Ceramika Paradyż po raz pierwszy w tak szerokim wymiarze pojawiła się na festiwalu designu Gdynia Design Days, który odbywał się w dniach 1-9 lipca 2023 roku. Przed budynkiem gdyńskiego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie trwał festiwal, stanął mobilny showroom Paradyż Home, który w innowacyjny sposób prezentował trendy we wzornictwie oraz nowy produkt marki, czyli spieki wielkoformatowe TRI-D. 

Pop-up to nie tylko miejsce, w którym można obejrzeć w pełni wyposażoną kuchnię, do aranżacji której wykorzystano spieki na wiele sposobów. To także przestrzeń, w której wiele się działo. Odwiedzający Paradyż Home mogli wziąć udział w kreatywnych warsztatach układania mozaik, dowiedzieć się więcej o  projektowaniu oraz designie na spotkaniach i wykładach w ramach Akademii Paradyż, a także osobiście poznać zalety nowych produktów Ceramiki Paradyż. Mogli także odpocząć na wygodnych pufach i leżakach, które uzupełniały festiwalową strefę Paradyż Home. 

Paradyż Home podczas Gdynia Design Days

- Paradyż Home to nasz innowacyjny projekt, z którym wyruszyliśmy w Polskę i nie tylko, ponieważ z naszym pop-upem pojawimy się niebawem również zagranicą, m.in. w Bolonii. Jako marka zapraszamy do tej podróży z Paradyż Home osobistości ze świata designu, mody i lifestyle’u. Nasz mobilny showroom zaprojektowała Ania Łoskiewicz, jesteśmy bardzo dumni z tej współpracy – mówiła Agata Brodzka, dyrektor marketingu Ceramiki Paradyż, i dodała: - Zależy nam na tym, żeby pokazać ceramikę, a zwłaszcza spieki wielkoformatowe TRI-D, w inny sposób, bo to nie tylko produkt na ścianę i podłogę. Możemy go wykorzystać, projektując stoły, parapety, donice, podkładki, tace, patery i wiele, wiele więcej.

Spieki wielkoformatowe – ceramika w najnowocześniejszej odsłonie

O tym, jak spieki wielkoformatowe można wykorzystać w kuchni, przekonali się odwiedzający mobilny Paradyż Home. W jego designerskim wnętrzu z tego materiału powstały szafki kuchenne, blat, zlew, stół, stoliki kawowe, wykończenie ścian. Ciekawym rozwiązaniem była również prezentacja kuchni indukcyjnej ukrytej pod blatem ze spieku, który idealnie przewodzi ciepło. 

Osoby zainteresowane tym, w jakiej technologii powstają spieki wielkoformatowe, jak są testowane ich właściwości w fabrykach Ceramiki Paradyż oraz jak wygląda cała kolekcja, mogły wziąć udział w warsztatach „Kamień milowy w świecie ceramiki. Prezentacja i szkolenie TRI-D by Paradyż”. Prowadził je ekspert Ceramiki Paradyż, który z pasją opowiadał o tym, czym się wyróżniają spieki wielkoformatowe na tle innych produktów używanych do wykończenia przestrzeni kuchennych.  

- Spiek wielkoformatowy to całkowicie naturalny produkt. Powstaje z mieszanki surowców kopalnych, są to skalenie, kaolin, glina, piasek kwarcowy – tłumaczył ekspert marki i dodał, że spieki mogą być szkliwione lub nieszkliwione, opowiedział także o technologii, w jakiej powstają, oraz o tym, że na szkliwionych wariantach wzory są nadrukowane cyfrowo, co daje możliwość tworzenia niepowtarzalnych wzorów i wiernego naśladowania natury. 

Paradyż Home podczas Gdynia Design Days

Czym spiek się różni od kamienia? Ekspert wyjaśnił: - Ogromną zaletą tego produktu jest to, że wygląda jak naturalny kamień, ale ma inną charakterystykę, bo jest odporny na plamienie. Zgodnie z normą produkt ceramiczny powinien być odporny na oliwę z oliwek, alkoholowy roztwór jodu i zielony barwnik w lekkim oleju. My dodatkowo sprawdzamy odporność naszych spieków na kawę, herbatę, sok z czarnej porzeczki i colę. Stałe zaplamienia na nich nie powstają. O kamieniu tego powiedzieć na pewno nie można, bo to materiał chłonny, podatny na różnego rodzaju zanieczyszczenia – mówił ekspert marki i wyjaśnił, że spieki są odporne na środki chemiczne, więc ich trwałość i funkcjonalność w domowej przestrzeni jest bezkonkurencyjna, a jednocześnie ich estetyka spełnia najwyższe standardy i wymogi współczesnych klientów. 

