"Yayoi Kusuma: 1945 to Now", Muzeum Guggenhaima w Bilbao (Hiszpania), daty: do 8 października 2023

Na wystawie zebrany został imponujący zakres twórczości Kusamy. Wśród ekspozycji znajdą się kultowe obrazy, rysunki i rzeźby, a także kilka dzieł, które mogą nie być tak dobrze znane publiczności. Dla fanów twórczości 94-letniej japońskiej artystki będzie to okazja do zgłębienia wiedzy na temat jej życia i sztuki, a także perspektywiczna podróż przez lata jej aktywności zawodowej. 

„Picasso”, Muzeum Narodowe w Warszawie, od 13 października 2023 do 14 stycznia 2024 roku

"Dzieła, które wypełnią przestrzeń wystawy w stolicy pochodzą z z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum – Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Polsce wypożyczony zostanie obszerny zbiór prac artysty, a wśród nich ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramika. Są dzieła tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat, dzięki czemu goście wystawy będą mogli z bliska podziwiać ewolucję stylu artysty."

Więcej na temat polskiej wystawy przeczytacie tutaj: 

"Gabrielle Chanel. Fashion Manifesto", Victoria & Albert Museum w Londynie, do 25 lutego 2024

Jest to pierwsza tak obszerna wystawa upamiętniająca życie Gabriele "Coco" Chanel w Wielkiej Brytanii. W murach muzeum Wiktorii i Alberta zaprezentowana zostanie  historia przedstawiająca powstanie domu CHANEL i jego ewolucję. Bilety na tę wystawę rozeszły się w ekstremalnym tempie, żeby zatem zobaczyć ekspozycje należy szukać ich na stronach odsprzedających wejściówki. 

"Mark Rothko", Fondation Louis Vuitton w Paryżu, od 18 października 2023 do 2 kwietnia 2024

Fondation Louis Vuitton, instytucja założona przez Bernarda Arnaulta przygotowuje jedno z najgłośniejszych wydarzeń tej jesieni. W gmachu fundacji w Paryżu zgromadzone zostanie 115 dzieł Marka Rothko. Do stolicy Francji sprowadzone zostaną prace z całego świata w tym te z kolekcji prywatnych i z muzeów, między innymi z londyńskiej Tate Gallery, a także od rodziny artysty. Ma to być jedyna w swoim rodzaju okazja do retrospekcji całej twórczości artysty. 

"Manet/Degas", The Met w Nowym Jorku, do 7 stycznia 2024 

"Wystawa ta przygląda się jednemu z najważniejszych dialogów artystycznych w historii sztuki współczesnej: bliskiej, a czasem burzliwej relacji Édouarda Maneta i Edgara Degasa" - informuje nas muzeum The Met. - "Urodzeni w odstępie zaledwie dwóch lat Manet (1832–1883) i Degas (1834–1917) byli przyjaciółmi, rywalami, a czasami antagonistami, którzy pracowali nad zdefiniowaniem współczesnego malarstwa we Francji. Badając ich równoległe kariery i prezentując ich prace obok siebie, wystawa ta bada, w jaki sposób ich cele i podejścia artystyczne nakładały się na siebie i rozeszły".

"Edvard Munch - Magic of the North"Berlinische Galerie w Berlinie, do 22 stycznia 2024  

Wystawa, którą obejrzeć będziemy mogli w sąsiadującym z Polską Berlinie dotyczyć będzie relacji norweskiego malarza z tym miastem. Zaprezentowane zostanie na niej 90 dzieł malarstwa, grafiki i fotografii. 

"Anish Kapoor - Untrue Unreal" Fondazione Palazzo Strozzi we Florencji, 7 października 2023 r. i trwa do 4 lutego 2024 r

Poprzez wystawę we Florencji Kapoor "zaprasza nas do eksploracji świata, w którym zacierają się granice między prawdą a fałszem, otwierając drzwi do krainy niemożliwego"- czytamy na stronie Palazzo Strozzi.  Brytyjski rzeźbiarz pochodzenia hinduskiego znany z wielkoformatowych realizacji często prezentowanych w przestrzeniach publicznych wraz z galerią Storozzi zaprasza nas do świata swojej twórczości już od 7 października.