Czym osłonić balkon? Rynek akcesoriów wykończeniowych oferuje wiele rozwiązań, które zapewniają skuteczną izolację, nie tylko od wiatru i słońca, ale także od ciekawskich spojrzeń przechodniów i sąsiadów. Nowoczesne osłony balkonowe charakteryzują się wysoką praktycznością, a przy okazji - stanowią niezwykle estetyczny dodatek, który może definiować charakter przestrzeni. Współcześnie, balustrady i przęsła balkonowe są najczęściej projektowane w sposób, który nie tylko nie zapewnia prywatności, ale nie izoluje też przed warunkami zewnętrznymi, co z pewnością odbije się na naszym komforcie, jednak nie tylko. Zbyt silny wiatr lub nadmiar promieni słonecznych nie służy wielu roślinom, które ochoczo hodujemy na balkonie. Warto też podkreślić, że dla wielu z nas, balkon to coś w rodzaju miniaturowego ogrodu, a od takiego miejsca można, a nawet należy oczekiwać intymnej atmosfery. W tym kontekście, osłona balkonu w bloku nabiera szczególnego znaczenia. Jak osłonić balkon? Poniżej przedstawiamy kilka niezawodnych i w miarę prostych propozycji.  

Czym osłonić balkon: osłona technorattanowa

Mata z technorattanu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie. Taka osłona jest niezwykle trwała, jednak w tym miejscu nie kończy się lista zalet tego materiału. 

Za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że technorattan można dowolnie docinać i przycinać, bez ryzyka, że mata zacznie się strzępić. Słońce, deszcz czy śnieg - to wszystko nie jest straszne temu materiałowi, więc w sezonie zimowym, nie trzeba demontować osłony. To dobry wybór dla osób, które na wiele lat chcą zapomnieć o istnieniu blendy balkonowej. Gruba struktura materiału sprawia, że ten nie prześwituje, co zapewnia sporą swobodę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że maty z technorattanu oferowane są w wielu kolorach i splotach, więc łatwo można wybrać wariant dobrze dopasowany do konwencji stylistycznej balkonu.

Matę z technorattanu mocuje się do balustrady za pomocą zwykłych opasek zaciskowych. Osłonę można umieścić po stronie zewnętrznej lub wewnętrznej, można też przepleść materiał między słupkami. Gdy mata ulegnie zabrudzeniu, da się ją łatwo wyczyścić wodą z dodatkiem właściwie dowolnego detergentu. 

Czym osłonić balkon: mata wiklinowa lub bambusowa

Chcąc wprowadzić na balkon nutkę egzotycznego klimatu, warto zdecydować się na osłonę wykonaną z naturalnego materiału. Doskonale sprawdzi się wiklina, choć dla niektórych osób, to rozwiązanie może wydawać się nieco niemodne. W takiej sytuacji, doskonałym wyborem będzie bambus.

W obu przypadkach, roślinne plecionki są odpowiednio zaimpregnowane, by mogły znieść panujące na zewnątrz warunki. Nie należy jednak oczekiwać, że pod względem wytrzymałości, dorównają blendom z tworzywa sztucznego. Taki materiał jest też dość kruchy, co z pewnością przełoży się na stabilność maty. W tym przypadku, nie można też mówić o pełnej izolacji wizualnej (takie maty mają nieco ażurową strukturę). Czy jednak można uznać to za wadę? Jeżeli wyboru dokonamy świadomie - z pewnością nie.  

Blendy z tworzywa naturalnego świetnie wpisują się w stylistykę eko, tworzą na balkonie przyjemny i niezwykle oryginalny klimat i świetnie komponują się z meblami z plecionki. Dodatkowo, są niezwykle łatwe w montażu - podobnie jak w przypadku odpowiedników z technorattanu, wystarczy użyć kilku opasek zaciskowych. 

 

Czym osłonić balkon: panele lamelowe

Jeżeli priorytetem jest upodobnienie balkonu do ogrodu, warto zdecydować się na montaż paneli lamelowych. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które w udany sposób imituje płot ogrodzeniowy. Takie osłony występują w wielu wariantach - z prześwitem na całej długości, z prześwitem na części powierzchni lub całkowicie bez prześwitu. Ta ostatnia opcja zapewnia najbardziej kameralną atmosferę i najlepszą ochronę prze ciekawskimi spojrzeniami.

Do ogromnych zalet takiego rozwiązania należy też niezwykle atrakcyjny wygląd. Drewno jest materiałem uniwersalnym, który łatwo można wpasować do większości konwencji stylistycznych. Taki panel można pomalować na dowolny kolor, a przy odpowiedniej trosce, wytrzyma wiele lat. Należy jednak podkreślić, że takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się wyłącznie na średnim lub na dużym balkonie. 

Czytaj też: Jak urządzić mały balkon?

Czym osłonić balkon: maty ze sztucznych włókien

Coraz większą popularnością cieszą się blendy wykonane ze sztucznych włókien - winylu, polipropylenu czy cordury. To niedrogie rozwiązania, które w udany sposób imitują naturalne tkaniny. W odróżnieniu od nich, włókna syntetyczne są jednak znacznie odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne - słońce, deszcz, śnieg i mróz. Są przyjemne w dotyku i świetnie wywiązują się ze swojej funkcji - zapewniają wysoki stopień izolacji.

Na korzyść takiego rozwiązania z pewnością działają walory estetyczne. Osłony balkonowe z sztucznych materiałów oferowane są w niezliczonych wzorach i kolorach. Dostępne są opcje wielobarwne, monochromatyczne, pastelowe, gładkie, zdobione fantazyjnymi nadrukami. Dzięki temu, możliwości aranżacji są niemal nieograniczone. Montaż takiej blendy jest łatwy, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wariant z oczkowaniem. Wówczas, wystarczy tylko użyć kilku opasek zaciskowych.   

Czym osłonić balkon: osłona roślinna

Osoby, którym zależy na aranżacji, która stworzy na balkonie ogrodową atmosferę, mogą postawić na naturalnie zieloną osłonę. Zarówno krzewy, jak i pnącza, świetnie sprawdzą się jako naturalna osłona, dość skutecznie chroniąca przed spojrzeniami, a do tego - niezwykle atrakcyjna. 

W tej roli, świetnie sprawdzą się pnącza z zamontowaną kratownicą przy donicy. W roli podpórki, można wykorzystać też balkonową balustradę. Można przebierać wśród gatunków jednorocznych, które bardzo szybko stworzą osłonę (trzeba jednak pamiętać, że będzie ona dość krótkotrwała), albo wieloletnich. Alternatywnie, można sięgnąć po krzewy, byliny lub drzewa. Opcji jest wiele, a wybór konkretnych roślin powinien być podyktowany indywidualnymi upodobaniami.