna roślina, która lubi wilgoć, a przy tym nie jest zbyt wymagająca w pielęgnacji. Dobrze czuje się  w chłodnych pomieszczeniach i w miejscach, w których może swobodnie rosnąć. W zależności od wybranego gatunku musimy zapewnić jej stanowisko płócienne lub nasłonecznione. Zimą należy pamiętać o częstym zraszaniu bluszczu.

4. Zielistka

Zielistka to kolejna roślina, która charakteryzuje się łatwą uprawą i pielęgnacją. Lubi miejsca nasłonecznione, dlatego z powodzeniem możemy postawić ją na parapecie. Należy jednak pamiętać, że w cieniu rośnie nieco lepiej. Co więcej, latem z powodzeniem możemy zrobić z niej roślinę balkonową – znosi ona dobrze nawet lekkie przymrozki.

5. Oplątwa

Oplątwa również nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Jest to niezwykle ciekawa roślina tropikalna, która bardzo lubi wilgoć, natomiast nie przepada za zbytnio nasłonecznionymi pomieszczeniami. Przy tym wszystkim jest również odporna na choroby i szkodniki.

6. Chamedora wytworna (palma koralowa)

Chamedora wytworna to roślina doniczkowa, charakteryzująca się bogatym, jasnozielonym ulistnieniem. Naturalnie jest to roślina tropikalna (podobnie jak oplątwa), dlatego bardzo lubi wilgoć. Jej walorem jest również to, że nie jest ona zbyt wymagająca w uprawie. Świetnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach, gdyż może osiągnąć nawet do 150 cm wysokości. Nie lubi ona miejsc bardzo nasłonecznionych, ale też nie może stać w cieniu.

7. Sansewieria

Sansewieria jest to roślina wżyna, która ze względu na charakterystyczny kształt swoich liści, nazywana jest również wężownicą. W warunkach domowych osiąga ona ok. 1-1,5 m długości i niekiedy zakwita. Jej pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca – może ona stać zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu, a nawet w cieniu. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu najbardziej efektownej barwy liści, to najlepiej postawić ją w pełnym słońcu.

8. Daktylowiec kanaryjski

Daktylowiec kanaryjski to kolejna roślina tropikalna, która świetnie sprawdza się w warunkach domowych. Rośnie ona stosunkowo wolno, jednak przy sprzyjających okolicznościach (również w domu) może osiągnąć nawet 3 m wysokości (sic!). Warto o tym pamiętać, jeśli zapragniemy mieć tę palmę w domu. Co istotne, roślina ta wymaga nasłonecznienia, dlatego też późnią wiosną i latem, najlepiej wystawiać ją do ogrodu.

Kwiaty pochłaniające wilgoć do łazienki

Z problemem nadmiernej wilgoci w domu najczęściej zmagamy się w łazience – nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wynika to z naturalnego użytkowania tego pomieszczenia. Podczas kąpieli do powietrza przedostaje się para woda, która przy braku odpowiedniej wentylacji, osadza się na płytkach, meblach czy podłodze. W takim przypadku z pomocą również mogą przyjść rośliny pochłaniające wilgoć. Jednakże wybór jest tutaj nieco zawężony, ponieważ nie wszystkie kwiaty dobrze znoszą trudne „łazienkowe” warunki, w tym przede wszystkim brak światła.

1. Dracena

Dracena jest niezbyt wymagającą rośliną doniczkową o tropikalnym wyglądzie. Lubi ona wilgotne pomieszczenia oraz stanowiska z rozproszonym światłem, ale dobrze rośnie też w cieniu. Niekiedy może kwitnąć, a nawet zawiązywać owoce, co sprawia, że jest to niezwykle atrakcyjny wybór do łazienki. Dracena zda egzamin nawet w domach osób, które nie mają ręki do kwiatów i mają tendencję do zapominania o ich podlewaniu.

2. Syngonium

Syngonium to roślina doniczkowa, która świetnie sprawdzi się dla osób początkujących. W naturalnych warunkach może ona rosnąć nawet do 20 m, gdyż pnie się po drzewach, które są jej naturalną podporą. Jej charakter sprawia, że z powodzeniem możemy wykorzystać ją do roślinnej ścianki łazienkowej. Syngonium lubi wilgoć i zraszanie ( o którym należy pamiętać zwłaszcza latem), nie wymaga też częstego nawożenia (raz na miesiąc w zupełności wystarczy). Co istotne, nie przepada ona za przeciągami oraz zbytnio nasłonecznionymi pomieszczeniami.

