Beton, ceglane ściany i surowy design - to pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam do głowy w związku z hasłem loft. Styl loftowy narodził się w XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie artyści zaczęli aranżować pomieszczenia w starych fabrykach na mieszkania. Przyjrzymy się dziś nieco bliżej cechom industrialnych wnętrz i podpowiemy, jak stworzyć przestrzeń o loftowym charakterze, niczym z nowojorskiej metropolii. 

F jak funkcjonalność

Lofty zazwyczaj kojarzą się z dużą przestrzenią czy też ogromnymi oknami.  W takich wnętrzach często spotyka się antresolę. Druga kondygnacja tworzy wtedy w mieszkaniu dodatkowe miejsce, co przy mniejszych metrażach okazuje się niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że małego lokum nie można urządzić z industrialną nutą. Czy wnętrze małe czy duże - musi być funkcjonalne.

M jak metal

W przypadku mebli stawia się głównie na proste, wykonane z surowych materiałów rozwiązania. Zazwyczaj w stonowanej kolorystyce, zaprojektowane w oparciu o zasadę minimalizmu. Muszą przede wszystkim ułatwiać organizację mieszkania, a dopiero później pełnić funkcję dekoracyjną. Często można spotkać takie meble, które są specjalnie postarzane, czy znalezione na pchlim targu. Charakterystyczne dla industrialnego stylu jest w szczególności łączenie drewna z metalem - co można zauważyć w przypadku stołów czy krzeseł. Jeśli chodzi o wypoczynkowe fotele i kanapy - tu panuje większa dowolność. Ze względu na surową i minimalistyczną oprawę wnętrza, można sobie pozwolić na wyposażenie w bardziej kontrastowych odcieniach i materiałach.  

S jak surowość

Ściany zazwyczaj są pokryte czernią, szarością, a czasami nawet betonem, który zapewnia wrażenie braku perfekcji wykończeniowej. W głównej mierze stawia się na minimalistyczne i uniwersalne barwy. Surowa oprawa pozwala na zabawę z kontrastem - nie wszystkie ściany muszą być w tym samym kolorze. Bardzo często wykorzystuje się także czerwoną cegłę, która jest silnym, charakterystycznym elementem w loftowych mieszkaniach. Takie posunięcie nadaje wnętrzu surowego charakteru i nawiązuje do pomieszczeń niczym wprost ze starych, poprzemysłowych fabryk.   

V jak vintage

Jakie dodatki najczęściej pojawiają się w loftach? Bardzo często takie, które mają w sobie cząstkę historii. Stare maszyny do pisania, telewizory, czy radia. Idealnie sprawdzają się proste zegary ścienne (o przemysłowym designie - mogą wyglądać jak zegar z hali dworcowej) oraz metalowe lampy i koszyczki, na przykład o rdzawym lub czarnym kolorze. Duże lustra, w surowej, metalowej ramie optycznie powiększają przestrzeń - to świetne rozwiązanie do mniejszych mieszkań. W skrócie - im surowiej i prościej, tym lepiej. Nie zapominajmy jednak o kwiatach! Zieleń doda koloru i nieco ociepli surowe, minimalistyczne wnętrze.