Campanula: charakterystyka

Campanula, czyli inaczej dzwonek, to jedna z najpopularniejszych bylin ozdobnych. Poszczególne odmiany mogą różnić się między sobą wzrostem, dzięki czemu dzwonki znajdują szerokie zastosowanie w ogrodach. Wysokie świetnie sprawdzają się na rabatach lub pod drzewami, a niskie, wręcz kobiercowe, są doskonałą ozdobą ogrodów skalnych. Przepięknie wyglądają również w bukietach, tych obecnie najmodniejszych, będących mieszanką roślin, które często można znaleźć w naszych ogrodach: dalii, lewkonii, cynii.

Kwiat dzwonek najczęściej przybiera fioletową barwę, choć popularne są też odmiany białe, kremowe, niebieskie, lub różowe. Delikatne, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są w gęste grona. Zazwyczaj mają wzniesiony, kępiasty pokrój. Poszczególne odmiany mogą znacznie różnić się między sobą nie tylko wysokością, ale też obfitością lub porą kwitnienia. Najpopularniejsze z nich to:

  • Campanula latifolia - dzwonek szerokolistny (osiąga od 80 do 150 cm i kwitnie od czerwca do sierpnia);
  • Campanula persicifolia - dzwonek brzoskwiniowy;
  • Campanula lactiflora - dzwonek kremowy (osiąga nawet półtora metra i bardzo obficie kwitnie);
  • Campanula glomerata- dzwonek skupiony (około 50-centymetrowe kwiaty rosnące w gęstych skupiskach);
  • Campanula carpatica - dzwonek karpacki;
  • Campanula portenschlagiana - dzwonek dalmatyński (kwitnie od maja do września).

Dzwonek - campanula może rosnąć zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, a jego pielęgnacja jest wyjątkowo prosta. Jeśli chcesz zapewnić mu optymalne warunki, warto zapamiętać kilka prostych zasad. 

Campanula: uprawa w ogrodzie

Campanula w ogrodzie powinna zostać posadzona w miejscu słonecznym lub półcienistym, choć niektóre odmiany, na przykład dzwonek szerokolistny, poradzi sobie również w cieniu. Z kolei dzwonek szerokolistny i kremowy powinny zostać zasadzone w chłodnym i wilgotnym miejscu. Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna, najlepiej o odczynie lekko zasadowym. Warto jednak pamiętać, że odmiany kobiercowe przyjmą się równie dobrze na jałowym podłożu. Należy również zwrócić uwagę, by gleba była bogata w wapń, a w razie potrzeby uzupełnić niedobór tego minerału nawozem. 

Sadzenie dzwonków najczęściej przypada na wczesną wiosnę, na przykład na marzec, ponieważ wtedy kwiaty są najłatwiej dostępne w sklepach. Do gruntu można wsadzać je, kiedy tylko ziemia nie będzie przemarznięta, jednak delikatne nocne przymrozki nie będą problemem dla większości odmian.

Uprawa campanuli w domu

Campanula doniczkowa jest niezwykle łatwa w uprawie i cieszy się ogromną popularnością. Dzwonki pojawiają się w sklepach wczesną wiosną i zazwyczaj nie są zbyt drogie. W doniczkach sadzone są zazwyczaj odmiany kobiercowe. 

Dzwonek doniczkowy należy sadzić w takiej samej ziemi jak ogrodowy. Powinniśmy postawić je w miejscu z rozproszonym światłem lub w półcieniu, choć niektóre odmiany mogą woleć stanowisko zupełnie zacienione. Doskonale czują się zarówno w pokoju, jak i na balkonie lub tarasie. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj w marcu i mogą kwitnąć aż do października, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.

Campanula kwitnie obficie, dlatego niezwykle ważne jest regularne usuwanie zwiędłych kwiatostanów, co pobudzi roślinę do wypuszczania nowych. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy stawiać doniczki w przeciągu, ponieważ może to doprowadzić do zrzucenia kwiatów. Podłoże powinno być stale delikatne wilgotne, dlatego ważne jest regularne, ale niezbyt obfite podlewanie. Od kwietnia do sierpnia warto również zasilać dzwonki płynnym nawozem do roślin kwitnących.

Dzwonki przy odpowiedniej pielęgnacji mogą kwitnąć nawet do 3 latach, jednak po tym czasie ich łodygi niekiedy drewnieją. W takiej sytuacji możemy łatwo uzyskać nowe rośliny poprzez rozmnażanie za pomocą sadzonek pędowych. 

Jak pielęgnować campanulę?

Campanula w ogrodzie podobnie, jak ta doniczkowa, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jej dużą zaletą jest całkowita mrozoodporność większości gatunków. Niektóre dobrze znoszą temperatury nawet do -25 st. C. Mimo to warto zabezpieczyć je przed mrozem gałązkami iglaków. Jedyną odmianą, jaką na czas zimy należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze 10 st. C., jest dzwonek równolistny. 

Podlewanie dzwonków powinno odbywać się regularnie, jednak niezwykle ważne jest, by nie dopuścić do przelania. Nie przeszkadza im za to twarda, bogata w wapń woda - wręcz przeciwnie, zaspokoi ona zapotrzebowanie dzwonków na ten minerał. Nawożenie powinno odbywać się przez cały sezon wegetacyjny, ważne jednak, by zachować umiar. Oprócz tego warto pamiętać też o podpórkach dla wyższych odmian.

Campanula: znaczenie kwiatów

Campanula, według rzymskiej legendy pojawiła się świecie na skutek pewnego wypadku. Bogini Wenus posiadała lustro, które miało zdolność odbijać jedynie to, co było piękne. Niestety pewnego dnia bogini straciła je, a na zgubę natknął się pewien pasterz. Wenus wysłała Amora, by ten przyniósł lustro z powrotem, jednak znalazca za nic nie chciał go oddać. Doszło między nimi do szarpaniny, wskutek której lustro zostało rozbite. Jego roztrzaskane kawałeczki zamieniły się w kwiaty dzwonki. Oprócz tej mało popularnej legendy wczesne wzmianki o tych roślinach pojawiają się również w średniowiecznych “Opowieściach kanterberyjskich”.

Kwiat dzwonek jest symbolem wdzięczności, dlatego bukiet dzwonków, będzie doskonałym sposobem, by powiedzieć “Dziękuję” komuś bliskiemu. Doskonale sprawdzi się również jako upominek na bardziej uroczyste okazje, jak na przykład Dzień Nauczyciela, imieniny lub wyrażenie wdzięczności osobie, która wyświadczyła nam przysługę.

Dzwonki są również kwiatem kojarzonym ze zodiakalnymi Bliźniętami, którym mogą pomóc wzmocnić aurę i oczyścić się z negatywnej energii. Sen o zbieraniu dzwonków to dobry znak, który zazwyczaj zwiastuje pojawienie się w Twoim życiu nowej miłości lub kochanka. Co ciekawe, dzwonki mogą oznaczać również… gadulstwo.