W obrazach abstrakcyjnych szlachetne odcienie srebra zrównoważone są ciepłem otulającego złota. Cykl ponad dwudziestu kompozycji zaprasza do swojego wnętrza, do odkrycia głębi i ukrytych znaczeń.

Tytułowe Akty Lekkości są próbą przezwyciężenia siły ciężkości, pokonania grawitacji, która przyciąga do ziemi. To jak nauka latania, kiedy wznosząc się wyżej można dostrzec rzeczy i zjawiska w szerszej perspektywie oraz spojrzeć na życie z dystansu. Akty lekkości to symbolicznie przedstawione momenty uniesienia w życiu, poczucia jedności z naturą świata i wiary w nieprzypadkowość zdarzeń oraz ludzi spotkanych na drodze.

Kolekcja malarki jest próbą uchwycenia równowagi w niespokojnym świecie, zbalansowania go i nadania mu na powrót łagodnej harmonii. Inspiracją do stworzenia prac była starojapońska technika sklejania drogocennej porcelany.
Jak mówi AGNES MAJ: „Jest jakaś moc ukryta w złotej farbie. Skleja ono różne elementy, tworząc rodzaj blizn, które opowiadają historie. Złoty ślad staje się symbolem kruchości i siły jednocześnie. Wiedzą o tym doskonale Japończycy, którzy opanowali do perfekcji sztukę sklejania drogocennej porcelany za pomocą złota (kintsugi). Nie ukrywają oni połączeń, a wręcz je wydobywają, podkreślając unikatowość. Misterne sklejenia, szlachetna wartość, alegoria losu…”.

W obrazach z tej kolekcji prym wiodą stonowane, monochromatyczne barwy z akcentami złota i srebra. Widać w nich zamiłowanie do tonacji koloru i przestrzenności. Kompozycje zaskakują licznymi złudzeniami optycznymi, zachęcając do obserwacji pod różnym kątem. Zdają się pulsować, jakby nabierały życia i wdawały się w powolny ruch. Linearne pociągnięcia pędzlem rytmizują całość. Światło, wędrujące po elementach obrazów, ukazuje niejednokrotnie drugie dno.


Miejsce do ekspozycji obrazów zostało wybrane nieprzypadkowo. Stary dom w Podkowie Leśnej wybudowany został w l. 30-tych XX w. z grubych bali modrzewiowych z fantazyjnym dachem, wyglądającym niczym czapka czarodzieja. Galeria Bluszcz ma tradycje artystyczne, bowiem znajdowały się tu pracownie malarzy i rzeźbiarzy. Jej obecna właścicielka, z niezwykłą pieczołowitością, odrestaurowała go trzy lata temu, zachowując charakter podkowiańskiej willi, a następnie - postanowiła przeznaczyć go pod działania artystyczne. Z uwagi na charakter tego miejsca oraz jego artystyczną tradycję stworzyła w nim galerię sztuki. Można tu podziwiać wystawy sztuki, wziąć udział w koncercie lub warsztatach artystycznych.


FB: Agnesmajart,
 IG: Agnes_maj_art