Nie wiesz, na jakie kwiaty się zdecydować, gdy chcesz złożyć komuś gratulacje? A może zastanawiasz, czy ilość róż ma znaczenie albo jakie przesłanie niosą za sobą kolory poszczególnych kwiatów? Poznanie kwiatowej symboliki może okazać się cenną wskazówką – wybór bukietów na prezent stanie się tak prosty, jak nigdy dotąd.

Najpiękniejsze kwiaty świata: TOP 10. Trudno oderwać od nich wzrok!>>

Znaczenia najpopularniejszych kwiatów

Który kwiat co symbolizuje? Sprawdź nasze zestawienie i poznaj mowę kwiatów.

Róże - znaczenie i symbolika

Nie bez znaczenia pozostają kolory róż. Czerwone, tak jak powszechnie wiadomo, to wyraz namiętności, miłości i romantycznych uczuć. Jaśniejsze odcienie wiąże się z przyjaźnią, szacunkiem, a także niewinnością  – w ten sposób postrzegane są przede wszystkim białe róże. Znaczenie i symbolika tych kwiatów ściśle zależne są od barw, w jakich występują.

Tulipany - znaczenie i symbolika

Kwiaty, które bez żadnych wątpliwości kojarzą się z wiosną. Symbolizują nową nadzieje, nadchodzące zmiany, możliwości i marzenia. Często wręczane są z okazji Dnia Kobiet, zawierają wyłącznie pozytywne znaczenie, chociaż ich symbolika jest zależna od koloru. Dla przykładu – żółte tulipany oznaczają przede wszystkim radość, różowe natomiast troskę i chęć otoczenia obdarowywanej opieką.

Irysy - znaczenie i symbolika

I ich znaczenie uzależnione jest od koloru, w jakim występują. Jednak, najczęściej wskazuje się, że są wyrazem miłości, przyjaźni i silnego przywiązania. To idealny wybór na bukiet dla rodziców – za pomocą bukietu irysów możesz okazać szacunek i wdzięczność.

Lilie - znaczenie i symbolika

Miłość, skromność, szczęście i niewinność – znaczenie lilii wiąże się z tymi wartościami. Często wybierane są jako dekoracje ślubne, można je wręczyć parze młodej w prezencie. Największą popularnością cieszą się białe lilie, wiązane z gracją i elegancją, a także subtelnością.

Żonkile - znaczenie i symbolika

Symbolizują szczęście i bogactwo. Podobnie jak tulipany, ściśle wiążą się z wiosną, co sprawia, że ich znaczenie dotyczy także takich kwestii, jak nowy początek czy nadzieja na lepszą przyszłość.

Storczyki - znaczenie i symbolika

Inaczej zwane orchideami. Oznaczają luksus i bogactwo, chociaż wskazuje się, że ich symbolika może dotyczyć również miłości i piękna. Storczyki, tak jak i lilie, są dobrym pomysłem na bukiet dla nowożeńców.

Astry - znaczenie i symbolika

Mądrość i wiara – to podstawowe znaczenie astrów. Bukiet astrów może być także traktowany jako wyraz wdzięczności.

Chabry - znaczenie i symbolika

Zachwycające intensywnym kolorem chabry sprawdzą się jako prezent dla małżonka lub małżonki. Wyrażają przywiązanie, wierność i niezachwianą stałość.

Goździki - znaczenie i symbolika

Idealny wybór na bukiet dla matki. Goździki symbolizują przede wszystkim wdzięczność i czystą miłość. W czasach PRL-u były wręczane z okazji Dnia Kobiet czy właśnie Dnia Matki – do dziś jednak ich popularność nie ustaje.

Azalie - znaczenie i symbolika

Postrzegane jako symbol kobiecości i oznaka elegancji. Wyrażają silną tęsknotę.

Cyklameny - znaczenie i symbolika

Chociaż w kulturze japońskiej są uznawane za kwiaty miłości, przede wszystkim dostrzega się ich znaczenie związane z rozstaniem i koniecznością zakończenia relacji.

Hortensje - znaczenie i symbolika

Bogactwo, wdzięczność i zrozumienie – bukiet hortensji to dobry pomysł na prezent dla przyjaciela lub przyjaciółki.

Maki - znaczenie i symbolika

Czerwone maki wyrażają zainteresowanie i ogromną przyjemność. Podarowane na randce będą zwiastunem dobrej relacji.

Słoneczniki - znaczenie i symbolika

Mogą oznaczać zarówno miłość, wdzięczność i lojalność, jak i niewdzięczność i krzywdę. Ich znaczenie jest podwójne – często zależy od tego, z jakimi kwiatami zostaną skomponowane w bukiecie.

Piwonie - znaczenie i symbolika

Przede wszystkim oznaczają bogactwo i sukces. Bukiet z piwonii sprawdzi się jako prezent urodzinowy czy wraz gratulacji. Bywa wręczany także świeżo poślubionym małżonkom, stanowi życzenie powodzenia na nowej drodze życia.

Kwiat lotosu – jakie jest jego znaczenie?>>

Fiołki - znaczenie i symbolika

Fiołki stanowią wyraz wierności i przywiązania.

Gipsówka - znaczenie i symbolika

Często stanowi ozdobne w większych bukietach. Symbolizuje niewinność.

Magnolia - znaczenie i symbolika

Piękne, duże kwiaty magnolii oznaczają szlachetność i godność.

Frezje - znaczenie i symbolika

Symbolizują przyjaźń – idealnie się sprawdzą jako podarunek dla bliskiej osoby. Wręczone na randce mogą zostać potraktowane jako wyraz sympatii.

