Przeglądając tysiące apartamentów można znaleźć wiele punktów wspólnych, które składają się na francuski styl. Styl, z którego warto czerpać garściami, bowiem te aranżacje mają w sobie wiele prostych rozwiązań, które wprowadzają do wnętrz ponadczasową elegancję. Do najpopularniejszych elementów można zaliczyć rzeźbioną bardzo dekoracyjną sztukaterię, charakterystyczne dla wiekowych kamienic wysokie sufity i okna ze szprosami, marmurowe kominki (często pełnią one wyłącznie funkcję dekoracyjną), drewniane podłogi w jodełkę oraz boazerię. 

Paryżanie wiedzą jak sprawić, by wnętrze wyglądało na wysublimowane i kosztowne. Typowy francuski apartament mieści się w historycznej kamienicy, jego sufity są ponadprzeciętnie wysokie, a całe ściany pokryte są panelami. Sztuczką dzięki, której boazeria nie obciąża wnętrza jest jej kolor. Mieszkańcy stolicy Francji uwielbiają proste rozwiązania, dlatego też ściany najczęściej są białe. Biel nie tylko nadaje wnętrzom lekkości, ale również sprawia, że światło dzienne rozlewa się po całej przestrzeni. Mocniejsze kolory wybrzmiewają w detalach.

Kolory w francuskich wnętrzach 

Francuzi korzystają z dystyngowanej palety kolorów takiej jak zieleń emerald, rubinowa czerwień, szafirowy błękit czy intensywna żółć w dodatkach i meblach. Obicia foteli i sof w intensywnych barwach sprawiają, że wnętrze nabiera charakteru i oryginalności. Mocne, przykuwające uwagę kolory pojawić się mogą również w sztuce, która zdobi ściany mieszkań. W przestrzeniach nie może zabraknąć obrazów czy rzeźb, hołdujących paryskim artystom. 

Francuskie podłogi

Typowym dla francuskiego stylu jest również drewniany parkiet. Paryskie wnętrza słyną z naturalnej podłogi. Deseczki ułożone mogą być w klasyczną jodełkę lub dużo bardziej ozdobne kasetony inspirowane pałacowymi wnętrzami. Kuchnię, łazienkę czy pralnie zdobią ceramiczne płytki podłogowe i ścienne. Pojawiły się one po raz pierwszy w latach 50. XIX wieku w Katalonii i stały się niezwykle popularne zarówno w Hiszpanii, jak i Francji. Ręcznie robione kolorowe kafelki rozgościły się na Półwyspie Iberyjskim, czarno-białe nieco prostsze designy królowały właśnie w Paryżu. 

Meble: "mniej znaczy więcej" 

Łączenie antyków ze współczesnym designem to specjalność w paryskich wnętrzach. Tutaj panuje jednak zasada "mniej znaczy więcej". Pomimo tego, że styl wnętrzarski w stolicy Francji jest daleki od minimalizmu, na maksymalizm i nadmiar nie ma tu miejsca. Francuzi doskonale zdają sobie sprawę, że czasami jeden oryginalny mebel może odmienić całą przestrzeń. Starają się więc stawiać na jakość i wyrazistość nie zagracając wnętrza. Dla stworzenia przytulności starannie wybierają modowo i artystyczne albumy oraz piękne świece, które ozdabiają stoliki kawowe czy regały na książki.