Mieszkanie w stylu boho to marzenie coraz większej ilości osób. Stworzenie aranżacji w tym stylu, wymaga jednak zastosowania pewnych rozwiązań stylistycznych. Jasne, ciepłe, pastelowe kolory, motywy kwiatowe czy etniczne i dużo sztuki – to wszystko powinno znaleźć się w pomieszczeniu inspirowanym bohemą. Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!

Wnętrze w stylu boho – charakterystyka

Co to jest styl boho? Określenie to odnosi się do wnętrz inspirowanych bohemą – grupą wolnych artystów, żyjących według własnych zasad. Ważna była dla nich pełna swoboda w wyrażaniu siebie i swojej twórczości: dekorowali mieszkania tak, by czuli się w nich dobrze i lekko, zamiast skupiać się na wyszukanych materiałach i formach.

Styl mieszkania boho jest więc nieformalny – zdecydowanie nie należy do najbardziej eleganckich. Królują w nim wygodne siedziska i półki eksponujące wszystkie przedmioty, związane z pasją czy wspomnieniami domowników. Syntetyczne materiały, zostają wyparte przez naturę: we wnętrzach w stylu boho znajdziemy sporo drewna, wikliny, wełny czy lnu. Formy mebli są uproszczone: unika się zbytniej dekoracyjności i masywnego wyposażenia. Wystrój wnętrza ma zachęcać do odpoczynku, relaksu czy oddawania się sztuce.

Stylistyka łączy w sobie rożne wzory i dzieła sztuki: obok klasycznych pejzaży możemy ujrzeć plakaty z happeningowych akcji, a obok obrusów z wyszytymi kwiatami – kolorowe i barwne narzuty inspirowane Afryką. Największą siłą stylistyki jest jej swoboda: możemy łączyć ze sobą praktycznie wszystko, podobnie jak w eklektyzmie. W przypadku tego drugiego stylu, większe znaczenie ma jednak umiejętność komponowania: boho pozwala na dużo więcej.

Wnętrze w stylu boho – jakie farby i podłogi wybrać?

Styl boho w mieszkaniu opiera się na jasnych, ciepłych barwach. Znajdziemy w nim różne warianty beżu, miętę, pastelowy róż czy błękit i całą gamę ziemistych brązów. Dlaczego w iście artystycznych mieszkaniach jest pełno bezpiecznych barw? Odpowiedź jest prosta – takie kolory stanowią idealną bazę do uzupełnienia mocnymi barwami i mnogością wzorów. We wnętrzach boho, nikogo nie dziwią więc waniliowe ściany połączone z jaskrawą żółcią czy głębokim turkusem: im więcej się dzieje, tym lepiej.

Farby to nie wszystko: przynajmniej część ścian powinna być wyłożona tapetą w kwiatowe lub geometryczne wzory. Do stylistyki pasuje też naturalne drewno czy boazeria w starym stylu.

Podłogi, wyłożone drewnianymi panelami lub płytkami w geometryczny wzór, rzadko kiedy pozostają puste: zdobi je wiele wzorzystych dywanów, stylizowanych na indiańskie. Mieszkanie w stylu boho wygląda najlepiej z jasną podłogą: jeśli skłaniasz się ku ciemnej, musisz później złagodzić ją jasnymi meblami.

Mieszkanie w stylu boho – jak umeblować?

Meble w stylu boho powinny mieć historię: to ważniejsze niż ciekawa forma czy kolor. W stylistyce rządzi stare lub ręcznie wykonane wyposażenie – takie, które można kupić na targach staroci czy w antykwariatach. Wykorzystać można też większość mebli posiadanych już w domu: wystarczy pomalować je na bardzo delikatne (lub odwrotnie: bardzo jaskrawe) barwy. Jeśli już kupujemy nowe wyposażenie, postawmy na naturalne materiały i matowe wykończenia.

Sprawdź, jak umeblować poszczególne pokoje:

