Hiacynt: charakterystyka

Hiacynt jest popularną rośliną cebulkową z rodziny szparagowatych. Może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach, czy skrzynkach na balkonie. Dobrze czuje się również w domu. Zakwita na wiosnę jako jeden z pierwszych, dlatego cieszy się dużą popularnością. Ma intensywny, upajający zapach, który jednak dla wielu ludzi może okazać się zbyt mocny.

Hiacynt ma charakterystyczne, drobne, dzwonkowate kwiaty zebrane w grona. Mogą przyjmować kolor różowy, czerwony, biały, pomarańczowy, łososiowy lub niebieski, ale najbardziej popularne są fioletowe. Liczba kwiatów zebranych w gronie zależy między innymi od wielkości cebuli, dlatego w czasie zakupów warto wybrać jak największą. 

Odmiany hiacyntów ograniczają się zaledwie 100, z czego popularnością cieszy się zaledwie ¼ z nich Najczęściej wybierane to: 

  • hiacynt miniaturowy,

  • hiacynt rzymski,

  • hiacynt multiflora,

  • hiacynt holenderski.

Uprawa hiacyntów 

Kwiat hiacynt nie ma szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, jednak warto pamiętać, że nie powinna być ona zbyt kwaśna, ani zbyt wilgotna. Jaka ziemia będzie najlepsza dla hiacyntów? Żyzne podłoże o obojętnym odczynie z dużą zawartością próchnicy sprawdzi się idealnie. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Hiacynty nie lubią jednak wiatru i mrozu, dlatego najlepiej sadzić je w zacisznym, dobrze osłoniętym miejscu, jeśli zdecydujemy się umieścić je w ogrodzie. 

Jak sadzić hiacynty? Jest to bardzo proste. Przed uprawą należy spulchnić glebę i wzbogacić ją kompostem. Cebule wysadzamy do gruntu we wrześniu na głębokość kilkunastu centymetrów. Jest to uzależnione od wielkości cebuli. Uniwersalna zasada głosi, że najlepiej umieścić ją na głębokości trzech jej wielkości. Należy pamiętać, aby piętką była skierowana ku dołowi. Między cebulami należy zachować odstęp od 15 do 25 cm. Wczesną wiosną, kiedy hiacynty zaczną kiełkować, powinniśmy sięgnąć po nawóz azotowy. Później możemy stosować nawozy wieloskładnikowe. Nie możemy również zapominać o regularnym nawadnianiu. 

Hiacynt w doniczce może stać się ozdobą naszego domu również w czasie Bożego Narodzenia. We wrześniu lub październiku sadzimy cebule w donice z piaszczystym podłożem i zasypujemy centymetrową warstwą piasku. Doniczkę należy umieścić w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Ważne też jest, byśmy pamiętali o regularnym podlewaniu. Po 6 do 8 tygodni hiacynt powinien zacząć kiełkować. Wtedy przykrywamy go papierowym stożkiem do czasu, aż zacznie kwitnąć. 

Pielęgnacja hiacyntów

Jak często podlewać hiacynty? Zależnie od temperatury, jaka panuje w pokoju lub ogrodzie i poziomu wilgoci w powietrzu, powinniśmy robić co kilka dni. Najlepszym sposobem, odpowiedzieć na pytanie, jak podlewać hiacynt jest obserwacja gleby. Powinna być cały czas wilgotna, ale nie mokra. Jeśli wlejemy zbyt dużo wody, możemy doprowadzić do więdnięcia korzeni.

Hiacynt jest rośliną, którą możemy cieszyć się przez więcej niż jeden rok. Najczęściej prezentuje się dobrze przez 3, 4 lata. Po tym czasie niestety rośliny wyraźnie marnieją. Większość odmian zakwita raz w roku około marca lub kwietnia i kwitnie przez około 2 tygodnie. Choć jest to dość krótko, nie należy się przejmować, że zrobiliśmy coś nie tak. Ważne jednak jest, żebyśmy odpowiednio zadbali o przekwitły kwiat - tak by za rok znów mógł zachwycać nas swoim wyglądem i zapachem. 

Hiacynty sadzi się jesienią, dlatego ważne jest, żebyśmy zabezpieczyli cebule na zimę. Przed nadejściem mrozów niezbędne jest ściółkowanie gleby. To uchroni je przed zmarznięciem i jest wymagane zwłaszcza w przypadku odmian, które źle znoszą niskie temperatury. Jeśli hodujemy hiacynty w doniczkach, których nie zabieramy na zimę do domu, warto pamiętać o tym, że będą one szczególnie narażone na mróz. Możemy stawić je kartonu wypełnionego trocinami lub zakopać w ziemi w ogrodzie i przykryć warstwą ściółki. 

Co zrobić z przekwitniętym hiacyntem?

Hiacynt w ogrodzie będzie cieszył nasze oko kolorowymi kwiatami najdłużej do maja. Kiedy przekwitnie, należy pozwolić na dalszy naturalny rozwój liści. Powinny zacząć usychać około czerwca lub lipca. Wtedy należy wykopać cebulę i przechowywać ją w suchym i przewiewnym miejscu aż do następnego sadzenia. Nie trzeba koniecznie wykopywać i przesadzać hiacyntów w każdym roku, ale może okazać się to zbawienne dla ich zdrowia. Przeniesienie cebuli w inne miejsca zapobiega rozwojowi chorób i szkodników.

Hiacynt: znaczenie kwiatów

Hiacynt ma również znaczenie symboliczne i jest częstym składnikiem eliksirów. Jest uważany za kwiat miłości, który zbliża do siebie kochanków. Co ciekawe, nie tylko sprowadza do nas miłość i pomaga w odnalezieniu naszej drugiej połówki, ale też podsyca naszą własną seksualność. Pomaga spojrzeć na swoje ciało z miłością, pozbyć się kompleksów i zaakceptować siebie. W ezoteryce hiacynt jest wykorzystywany jako jeden z elementów zaklęć miłosnych. 

Hiacynt bywa również utożsamiany z miłością homoseksualną ze względu na pewną starożytną legendę. Hiacynt był greckim młodzieńcem, w którym zakochał się Apollo. Niestety kochankom nie było dane żyć długo i szczęśliwie. Podczas igrzysk zazdrosny bóg wiatru, Zefir, zdmuchnął dysk rzucony przez Apolla, który skierował się w stronę Hiacynta i śmiertelnie ranił młodzieńca. Z krwi umierającego na arenie wyrósł przepiękny kwiat, który od tamtej pory nazywany jest hiacyntem. 

Hiacynt pomoże Ci przyciągnąć do Twojego życia gorące uczucie. By rzucić proste zaklęcie miłosne, będziesz potrzebować: 

  • garść płatków rumianku,

  • garść płatków hiacynta,

  • garść listków rozmarynu,

  • kilka płatków róży,

  • kilka liści mięty,

  • kilka listków bazylii.

Kwiaty i zioła powinny być świeże. Zmieszaj je ze sobą delikatnie i przełóż do lnianego woreczka. Umieścić mieszankę w okolicy łóżka i śpij z nią przez trzy noce. Po tym czasie przełóż woreczek na parapet i zapal obok niego różową świecę. Moc czaru przyciągnie do ciebie upragnione uczucie i pobudzi zmysły.