Draceny (rodzina szparagowatych) to sukulenty, które naturalnie występują w Afryce, Azji, Australii i Meksyku. Poszczególne gatunki mogą się bardzo od siebie różnić, zarówno wielkością, jak i kolorem oraz kształtem liści. Wiele z nich z powodzeniem można uprawiać w doniczce. Dracena w domu jest piękną ozdobą, a ponieważ nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, nadaje się nawet dla osób, które nie mają tzw. „ręki do kwiatów”. Roślina ta może wiele znieść. Magazynuje wodę w pniu, dlatego też dobrze radzi sobie nawet jeśli zapomnimy ją podlać. Warto ją mieć nie tylko ze względów estetycznych. Badania wykazały, że dracena wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu – neutralizuje zanieczyszczenia i absorbuje szkodliwe związki, takie jak formaldehydy.

Dracena: opis i odmiany

Wyróżnia się około 40 gatunków draceny. Niektóre z nich to kilkumetrowe drzewa z grubym pniem, jak np. dracena smocza, nazywana też smokowcem czy dracena odwrócona. Inne przypominają bardziej krzewy. Kwiat dracena jest zazwyczaj mocno pachnący. Rośliny kwitną kremowo-białymi kwiatuszkami zebranymi w kwiatostany przypominające kłosy.

Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w doniczkach należy dracena obrzeżona, zwana też dracena marginata, która pochodzi z Madagaskaru. Zakończona jest bujnym pióropuszem cienkich i ostro zakończonych liści, które w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory.  Często są wielobarwne. W naturze osiąga do 3 metrów wysokości, w warunkach domowych nie więcej niż 2 metry. Bardzo popularna jest również dracena wonna, czyli dracena fragrans, nazywana też smokowcem wonnym. Pochodzi ona z Afryki. W odróżnieniu od draceny obrzeżonej ma grubszy pień i szersze, lancetowate liście, które wyrastają parasolowato z pędu. Mogą one osiągać długość nawet do 1 metra. Zielonkawo-białe, zebrane w wiechę kwiaty, wydzielają silny zapach.

Ciekawie prezentuje się też dracena Sandera, która pochodzi z Azji i nazywana jest czasem "szczęśliwym bambusem", ze względu na duże podobieństwo tych dwóch roślin. Zdarza się nawet, że niektórzy biorą ją właśnie za bambusa. Jest bardzo łatwa w uprawie i może rosnąć nawet w samej wodzie. Jeszcze innym, zasługującym na uwagę gatunkiem jest dracena surculosa czyli dracena rozgałęziona o owalnych liściach pokrytych kolorowymi plamkami.

Dracena: uprawa i wymagania

Jak dbać o dracenę w warunkach domowych? Niewiele jest specjalnych warunków, jakich potrzebuje dracena. Uprawa tej rośliny jest bardzo prosta. Jeśli spełnione są podstawowe wymagania, niektóre gatunki draceny mogą nawet zakwitnąć w warunkach domowych. Pierwsza zasada, o której należy pamiętać jest taka, że draceny lubią ciepło. Dlatego też temperatura w pomieszczeniu, w którym są uprawiane, nie powinna spadać poniżej 15°C.

Druga rzecz jakiej potrzebuje dracena to nasłonecznienie. Roślina ta lubi mieć dużo światła. Najwięcej słońca potrzebują odmiany o barwnych liściach, które mogą zacząć blaknąć, kiedy postawimy je w cieniu. Niektóre gatunki dobrze czują się na parapecie od południowej strony, jednak trzeba też pamiętać, że zbyt mocne promienie mogą spowodować poparzenie liści. Najlepiej zapewnić dracenie widne miejsce z rozproszonym światłem.

Dracena: pielęgnacja w domu

Pielęgnacja draceny w domu jest bardzo prosta. To kwiat, który zazwyczaj dość dobrze znosi trudne warunki, w tym także suche powietrze. Mimo to jeśli będziemy spryskiwać liście draceny, odwdzięczy się ona pięknym wyglądem. Warto o to zadbać szczególnie w zimie, kiedy ze względu na sezon grzewczy, wilgotność w mieszkaniu może być na niewystarczającym poziomie. Dotyczy to w największej mierze gatunków o kolorowych liściach, które zazwyczaj potrzebują więcej wilgoci. Liście draceny warto regularnie wycierać z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki lub wacika.

Jak podlewać dracenę? Raczej oszczędnie, szczególnie w jesieni i zimie, kiedy roślina znajduje się w stanie spoczynku. Na wiosnę i w lecie dracenę podlewamy nieco częściej, choć trzeba zachować umiar. Najlepiej trzymać się zasady, że robimy to dopiero, kiedy ziemia w doniczce jest sucha. Dracena nie lubi nadmiaru wilgoci, a stanie w wodzie jej nie służy. Zbyt mokre podłoże może spowodować gnicie korzeni. Z drugiej strony zbyt mocne przesuszenie prowadzi do opadania liści.

Dracena: przesadzanie i nawożenie

Żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże, jest idealne dla takiej rośliny jak dracena. Pielęgnacja obejmuje też nawożenie. Od marca do sierpnia, kiedy dracena jest w okresie wzrostu, należy zasilać ja roztworem nawozu wieloskładnikowego raz na dwa tygodnie. Ponieważ jednak draceny są odporne, nawet jeśli zrobimy to rzadziej, nic się nie stanie. W jesieni i zimie dajemy roślinie odpocząć i rezygnujemy całkowicie z nawożenia.

Młode draceny rosną bardzo szybko, dlatego też należy przesadzać je do większych doniczek co roku. Starszym egzemplarzom wystarczy przesadzenie raz na dwa - trzy lata. Za każdym razem nowa doniczka powinna być tylko odrobinę większa od poprzedniej. Na dno warto dać nieco keramzytu ogrodniczego albo drobnych kamyczków, żeby zapewnić roślinie odpowiedni drenaż. Do przesadzania draceny można użyć ziemi uniwersalnej do roślin doniczkowych lub specjalnej mieszanki do palm i dracen dostępnej w wielu sklepach ogrodniczych.

Jeśli chcemy rozmnożyć dracenę, można wykorzystać do tego celu sadzonki wierzchołkowe, które pobiera się wiosną. Dobrze jest spryskać je preparatem grzybobójczym, a następnie umieścić w torfie i trzymać w miejscu, gdzie temperatura wynosi około 25°C. Po ukorzenieniu można je posadzić w przepuszczalnym podłożu. Innym sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe, jednak trwa to znacznie dłużej.