Marina Abramović na wystawie w Londynie 

Marina Abramović to niekwestionowana matka performance'u. Jej droga do dzisiejszego sukcesu zaczęła się w latach 70., to wtedy jeszcze nieznana nikomu Europejka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, by niebawem odmienić na zawszę obraz pojmowania sztuki performatywnej. Niedługo później Marina poznała Ulay'a, niemieckiego artystę zajmującego się body-artem. Ich drogi połączyły się na 12 lat owocnej współpracy, swój związek traktowali jako połączenie dusz, energii męskiej i żeńskiej. Przez ponad dekadę podróżowali wspólnie citroenem po Europie, tworząc jeden z najważniejszych duetów artystycznych w historii. To wówczas pojawiły się pierwsze dzieła, które miały na celu przekraczanie granic ciała i dyskomfortu, który potrafi ono wywoływać. To właśnie kultowy performance, w którym dwójka artystów stoi twarzą w twarz nago tworząc korytarz prowadzący do wnętrz galerii, zostanie odtworzony w Londynie. 

David Parry / Royal Academy of Arts

Co zobaczymy na wystawie?

Wystawa obejmuje najważniejsze momenty w karierze Abramović. Znajdziemy w niej instalacje, rzeźby, wideo oraz perrformance. Jedno z najgłośniejszych dzieł ostatnich lat, czyli "Artysta Obecny", polegające na wykorzystaniu przez artystkę przestrzeni muzealnej do niemych spotkań z ludźmi zostanie pokazane w formie pokazu filmowego. Inne wśród nich naga para blokująca wejście do galerii zostaną odtworzone przez nowe pokolenie artystów przeszkolonych w metodzie Abramović. 

David Parry / Royal Academy of Arts

Wystawę zobaczycie do 1 stycznia w Royal Academy of Arts. Przed wizytą można zapoznać się z harmonogramem performance'ów tutaj