Goździki: charakterystyka i odmiany kwiatów

Goździki to grupa roślin, która dzieli się aż na 300 gatunków. Niektóre z nich, na przykład goździk ogrodowy lub chiński to rośliny jednoroczne. Inne, takie jak goździk brodaty mogą kwitnąć nawet przez dwa lata. Zdarzają się wśród nich też byliny, między innymi goździk pierzasty lub alpejski. Łacińska nazwa goździka, czyli Dianthus, to połączenie dwóch greckich słów oznaczających “boski kwiat”, co z kolei przywodzi na myśli jaśmin - inną roślinę o boskich konotacjach.  

Kwiaty goździki to niewysokie rośliny ozdobne, które dorastają zazwyczaj do około 40 centymetrów. W Polsce cieszą się ogromną popularnością i często są sadzone w towarzystwie aksamitek. Mają kwiaty o mięsistych, często postrzępionych płatkach, które występują w wielu pięknych barwach od białych i kremowych, aż po różowe, żółte i czerwone, a nawet ciemne bordo. Szczególną popularnością cieszą się zaś odmiany dwukolorowe. Kwiatki są dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne i co ważne - długo kwitną.

Goździki występują niemal na wszystkich kontynentach i są uprawiane od starożytności. Nic dziwnego, to piękne i niewymagające kwiaty, które zachwycają nas swoim wyglądem i zapachem przez całe lato - od maja do września, a niektóre późne odmiany nawet do października. Zobacz, jak powinna wyglądać uprawa i pielęgnacja goździków, byś mogła cieszyć się nimi jak najdłużej.

Uprawa goździków w ogrodzie

Jednoroczne goździki mogą mieć różne wymagania glebowe, zależnie od odmiany, jednak większość z nich preferuje glebę piaszczysto-gliniastą lub żyzną i próchniczą, najlepiej o obojętnym odczynie.

Czy goździki lubią Słońce? Tak i to bardzo! Stanowisko powinno być mocno nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Dzięki dobremu poziomowi nasłonecznienia obficie kwitną, a ich liście odpowiednio się wybarwiają.

Rozmnażanie goździków nie jest zbyt skomplikowane. Jeżeli chcemy użyć nasion, możemy wysiać je na przełomie marca i kwietnia do inspektu lub w maju bezpośrednio do ziemi. Równie wielką popularnością cieszy się rozmnażanie goździków z pomocą sadzonek, które pozyskuje w podobny sposób co sadzonki bluszczu. Należy odciąć boczne odgałęzienia, które następnie oczyszczamy z dolnych liści, jednocześnie pozostawiając cztery lub pięć liści górnych. Tak przygotowane pędy wsadzamy do doniczek z torfem lub piaskiem, podlewamy i zostawiamy na słonecznym parapecie lub w szklarni. Gdy roślina dobrze się już ukorzeniu, można przesadzić ją do gruntu lub zostawić w donicy.

Uprawa goździków w domu


To popularne rośliny hodowane też w domu. Chętnie sięgają po nie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi, ponieważ nie wymagają one zbyt wiele uwagi. Najważniejszym zabiegiem, o jakim powinniśmy regularnie pamiętać, jest podlewanie. Podłoże powinno być stale wilgotne, dlatego najlepiej robić to co dwa, trzy dni, częściej w czasie suszy. 

Goździki - kwiaty doniczkowe nie wymagają nawożenia, jednak mimo to warto od czasu do czasu zasilić je specjalnym nawozem przeznaczonym do roślin balkonowych. Oprócz tego powinniśmy pamiętać też o usuwaniu zwiędłych kwiatów i liści. Poza tym, w przypadku odmian wieloletnich, dobrze byłoby na początku sezonu przesadzić kwiaty do nowej ziemi. 

Goździki są często wykorzystywane do tworzenia doniczkowych aranżacji kwiatowych, które mogą stać się przepiękną ozdobą każdego balkonu. Doskonale wyglądają i czują się w towarzystwie peoni lub wisterii. Pamiętaj jednak, że chcąc posadzić je razem, powinniśmy sięgnąć po o wiele większą doniczkę lub skrzynkę. 

Jak pielęgnować kwiaty goździki?

Goździki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Powinniśmy jednak pamiętać o regularnym  ich podlewaniu i nawożeniu przez cały sezon wegetacyjny. Najlepiej w tym celu sięgnąć po nawóz do roślin kwitnących, taki sam jakiego używamy do odżywiania surfinii. Goździki nie są też szczególnie podatne na choroby, choć zdarza się, że padają ofiarami rdzy lub szarej pleśni.

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki warto zastosować, jest uszczykiwanie. Jeżeli nasze goździki wiosną nie wypuszczają bocznych pędów, należy delikatnie uszczknąć pęd górny. Dzięki temu pięknie się rozkrzewiają, ale za to kwitnienie może zostać opóźnione. Jeśli zaś chcesz wyhodować okazałe kwiaty w pędzie górnym, należy delikatnie uszczknąć pędy boczne.

Wieloletnie odmiany goździków dobrze znoszą zimę i zazwyczaj nie potrzebują szczególnej ochrony. Mimo to warto późną jesienią, póki nie spadnie śnieg, obrzucić je liśćmi, uważając jednak, by ich nie przygnieść. W przypadku okazów uprawianych w donicach powinniśmy pamiętać o przeniesieniu ich do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie przekracza 10 st.C. Jeśli donica stała na balkonie lub tarasie, należy zabrać ją stamtąd przed nastaniem pierwszych mrozów. 

Znaczenie kwiatów goździków

Goździk będzie idealnym pomysłem na prezent dla ukochanej osoby. Jego wyjątkowy, nieregularny kształt symbolizuje oryginalność i wyróżnianie się w pozytywny sposób. Jednocześnie może też stanowić wyznanie miłości albo po prostu być sygnałem, że o kogoś się martwimy. Pamiętaj, że szczegółowa symbolika goździka może różnić zależnie od jego koloru.

Goździk różowy - romans i kobiecość. doskonały prezent dla kobiety, w której się podkochujemy. 

Goździk żółty - odrzucenie. Kwiatów tego koloru lepiej nie dawać na prezent. Oznaczają one, że nie jesteśmy zainteresowani utrzymywaniem znajomości z obdarowaną osobą.

Goździk dwukolorowy, podobnie jak żółty oznacza, że planujemy zerwać znajomość.

Goździk purpurowy - egoizm. Podarowanie go komuś oznacza, że uważamy tę osobę za samolubną.

Goździk czerwony - pasja i miłość. Doskonały pomysł na prezent dla naszej miłości lub dla osoby, której chcemy wyrazić nasz podziw.

Goździk biały jest popularnym prezentem na Dzień Matki lub Dzień Kobiet. Oznacza matczyną miłość i przywiązanie.