Styl retro zyskuje coraz większą popularność: w dużej mierze związane jest to z powracającą modą vintage. Co jednak powinno się znaleźć w mieszkaniu w stylu retro? Na jakie elementy musimy zwrócić szczególną uwagę? I wreszcie ostatnie, najważniejsze pytanie: co tak naprawdę stoi za tym, że na urządzenie mieszkania w stylu retro decyduje się coraz więcej osób? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Styl retro we wnętrzu – charakterystyka

Zanim przejdziemy do tego, co tak naprawdę sprawia, że styl retro w mieszkaniu jest obecnie na czasie, warto przyjrzeć się temu, czym dokładnie się on charakteryzuje. Tak, jak w przypadku każdego stylu aranżacji, tak i w przypadku stylu vintage, występują pewne stałe elementy, które go definiują.

Pierwszą i najważniejszą cechą, jeśli chodzi o styl retro, są mocne kolory. Wystarczy sobie przypomnieć, jak wyglądały mieszkania naszych dziadków. Na ścianach królowały w nich mocne kolory, pokryte były najczęściej wzorzystymi tapetami. Zasłony wykonane były z ciężkich, kolorowych materiałów.

Sofy i fotele mają tapicerkę z kolorowych materiałów. Meble w styl retro to także plastik i sporo elementów chromowanych. W mieszkaniu, oczywiście mile widziane są typowej dla stylistyki vintage meblościanki czy otwierany na kluczyk barek.

Oświetlenie mieszkania w stylu vintage to przede wszystkim żyrandole – im bardziej bogato zdobione, tym lepiej. Powinny one sprawiać wrażenie ciężkich i być wyposażone w jak największą liczbę źródeł światła. 

Stojące lampy w mieszkaniu retro powinny być wyposażone w dwa kluczowe elementy:

  • Drewnianą nóżkę (najlepiej fantazyjnie rzeźbioną);
  • Abażur, który wykonany jest z tkaniny sztucznej – najlepiej, jeśli ozdobiony zostanie frędzlami, które będą otaczać jego dół.

Dlaczego na styl vintage decyduje się aż tyle osób? Przede wszystkim, ze względu na tęsknotę za ubiegłymi dekadami. Stylistykę retro wybierają często miłośnicy filmów, muzyki czy książek z dawnych lat.

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro?

Skoro wiemy już, czym dokładnie charakteryzuje się mieszkanie w stylu retro, pora przejść do omówienia tego, jak stworzyć taką przestrzeń.

Salon w stylu retro – jak go urządzić?

Zacznijmy od salonu w stylu vintage: najważniejsze jest zadbanie o to, aby na ścianach pojawił się odpowiedni kolor. W przypadku, kiedy nie mamy do dyspozycji zbyt dużej przestrzeni, nie musimy decydować się na mocne i ciemne kolory. Możemy zastosować tutaj nieco jaśniejsze odcienie, aby uniknąć wrażenia, że nasze pomieszczenie zostało optycznie zmniejszone. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju pastelowe zielenie czy żółcie, ale też i pomarańcze.

Kolejnym elementem, o który musimy zadbać, jeśli planujemy urządzić salon w stylu vintage, są meble. Warto zdecydować się na zakup – choćby i z drugiej ręki – mebli drewnianych. Zwróćmy uwagę na to, aby wśród nich znalazły się regały oraz klasyczna meblościanka. Jeśli przestrzeń, którą mamy do dyspozycji na to pozwala, postarajmy się także o to, aby pojawił się stylowy barek, najlepiej zamykany na kluczyk.

Sypialnia w stylu retro – czyli jaka?

W sypialni, która urządzona będzie w stylu retro, nie może zabraknąć dużego, najlepiej wykonanego z drewna łóżka. Warto zadbać także o to, aby w sypialni znalazły się niewielkie szafki nocne – osadzone na małych, charakterystycznych nóżkach. Nie powinniśmy zapominać o zasłonach: ciężkich, wykonanych ze sztucznych tkanin. Jeśli uda nam się znaleźć takie, które u dołu zdobione będą frędzlami, oddamy świetnie klimat dawnych lat.

Dodatki? To może być stary, druciany gazetownik. Nie możemy też zapomnieć o obrazach, najlepiej abstrakcyjnych, zawierających możliwie jak najwięcej wzorów geometrycznych. Na podłodze można położyć kwiatowy dywan lub wykładzinę – to nada sypialni przytulnego i oryginalnego klimatu.

Kuchnia w stylu retro – meble i dodatki

To, od czego musimy zacząć, jeśli chodzi o urządzanie kuchni w mieszkaniu w stylu vintage, to oprawa okien. Podstawą są tutaj oczywiście firany w stylu retro: białe, najlepiej ozdobione fantazyjnymi wzorami. Tak samo, jak w przypadku zasłon, nie możemy zapomnieć o frędzlach: im więcej ozdobników zdobi firanę, tym lepiej.

Co z meblami? Lodówka w stylu retro, powinna być przede wszystkim... kolorowa. Na szczęście, na rynku jest obecnie bardzo dużo lodówek, nawiązujących designem do stylistyki lat 50-tych czy 60-tych – możemy bez problemu kupić lodówkę niebieską, jasnozieloną, czy nawet różową. 

W kuchni powinien się znaleźć także stół – niewielki, ale taki, przy którym możemy swobodnie zjeść. Warto położyć na nim bardzo charakterystyczną dla stylu vintage ceratę. Krzesła kuchenne, powinny być wykonane z drewna, najlepiej z dodatkiem elementów chromowanych. Dobrze jest umieścić na nich modne, wiązane pod spodem siedziska poduszki.

Łazienka w stylu retro – urządzamy

Jeśli chodzi o łazienkę urządzoną w stylu retro, warto zadbać, aby – jeśli tylko pozwala nam na to metraż – znalazła się w niej wanna. Charakterystyczne dla łazienek w stylu retro były także zasłony do wanny, wykonane z wodoodpornego materiału, które miały za zadanie zapobiegać wylewaniu się wody w czasie prysznica. W łazience koniecznie powinno znaleźć się także lustro otoczone plastikową ramką. Wieszaki na ręczniki czy inne dodatki do łazienki, także powinny być wykonane ze sztucznych tworzyw – im bardziej będą kolorowe, tym lepiej. Nie zapominajmy też o położeniu na podłodze małego, puchatego dywanika do łazienki, wykonanego ze specjalnego wchłaniającego wilgoć włókna.

 

Dodatki do mieszkania w stylu retro

Dodatki? Idealne będą porcelanowe figurki najlepiej z lat 60. i 70., przyda się także serwis do kawy w stylu New Look. Nie możemy też zapominać o poduszkach z kolorowymi poszewkami. Im bardziej bogato zdobione będą, tym lepiej. Warto zdecydować się na gazetownik, adapter, czy kolorowe narzuty na kanapę.

Połączenie stylu retro z nowoczesnym – jak to zrobić?

Połączenie stylu retro z nowoczesnym to odważne, ale bardzo oryginalne rozwiązanie. Jak zestawić ze sobą obydwie stylistyki? W idealnym salonie łączącym vintage z nowoczesnością, znajdują się wzorzyste, kolorowe poduszki czy narzuta – ale sama kanapa odznacza się nowoczesnym designem. Zamiast zasłon w stylu retro, decydujemy się na rolety, ale za to nie rezygnujemy z zestawiania ich z kolorowymi firanami. W przypadku kuchni, wystarczy zestawić nowoczesne meble z kolorowym frontem lodówki – to nawiązanie do stylu retro nie razi w oczy i łączy się idealnie z większością kuchennych mebli.