Cynia zwana również jakobinką to jeden z popularniejszych ogrodowych kwiatów pochodzący aż z Meksyku. Cynie atrakcyjnie prezentuje się także w wazonach i wiązankach. Znamy wiele odmian tych roślin. Są kwiaty wysokie i niskie, w różnych kolorach i z różną gęstością płatków. Wszystkie należą do rodziny astrowatych. Jakie wymagania mają cynie i jak najlepiej je uprawiać? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Cynia - sadzenie

Do uprawy cynii potrzebne będzie jasne stanowisko z bogatą glebą. Nasiona wprost do gruntu można wysiewać w maju. Wcześniej wysiewa się je w szklarni albo w domu, a po przymrozkach (czyli dopiero po tzw. zimnych ogrodnikach) przesadza na ogrodową grządkę. Cynie karłowate nadają się do wysiewania i uprawy w doniczkach na przykład na balkonie przez cały sezon. Między sadzonkami należy zachować odstęp około 10 cm.

Cynia - pielęgnacja

Cynie lubią żyzną glebę (inspektową lub kompostową) i lekko wilgotne podłoże. Rośliny regularnie podlewamy, najlepiej z dodatkiem płynnego nawozu przeznaczonego dla tych kwiatów. 

Cynia - wygląd i kwitnienie

Cynia ma dość sztywne zielone pędy o wysokości od 15 do nawet 70 cm w zależności od odmiany z pokrytymi delikatnym meszkiem liśćmi. Na nich od lipca aż do października pojawiają się kolorowe kwiaty (żółte, pomarańczowe, fuksjowe i czerwone). Cynie bardzo efektownie wyglądają posadzone razem jako mieszanka różnych kolorów. Mogą też tworzyć efektowne rabaty z innymi gatunkami.  Cynie to rośliny jednoroczne.