Stokrotki - znaczenie i symbolika

Radość, niewinność i łagodność – stokrotki niosą w sobie przesłanie związane z tymi wartościami.

Anturium - znaczenie i symbolika

Szlachetne, uroczyste kwiaty, które stanowią wyraz szczerego uczucia, przyjaźni i przywiązania.

Wrzosy - znaczenie i symbolika

Bukiet z wrzosów może być dobrą wróżbą. Wrzosy przyciągają pozytywną energię, bogactwo i powodzenie. Symbolizują piękno i optymizm.

Gerbery - znaczenie i symbolika

Za pomocą bukietu gerberów można wyrazić sympatię i okazać otwartość. Gerbery oznaczają także podziw, szacunek oraz szczerość uczuć. Jednak, często zwraca się uwagę na zapisaną w gerberach sprzeczność – jednocześnie te kwiaty mogą wyrażać tajemniczość i skrytość.

Frezje - znaczenie i symbolika

Oznaczają szacunek, dlatego idealnie sprawdzą się jako prezent dla mentora, którego chcey podziękować.

Niezapominajki - znaczenie i symbolika

Za pomocą niezapominajek możemy wyrazić chęć bycia zapamiętanym.

Żonkile - znaczenie i symbolika

Posiada przede wszystkim negatywne znaczenie – symbolizuje zazdrość

Hiacynt - znaczenie i symbolika

Oznacza sympatię, bezinteresowną i szczerą.

Chryzantemy - znaczenie i symbolika

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych kwiatów nagrobnych. Symbolizują pamięć, miłość i szacunek.

Bez - znaczenie i symbolika

Kwiat, który kojarzony jest ze spontaniczną i szaloną miłością – taka, którą wybucha wiosną pomiędzy dwiema młodymi osobami. Kwiaty bzu symbolizują nieposkromioną miłość i radość.

Cyklamen - znaczenie i symbolika

Choć cyklamen zachwyca swoją urodą, niesie negatywne skojarzenia. Stanowi zapowiedź rozstania i konieczności pożegnania.

Bratek - znaczenie i symbolika

Gdy chcemy pokazać komuś, że zawsze będziemy o nim pamiętać, warto wręczyć bukiet składający z bratków.

Irys - znaczenie i symbolika

Znaczenie kwiatów nie zawsze jest pozytywne – fioletowe irysy stanowią sugestię, że nasza przyjaźń chyli się ku końcowi. Obdarowujący wkrótce o nas zapomni.

Znaczenia kolorów kwiatów

Warto zaznaczyć, że różne rodzaje kwiatów mogą posiadać swoje własne, zależne od barw, charakterystyki. Znaczenie kolorów róż, a symbolika lilii czy tulipanów mogą się od siebie delikatnie różnić. Jednak, mimo to można wskazać podstawową i najczęściej wskazywaną symbolikę.

Czerwony - znaczenie i symbolika

Bez zaskoczeń – czerwone kwiaty zwykle są wyrazem namiętnej miłości, romantyzmu i wyjątkowo głębokiego uczucia. Często są wręczane z okazji rocznic związku czy zaręczyn.

Różowy - znaczenie i symbolika

Wdzięk, delikatność, rodzące się uczucie i subtelność – różowe kwiaty dobrze sprawdzą się na jedną z pierwszych randek. Mogą oznaczać podziw i elegancję.

Biały - znaczenie i symbolika

Najpiękniejsze bukiety ślubne przygotowywane są właśnie z białych kwiatów. Oznaczają one niewinność, czystość, szacunek i dobre, szczere intencje.

Żółty - znaczenie i symbolika

Radość, optymizm i sympatia – żółte kwiaty są wyrazem ciepłych uczuć. Chociaż, tutaj trzeba uważać – w Ameryce Południowej oznaczają śmierć i są traktowane jako kwiaty pogrzebowe. W kulturze europejskiej postrzega się je jako oznakę pocieszenia i wsparcia, chociaż niektórzy wiążą je z negatywnymi emocjami – takimi jak zazdrość czy zawiść. Symbolika żółtych kwiatów nie jest jednoznaczna.

Pomarańczowy - znaczenie i symbolika

Kolor, po który najczęściej się sięga podczas wyboru bukietu dla przyjaciela czy przyjaciółki. Oznacza gratulacje, optymizm, pozytywną energię i życzliwość.

Fioletowy - znaczenie i symbolika

Elegancja, szczęście, powodzenie… Fioletowe kwiaty niosą przesłanie związane z radością i sukcesem. Istnieją jednak także wskazania, że fiolet wyraża żal i wyjątkowy smutek – w przypadku fioletowych kwiatów warto zachować ostrożność.

Niebieski - znaczenie i symbolika

Zwykle symbolizują wierność, ale także podziw i wewnętrzny spokój. Niebieskie kwiaty warto podarować osobie, z którą nie mamy bliskiej relacji, ale darzymy ją szacunkiem. Bukiety z niebieskich kwiatów wręczane są także osobom w chorobie, którym chcemy życzyć szybkiego powrotu do zdrowia.

Zielony - znaczenie i symbolika

W bukietach zieleń najczęściej stanowi dodatek, ale i ona nie jest bez znaczenia. Zieleń symbolizuje nadzieję, szczęście, a także długowieczność.

Czarny - znaczenie i symbolika

Czarne kwiaty kojarzone są z negatywnymi uczuciami – traktowane są jako wyraz śmierci, żałoby oraz przejmującego smutku.

Jesienne kwiaty ogrodowe. Na które się zdecydować i w jaki sposób o nie dbać?>>