Wisteria: charakterystyka i odmiany

Wisteria bywa również nazywana glicynią, a nazwa ta pochodzi od greckiego słowa glykós, czyli słodki. Co ciekawe, w Polsce niekiedy nazywa się ją też słodlinem. Te nazwy o jednoznacznych konotacjach odnoszą się nie tylko do jej zniewalającego zapachu, ale też do wyglądu. Kwiaty wisterii mają przepiękne pastelowe kolory, zebrane są w puszyste kiście, w których zawiązują się strączkowe owoce. Równie piękne są jej pierzaste liście, które jesienią przybierają kolor złota. Co ciekawe, wisteria jest kwiatem, do którego tłumnie zlatują się pszczoły. Z jej pyłku kwiatowego może powstać miód, jednak raczej nigdy nie jest jego głównym składnikiem, a jedynie dodatkiem.  

 Wisteria to drzewo, które ma długie pnącza. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, może osiągać nawet do 15 lub 20 metrów wysokości. W Polsce najczęściej uprawiane są odmiany Longwood Purple o jasnofioletowych gronach. 

Glicynia, choć niezwykle piękna, jest niestety trująca, dlatego nie poleca się trzymać jej w ogrodzie, w którym przebywa dużo zwierząt lub dzieci. Jej inne najpopularniejsze odmiany to:

  • Glicynia chińska (Wisteria sinensis, słodlin chiński);
  • Glicynia amerykańska (Wisteria frutescens, słodlin amerykański);
  • Glicynia japońska (Wisteria floribunda, wisteria kwiecista, słodlin japoński).

Wisteria rosea jest jedną z najpopularniejszych odmian w naszym klimacie. Wyrasta na kilkumetrowe drzewa, z których zwisają się girlandy różowych pnączy. Jej zachwycającą kuzynką jest też glicynia kwiecista, która z kolei przyjmuje najczęściej jasnofioletowe kolory.

Uprawa wisterii

Uprawa wisterii nie jest zbyt skomplikowana. Nowe rośliny możemy wysiewać lub zasadzić z pomocą sadzonek. Najlepszą na to porą jest wiosna lub jesień. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, ale osłonięte od mocnego wiatru. Upewnij się, że gleba jest żyzna i przepuszczalna, powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny i być stale delikatnie wilgotna.

Glicynia jest najczęściej rozmnażana z pomocą sadzonek, a nasiona (choć są o wiele tańsze) nie cieszą się tak wielka popularnością, ze względu na skomplikowany proces wysiewania. Najpierw należy moczyć nasiona przez 24 godziny w ciepłej wodzie, następnie umieścić je - każde osobno - w doniczkach i przechowywać w domu, w cieple przez trzy lata. Po tym czasie możesz przesadzić wisterię do ogrodu, jednak pierwsze kwiaty zobaczysz dopiero po 7 latach! Z tego powodu wielu niecierpliwych ogrodników wybiera już wyrośnięte sadzonki.

Pielęgnacja wisterii

Wisteria powinna być regularnie podlewana, nieco obficiej w okresie letnim, kiedy temperatury są wysokie. Pamiętaj jednak, by nie zalać jej korzeni. Gleba musi być stale wilgotna, ale nie mokra. Jeśli chcesz nawozić glicynie, musisz zachować ostrożność. Na wiosnę najlepiej rozłożyć na podłożu obornik, a w czasie kwitnienia sięgnąć po wieloskładnikowy nawóz mineralny. Zwróć uwagę, by nawozy nie były zbyt bogate w azot, ponieważ pnącza wisterii wchodzą w symbiozę z bakteriami brodawkowymi, które naturalnie zaopatrują je w ten pierwiastek. Dodatek nawozu mógłby zaszkodzić bakteriom.

Glicynia w Polsce często jest uprawiana jako ozdoba altany, pergoli lub balustrad. Nie wymaga podpory, ale dobrze się na niej czuje. Jeśli chcesz, by jej pędy pięły się po podstawionym pionie, pamiętaj, że musi być on bardzo solidny, ponieważ wisteria jest silną rośliną, która mogłaby połamać zbyt słabe podpórki. Upewnij się też, że w pobliżu nie ma delikatnych elementów architektonicznych, które może uszkodzić, na przykład rynien. 

Wisteria to roślina, którą bardzo łatwo możemy rozmnożyć. Najprostszym sposobem jest wykonanie sadzonek pędowych. Obetnij szczyt bocznego pędu w połowie czerwca, a z jego pozostałych fragmentów wybierz gałązki, na których znajdują się co najmniej trzy pąki. Oberwij te znajdujące się najniżej, pozostawiając tylko najwyższy i zanurz ich końce na 10 cm w mieszance piasku i odkwaszonego torfu. Pamiętaj, by zapewnić im wilgotne podłoże oraz ciepłe stanowisko. Do gruntu możesz wysadzać je, kiedy porządnie się ukorzenią.

Przycinanie wisterii

Glicynia powinna być podcinana dwa razy do roku. Wczesną wiosną, najlepiej w marcu, usuń chore i przemarznięte pędy oraz wilki, które wyrosnąć mogły w podstawy. Drugie cięcie powinno być wykonane w lipcu - skracaj pędy boczne tuż nad 5 liściem. Podcinanie jest jednym ze sposobów na regulowanie kwitnienia. Jeśli obetniesz znajdujący się najwyżej pąk, kwiatów będzie więcej. Jeśli zdecydujesz się odciąć dwa pąki, pojawi się mniej kwiatów, ale za to będą znacznie bardziej okazałe. 

Wisteria może kwitnąć nawet dwa razy do roku, jeśli zapewnisz jej odpowiednie cięcie. Pierwszy okres przypada na  przełom maja i czerwca, a drugi na przełom sierpnia i czerwca. 

Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Glycynia jest regularnie podcinana, a mimo tego nie kwitnie? Powinno Cię to zaalarmować, jeśli problem pojawi się kilka lat z rzędu. Jego rozwiązanie jest proste, wystarczy podciąć korzenia drzewa. Odkop je w odległości około 2 metrów od rośliny i delikatnie przytnij. 

Wisteria: symbolika

Wisteria jest symbolem szczęścia, zwłaszcza rozumianego jako zgodne i udane małżeństwo oraz owocna kariera zawodowa. Z tego powodu jest doskonałą ozdobą ślubnych kobierców, a wielu przesądnych biznesmenów sadzi ją w miejscu, w którym zakłada nowy biznes. 

Glicynia jest też kojarzona z młodością i witalnością, to kwiat dzieci, dlatego bukiet z jej pędów jest doskonałym pomysłem na prezent z okazji narodzin nowego potomka. Symbolika ta wywodzi się z Chin, gdzie wisteria oznacza nowy początek, dlatego pojawia się zarówno na baby shower, jak i na uroczystościach otwarcia nowego biznesu. 

Symbolika wisterii może różnić się zależnie od koloru. Białe kwiaty przyciągają szczęście i są najczęściej wybierane na ślub. Niebieskie oznaczają nowe przygody i sukces finansowy. Różowe to symbol romantycznej miłości.