Fuksja: charakterystyka

Fuksja jest rośliną o niezwykle charakterystycznym kolorze, który jednak zmienił się nieco na przestrzeni dziejów. Dawniej był to charakterystyczny odcień amarantu - taki sam jak na proporcach polskich ułanów. Z tego powodu fuksja bywa też czasami nazywana ułanką. W wyniku wielu dekad krzyżowania udało się wyhodować odmiany w różnych odcieniach różu, fioletu, czerwieni, pomarańczy, a nawet bieli. Ciekawostką jest, że owoce fuksji są jadalne.  Mają drobne pestki i czarny, lub ciemnoczerwony kolor, a w smaku są słodkie, nieco mączne. Można wykorzystać je do deserów.

Fuksja jest delikatną, ozdobną rośliną najczęściej hodowaną w doniczce, choć może rosnąć również w ogrodzie. Ma niewielkie ciemnozielone liście i bardzo charakterystyczne kwiaty o płatkach przypominających małe poduszeczki z bardzo długimi pręcikami. Zależnie od odmiany może pozostać niewielka lub wyrosnąć na sporych rozmiarów krzew. 

Uprawa fuksji nie jest zbyt skomplikowana. Pamiętać należy o regularnym nawożeniu i obfitym podlewaniu. Ważna jest też ochrona przed szkodnikami. Fuksja lubi być przycinana i dobrze znosi przesadzanie. Najtrudniejszym zadaniem może okazać się jednak przezimowanie fuksji.

Jak pielęgnować fuksję? Warunki, jakie powinniśmy jej zapewnić to przede wszystkim odpowiednia temperatura, która powinna różnić się zależnie od pory roku. Kolejnym ważnym czynnikiem jest poziom nasłonecznienia i ochrona przed wiatrem. Fuksja w doniczce jest łatwiejsza w hodowli ze względu na możliwość częstego przestawiania jej, a tym samym zapewniania optymalnych warunków.

Jak dbać o fuksję w domu?

Fuksja w doniczce czuje się równie dobrze, co w ogrodzie. Warto jednak dobrać warunki i wielkość doniczki zależnie od jej odmiany. Wyróżniamy: 

  • fuksje wiszące, 

  • fuksje stojące.

Niektóre z nich mają sztywne łodygi i wyrastają zaledwie na 20 cm - nadają się idealnie do średniej wielkości doniczek lub skrzynek. Można sadzić je w towarzystwie innych roślin sezonowych. Niektóre odmiany fuksji mogą osiągnąć nawet 1 metr wysokości, dla nich najlepsze będą duże donice lub większe skrzynie. W podwieszonych doniczkach lub skrzynkach zawieszonych na balustradzie balkonu poleca się sadzić specjalną odmianę tej rośliny o wiotkich, opadających łodygach. 

Fuksja w domu powinna stać blisko okna, ale nie w najjaśniejszym punkcie pokoju. Ważne jest również regularne nawadnianie, pamiętajmy jednak, by nie zalać jej korzeni. Sadzić należy ją w ziemi dla roślin doniczkowych wymieszanej z kompostem.

Uprawa fuksji na balkonie

Fuksja na balkonie nie różni się znacznie wymaganiami od fuksji w domu. Najważniejszym czynnikiem, o jakim musimy pamiętać, jest jednak temperatura. Najbardziej odpowiada jej umiarkowane ciepło i łagodna jesień. Zbyt duże upały mogą zahamować rozwój fuksji. Nie musimy jednak martwić się o nią, dopóki temperatura nie spadnie poniżej zera. W tej sytuacji najlepiej zabezpieczyć ją przed zimnem lub zabrać do domu.  

Fuksja kwitnąca będzie cieszyć nasze oko kwiatami aż do późnej jesieni, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki. Oprócz rozproszonego światła i wilgotnej, żyznej gleby należy pamiętać o usuwaniu ewentualnych szkodników. Jeśli zauważymy, że rozmnożyły się na fuksji, należy spryskać roślinę naparem z jednego ząbka czosnku zalanego 1 litrem ciepłej wody. Taki preparat gotowy jest już po godzinie i świetnie rozprawi się ze wszystkimi szkodnikami. 

Pielęgnacja fuksji w ogrodzie

Fuksja ogrodowa nie powinna sprawić więcej problemów niż jej kuzynka w doniczce. Toleruje każdą glebę, która jest wzbogacona torfem. Trzeba też pamiętać o nawożeniu wieloskładnikowym nawozem mineralnym raz na dwa tygodnie. Najważniejszy jest jednak wybór odpowiedniego stanowiska - słoneczne lub półcieniste miejsce, dobrze osłonięte od wiatru będzie idealne. Nie możemy zapominać o częstym podlewaniu oraz ochronie rośliny przed zbyt ostrym światłem. 

Kiedy siać fuksję? Najlepsza odpowiedź na to pytanie brzmi: kiedy planujemy wyhodować nową jej odmianę. W przeciwnym razie poleca się sadzonki, które są o wiele łatwiejszym i bardziej efektywnym sposobem rozmnażania fuksji. Należy przygotować je jesienią, po okresie kwitnienia. Najlepiej ukorzeniają się, gdy włożymy je do donicy z ziemią w lutym, a wiosną wyniesiemy do ogrodu. Najczęściej poleca się sadzonki wierzchołkowe i pędowe. 

Uprawa fuksji nie jest trudna, a zapewnienie jej odpowiednich warunków nie powinno sprawić zbyt wielu problemów. Mimo to, wiele z roślin po jednym sezonie jest wyrzucane, a przyczyną tego stanu rzeczy jest najczęściej nieumiejętne zimowanie.

Jak przezimować fuksję?

Fuksja źle znosi temperatury poniżej zera stopni, dlatego należy zabrać ją do domu przy pierwszych przymrozkach. Najlepiej pozostawić ją w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni. W marcu możemy przenieść fuksję do cieplejszego pokoju. Wtedy też powinniśmy zacząć podlewać ją nieco obficiej. Na balkon lub do ogrodu możemy wynieść ją pod koniec maja.

Fuksja w ogrodzie znosi mrozy o wiele gorzej. Na zimę powinna zostać przesadzona do doniczki i zabrana do domu. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub zasadziliśmy zimotrwałą odmianę, która może pozostać w ogrodzie, musimy pamiętać o odpowiednim jej zabezpieczeniu. Wokół korzeni należy usypać kopczyk ze ściółki, np.: torfu, liści, kory lub trocin. Następnie przyciąć zmarzniętą część pędów - około ⅓. Skrócone w ten sposób dolne pędy przykrywamy igliwiem lub słomą. Tak zabezpieczona fuksja powinna bez problemów przetrwać zimę.

Fuksja: znaczenie kwiatów

Fuksja jest cenionym krzewem ozdobnym, który potrafi skraść serca nie tylko zapalonych ogrodników. Mimo to, dawanie jej w prezencie może nie być najlepszym pomysłem. Symbolizuje ona niechęć lub wręcz nienawiść. Podarowanie jej komuś wysyła sygnał “Jesteś moim wrogiem!”, dlatego na wszelki wypadek lepiej zachować fuksję dla siebie, a na podarunek dla bliskiej osoby wybrać inną roślinę.