3. Kroton

Kroton to roślina doniczkowa o charakterystycznych liściach w odcieniu brązowo-czerwonym. Nie jest ona zbyt prosta w uprawie i z całą pewnością nie sprawdzi się w domach osób początkujących. Nie lubi ona przeciągów, częstych wahań temperatury, suchego i zbyt wilgotnego powietrza oraz nasłonecznionych miejsc. Przepada natomiast za jasnymi stanowiskami, dlatego też dobrze sprawdzi się w łazienkach z oknem. Jeśli takowej nie mamy, to lepiej zrezygnować z krotona.

8 roślin doniczkowych, które warto mieć w domu

4. Alocasia

Alocasia to roślina doniczkowa znana też pod nazwą zakleśń. Jest niezwykle efektowna i charakteryzuje się długimi, strzałkowatymi i ciemnozielonymi liśćmi, które wyrastają z jej łodygi. Przy dobrych warunkach może kwitnąć, a nawet owocować, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Zakleśń niestety nie należy to kwiatów zbyt łatwych w uprawie. Lubi wysokie temperatury i wysoką wilgotność powietrza, a przy tym również dobrze nasłonecznione miejsca. Dlatego też świetnie sprawdzi się w łazience z oknem. Alocasia jest przeznaczona raczej dla osób, które są pasjonatami ogrodnictwa.

5. Diffenbachia

Diffenbachia to roślina doniczkowa o charakterystycznych dwubarwnych liściach. W naturze osiąga ona imponujące rozmiary, jednak w warunkach domowych również zachwyca swym wyglądem. Lubi ona miejsca jasne, chociaż nie nasłonecznione, a przy tym również bardzo wilgotne. Diffenbachia przepada również za wysokimi temperaturami, ale lepiej nie kłaść jej w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera.

6. Zamioculcas

Zamioculcas to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie jest ona zbyt wymagająca w uprawie i z powodzeniem możemy postawić ją w łazience. Niekiedy określa się ją mianem „żelaznej rośliny”, gdyż dobrze znosi okresowe zaniedbania. Lubi ona wilgotne pomieszczenia i najlepiej czuje się na stanowiskach jasnych, ale nie w pełni nasłonecznionych. Możemy jednak postawić ją również w cieniu i w półcieniu, ale warto mieć na uwadze, że w takich warunkach jej wzrost będzie powolny.

7. Calateha

Calateha to roślina doniczkowa, która nie należy to zbyt prostych w uprawie i pielęgnacji. Jej charakterystyczną cechą jest kolorystyka liści, które wyglądają jak naturalne dzieło sztuki. Zdecydowanie nie jest to roślina dla nowicjuszy, gdyż wymaga odpowiedniej wiedzy. Lubi ona stanowiska płócienne, bez przeciągów i z rozproszonym światłem. Przepada także za wilgotnymi pomieszczeniami, dlatego świetnie sprawdzi się w łazienkach, ale obowiązkowo takich, które mają okno. Niestety calateha bywa kapryśna i jeśli nie zapewnimy jej optymalnych warunków, to szybko da nam o tym znać swoim wyglądem.

8. Chrobotek reniferowy (mech)

Mech chrobotek jest stosunkowo często wykorzystywany w dekoracji łazienki. Nie wymaga on nawadniania, a jedynie zraszania od czasu do czasu. Lubi wilgotne pomieszczenia i nie jest zbyt wymagający w uprawie i w pielęgnacji (w przeciwieństwie do innych roślin, z których wykonuje się ogrody wertykalne). Istotne jest to, by go odpowiednio zabezpieczyć (zaimpregnować) przed grzybami i pleśnią. Zwykle kupuje się go w panelach o różnych rozmiarach. Niestety są one stosunkowo drogie, ale ich cenę rekompensuje oryginalny wygląd. Co ciekawe, mech charakteryzuje się właściwościami akustycznymi, gdyż świetnie wycisza pomieszczenia.