Drewniana podłoga to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zmienić zwykły balkon lub taras w przytulny, relaksujący zakątek. Drewno idealnie pasuje do aranżacji, w której nie brakuje roślin i dobrze komponuje się z podłogą w salonie. Oczywiście, okresowe zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne są niezbędne, ale jeżeli wybierzesz odpowiedni gatunek drewna, nie będzie to zbyt uciążliwe. 

Drewniana podłoga na taras i balkon: jakie deski?

W warunkach zewnętrznych, drewniana podłoga jest narażona na oddziaływanie właściwie wszystkich czynników atmosferycznych, które mogą jej zaszkodzić. Właśnie dlatego, wybór odpowiednich desek jest kluczową kwestią w tym temacie.

Drewno, z którego zostanie wykonana podłoga, powinno wykazywać znaczną odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie. Do wyboru mamy gatunki krajowe i egzotyczne, przy czym należy zaznaczyć, że lepszym wyborem będzie druga z wymienionych opcji.

Bangkirai, ipe, badi, tatajuba, massaranduba, curumu, tek - każdy z tych gatunków świetnie spisze się w warunkach zewnętrznych. Nie wymagają impregnacji, ponieważ wykazują dużą stabilność. To czyni je odpornymi na wilgoć, niestraszne jest im też słońce. Trzeba jednak wiedzieć, że egzotyczne gatunki drewna, z czasem zaczynają patynować - ich powierzchnia pokrywa się srebrno-szarym nalotem. Można tego łatwo uniknąć. Wystarczy tylko nasączyć deski olejem, by mogły zachować swój właściwy kolor. Takie gatunki mają jednak istotną wadę - są drogie, niektóre nawet pięciokrotnie droższe niż gatunki krajowe.

Alternatywą dla nich jest dąb - twardy, odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dobrze spisze się też modrzew. A co z drewnem z drzew iglastych? Do wykonania podłogi na balkonie i tarasie nadaje się świerk i sosna, jednak w tym przypadku, stabilność jest stosunkowo mała. Z tego względu, deski wymagają impregnacji ciśnieniowej i nadają się do zastosowania wyłącznie w zadaszonej przestrzeni.

Warto zdecydować się na deski ryflowane. Ryfle, czyli żłobienia, skutecznie zabezpieczają podłogę przed gromadzeniem się wody na jej powierzchni i przez to - zapobiegają poślizgom. 

 

Drewniana podłoga na taras i balkon: zabezpieczenie i pielęgnacja

Jak zadbać o taką podłogę? Drewno jest dość wymagającym materiałem. Po ułożeniu podłogi, niezabezpieczone deski z gatunków egzotycznych należy umyć dedykowanymi do tego środkami, wykazującymi działanie delikatnie ługujące. Następnie, całość należy spłukać wodą pod wysokim ciśnieniem (najlepiej myjką ciśnieniową). Tak przygotowane drewno można zabezpieczyć olejem lub  pozostawić bez zabezpieczenia.

W przypadku gatunków krajowych, konieczna jest odpowiednia impregnacja. Drewno dębowe i modrzewiowe wymaga zabezpieczenia dedykowanymi do tego impregnatami lub bejcą. Jeżeli zdecydujemy się na deski z drzew iglastych - świerkowe lub sosnowe - muszą zostać zaimpregnowane ciśnieniowo.

Aby drewniana podłoga mogła zachować swój urok przez wiele lat, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. W słoneczne dni, drewno należy zraszać wodą. Przynajmniej dwa razy w roku, podłoga z drewna wymaga mycia myjką ciśnieniową. Jeżeli deski zostały zabezpieczone olejem, raz w roku trzeba będzie odnowić warstwę ochronną. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub jesienią, kiedy temperatura nie jest jeszcze zbyt niska, ale słońce nie świeci zbyt mocno. 

Drewniana podłoga na taras i balkon: zalety

Drewniana podłoga przedstawia spore wymagania, więc naturalne jest, że wiele osób zastanawia się, czy efekt jest wart wysiłku. Liczne zalety, jakie przedstawia takie rozwiązanie, dają mu bardzo mocną pozycję. Wśród ewidentnych plusów, należy wskazać przede wszystkim na walory wizualne. Podłogi drewniane odmienią każdy balkon i taras, dodając mu przytulności i wprowadzając atmosferę luksusu. Należy też podkreślić, że drewno wpływa także na komfort użytkowania balkonu lub tarasu - nie nagrzewa się i jest ciepłe w dotyku. Niepodważalną zaletą drewnianych podłóg jest też dobra amortyzacja. To ważne, zwłaszcza gdy na tarasie bawią się dzieci.

 

Drewniana podłoga na taras i balkon: wady

Nie można jednak przemilczeć faktu, że poza zaletami, drewniana podłoga ma też pewne wady. Do największych należy trwałość - takie rozwiązanie jest najmniej wytrzymałe spośród wszystkich, które można zastosować na balkonie lub tarasie. Utrzymanie czystości jest dość kłopotliwe, a kolor desek zmieni się pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie można nie wspomnieć o konieczności wykonywania okresowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie zaakceptować te niedogodności, podłoga drewniana okaże się świetnym wyborem. 

Drewniana podłoga na taras i balkon: kiedy się sprawdzi?

Warto wiedzieć, że drewniana podłoga nie może być wykonana na każdym balkonie i tarasie. Wymóg konieczny do spełnienia to 3-procentowy spadek powierzchni płyty balkonowej. Wynika to z faktu, że konieczne jest zapewnienie odpływu wody na zewnątrz. Mniejszy spadek lub jego brak uniemożliwi to i w rezultacie - doprowadzi do szybkiego zniszczenia drewna. 

Często można spotkać się z opiniami, że podłogi z drewna nie można układać na betonowym podkładzie i na innych nasiąkliwych materiałach. Na szczęście, nie jest to prawdą. Owszem, jeżeli deski zostaną położone bezpośrednio na betonie, podłoże zostanie zaplamione garbnikami, które będą wypłukiwane z desek. Można jednak tego uniknąć. Wystarczy tylko zabezpieczyć powierzchnię poliuretanową powłoką malarską.

Układając podłogę z drewnianych desek, należy przyjrzeć się różnicy poziomów posadzki balkonu i podłogi w mieszkaniu. Biorąc pod uwagę, że podłoga balkonu powinna znajdować się poniżej podłogi w pokoju, deski na legarach sprawdzą się, gdy różnica poziomów będzie większa niż 6,5 cm. Co jednak zrobić, gdy ta wartość jest mniejsza? Rozwiązaniem problemu okażą się podesty, czyli specjalnie przygotowane drewniane płytki.