  • Salon w stylu boho – pomieszczenie stanowiące serce domu powinno kojarzyć się z radością i wolnością. Jeśli do tej pory skrywałeś wszystkie osobiste akcesoria w półkach, czyniąc salon jak najbardziej eleganckim i sterylnym, to najwyższa pora na wyeksponowanie ich w najbardziej widocznych miejscach: na półkach, stołach czy regałach. Koniecznie postaw gdzieś przedmioty związane z twoją pasją: salon boho podpasuje m.in. muzykom i plastykom, którzy nigdy nie wiedzieli, gdzie postawić swój instrument, stół modelarski czy płótno. Dopiero wtedy, gdy nadasz pomieszczeniu osobistej atmosfery, możesz zabrać się za wymianę mebli: wybierz drewno, wiklinę czy ratan. Pomieszczenie powinno być maksymalnie wygodne: postaw w nim dużą kanapę, ręcznie dzierganego pufa i podwieszany fotel. Nieodłączną częścią salonu jest też duży stolik kawowy: taki, na którym zmieszczą się ulubione książki, płyty i przekąski.
  • Sypialnia w stylu boho – miejsce wypoczynku, najlepiej zaaranżować z użyciem delikatnych, ziemistych barw, wpływających pozytywnie na odprężenie. Takie barwy kojarzą się też z wolnością i swobodą. Wybierz więc naturalną, lnianą pościel, poduszki w naturalne zdobienia i cienki dywan, pokrywający dużą część podłogi. Zrezygnuj z ciężkich szafek nocnych na rzecz delikatnej wikliny czy ratanu, a pustą do tej pory przestrzeń: zapełń wygodnymi pufami czy bujanym fotelem. Możesz zdecydować się także na jedwabny baldachim.
  • Kuchnia w stylu boho – nie przypomina niczym minimalistycznych kuchni z katalogów. Jest pełna kolorów i wzorów: odmalowany na pomarańcz front lodówki komponuje się świetnie z barwnymi pojemniczkami na przyprawy i kuchennymi ścierkami w etniczne wzory. Blaty i fronty szafek zdobi naturalne drewno lub biała farba, a całkowicie odsłonięte okna, wpuszczają do pomieszczenia dużo światła. Książki kucharskie i kolorowe czasopisma wyłożone są bezpośrednio na ścienne półki, a świeże warzywa i owoce można zauważyć w każdym kącie.
  • Łazienka w stylu boho – urządzona najbardziej minimalistycznie ze wszystkich pomieszczeń. Udekorowana dużą ilością drewna: jeśli to możliwe, oklej fronty szafek okleiną imitującą deski i wymień klosze lamp na takie wykonane z wikliny. Koniecznie wymień też plastikowy kosz na pranie na taki wykonany z wikliny. Z sufitu, zwisa drewniany dwurzędowy wieszak na ręczniki; możesz zdecydować się też na drewniane haczyki. Jeśli marzysz o nowym lustrze, to idealny moment na wymienienie go na okrągłe w zdobionej ramie. Wannę czy prysznic, możesz zasłonić delikatnym parawanem w etniczny wzór: to nada łazience wyjątkowego klimatu.
  • Dziecięcy pokój w stylu bohowybierz jasne lub pastelowe meble, pozbawione elementów syntetycznych, a na środku pokoju: postaw dziecięcy namiot tipi. Jeśli nie odpowiada ci estetyka plastikowych zabawek, styl boho pomoże ci zaznajomić twoje dzieci z naturą – to idealny moment na podarowanie im szmacianych pluszaków czy drewnianych klocków przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Zamień też organizery wykonane z tworzyw sztucznych na te wiklinowe lub drewniane. Aby ożywić wnętrze, wprowadź do niego wesołe, geometryczne wzory – np. w postaci kolorowych firan czy dywaników.
  • Balkon w stylu boho – na balkonie lub tarasie królują lekkie, wiklinowe krzesła z materiałowymi siedziskami, przykryte w połowie jasną tkaniną. Odosobniony, dyskretny kącik z niewielkim stołkiem zakrywa drewniany parawan: to idealne miejsce do czytania na świeżym powietrzu. Z balustrady zwisają pnącza roślin, a na zewnętrznym parapecie – umiejscowione są szklane lampiony i duża ilość świeczników.

Dodatki do domu w stylu boho

Styl boho we wnętrzach opiera się przede wszystkim na ozdobach: to one nadają mu autentyczności. Dodatki, na które powinieneś postawić, to:

  • Wszystko, co jest dla ciebie ważne – styl boho w domu będzie pozbawiony duszy, dopóki nie nadasz mu bardzo osobistego charakteru. W pierwszej kolejności, skup się więc na udekorowaniu wnętrza sentymentalnymi przedmiotami: zdjęciami, pamiątkami z wakacji czy twoimi pierwszymi dziełami artystycznymi (nieważne, czy wpisują się w kanon). Eksponuj także przedmioty związane z twoją obecną pasją: nie chowaj cząstki siebie do głębokich półek!
  • Poduszki w etniczne wzory – element nadający wnętrzu unikalny klimat i poprawiający naszą wygodę – mieszkanie w stylu boho powinno być bowiem maksymalnie komfortowe. Wybierz kilka gładkich modeli i kilka zdobionych frędzlami i dekoracyjnymi splotami: poduszka w stylu boho powinna przywodzić na myśl naturę i rękodzieło.
  • Rośliny doniczkowe i suche trawy – wnętrze powinno kojarzyć się z naturą i wolnością: nie może więc zabraknąć w nim roślinności. Postaw na duże palmy czy monstery w ceramicznych lub kamiennych donicach. Wszystkie większe rośliny postaw na podłodze lub na niewielkich podstawkach. Hitem są także bukiety z suchych traw i kwiatów.
  • Łapacz snów – ozdoba uwielbiana przez artystów i marzycieli. Zdobiony piórami amulet, dodaje pomieszczeniu szczypty magii i czyni je spójnym z innymi etnicznymi ozdobami.
  • Stara prasa – chyba nic nie nada stolikowi kawowemu w salonie takiego charakteru, jak stare magazyny, po których widać upływ czasu. Na meblach możesz wyeksponować też płyty winylowe, stare książki czy komiksy.
  • Naturalne tkaniny – len, bawełna czy bambus w postaci narzut, koców czy dekoracyjnych podkładek dodadzą do wnętrza jeszcze więcej natury i harmonii.
  • Lustra w ozdobnych ramach – powieś na ścianach wiele małych, okrągłych luster w różnorodnych oprawach: pamiętaj, by użyć swojej wyobraźni i ułożyć je w nieregularny wzór, godny artysty.
  • Ozdoby w mocnych barwach – nie możesz znaleźć miejsca na wazon w odcieniu krzykliwego różu czy obraz w abstrakcyjne plamy? Jeśli przearanżujesz mieszkanie na styl boho, niechciane dotąd ozdoby staną się idealnym, kontrastowym uzupełnieniem stylistyki.
  • Duża ilość obrazów – wnętrze w stylu boho łączy w sobie wszystkie możliwe formy wyrazu artystycznego: możesz więc połączyć ze sobą dzieła sztuki w zupełnie różnej stylistyce. W towarzystwie obrazów dobrze będą wyglądać także plakaty: najlepiej takie, z którymi jesteś związany.