Ponieważ nasze spotkanie odbywało się we wnętrzu Paradyż Home, poprosiłam o wyjaśnienie, jakie wzory spieków wielkoformatowych zostały wykorzystane w tym konkretnym projekcie, bo robi on na wszystkich odwiedzających ogromne wrażenie. I jeśli zastanawiacie się nad tym tak jak ja, zdradzę, że są to: Invisible TRI-D White, Desire TRI-D Black i Generous TRI-D Taupe. 

Ceramika w kreatywnym wydaniu na GDD

Marce Paradyż udało się zachęcić gdynian (i nie tylko!) do zabawy ceramiką oraz poznania jej z nowej strony. Warsztaty z układania mozaik, które się odbywały w mobilnym Paradyż Home podczas Gdynia Design Days, przyciągnęły prawdziwe tłumy. Każdy chętny dostawał wszystkie niezbędne materiały do wykonania mozaikowej podkładki pod kubek i trzeba przyznać, że wyobraźnia oraz wyczucie estetyki uczestników warsztatów robiły wrażenie. 

Zmysły w procesie projektowania 

W mobilnym Paradyż Home można było także pogłębić swoją wiedzę na temat procesu projektowania i przemian, jakie się dokonują we współczesnym designie. Ogromnym zainteresowaniem uczestników Gdynia Design Days cieszył się zorganizowany w showroomie Paradyż Home wykład przeprowadzony w ramach Akademii Paradyż przez projektantkę Joannę Jurgę, która opowiedziała o projektowaniu zgodnie ze zmysłami. Pokazała, jak ważnym elementem każdego dobrego projektu obejmującego przestrzeń do życia (niezależnie od tego, czy jest to projekt architektoniczny, czy przedmiot codziennego użytku) są wszystkie zmysły. Choć oczywiście najważniejszy w odbiorze projektów jest wzrok, to równie dużą wagę mają pozostałe zmysły: węch, dotyk, słuch i smak. 

Content Studio

Projektantka wyjaśniła, że we współczesnym świecie jednym z największych problemów jest hałas, w którym żyją mieszkańcy miast i który przyczynia się do wielu cywilizacyjnych chorób, m.in. bezsenności czy depresji. Dlatego jednym z kierunków w projektowaniu przestrzeni do życia powinno być maksymalne obniżenie liczby decybeli w otoczeniu – w przestrzeni publicznej, a także na poziomie projektu osiedli, budynków oraz na poziomie przedmiotów, m.in. urządzeń elektronicznych. 

Projektantka podkreśliła, że zmiana w tym zakresie już zachodzi, bo korporacje, na przykład centra handlowe, dostrzegły problem neuroróżnorodności oraz potrzeby osób nadwrażliwych na bodźce dźwiękowe i świetlne. Kolejnym ważnym wątkiem wykładu była rola sztucznej inteligencji w projektowaniu przestrzeni w zgodzie ze zmysłami oraz możliwości, jakie otwiera przed projektantami.

Paradyż Home podczas Gdynia Design Days

Odwiedzający Paradyż Home, którzy chcieli rozwinąć swoją kreatywność i jednocześnie poznać tajniki starej techniki fotograficznej cyjanotopii, mogli wziąć udział w warsztatach "Ulubiony kolor świata" prowadzonych przez Panią Od Kolorów, czyli Olkę Barczak. Każdy z uczestników w czasie spotkania mógł wykonać własną pracę w odcieniach niebieskiego, która była nawiązaniem do barw Bałtyku.

Z kolei dzieci świetnie się bawiły na zajęciach zorganizowanych przez redakcję "Elle Decoration", zatytułowanych "Ceramiczne opowieści - warsztaty Kids Design". Młodzi twórcy pokazywali bogactwo swojej wyobraźni, tworząc własne ceramiczne obrazy.

Wydarzenia odbywające się w Paradyż Home  podczas GDD były tak różnorodne, by każdy z odwiedzających mógł znaleźć coś dla siebie – i osoby, które chciały pogłębić swoją wiedzę, i ci, którzy pragną poznać z bliska spieki wielkoformatowe TRI-D, i ci, którzy wolą podejść do ceramiki od strony kreatywnej. 

Więcej informacji na temat spieków wielkoformatowych TRI-D można znaleźć na stronie www.paradyz.com