ELLE Decoration online zaprasza na kolejny, czwarty już odcinek podcastu z serii Retrospekcja. Retrospekcja to odtwarzanie w pamięci przeżyć lub zdarzeń z przeszłości. W tym cyklu redaktor elledeco.pl Agnieszka Niedzielak-Kowalska i jej goście zabierają słuchaczy w sentymentalną podróż do świata starych, pięknych przedmiotów - mebli, ceramiki, szkła i innych skarbów vintage z drugiej połowy ubiegłego stulecia. Świata, który jeszcze niedawno tu był...

Gościem najnowszego odcinka Retrospekcji jest doktor Anna Wiszniewska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, historyk sztuki i designu, wykładowca, kurator wystaw (między innymi „Spółdzielnia ORNO. Biżuteria” w Muzeum Warszawy). Dr Wiszniewska prowadzi badania naukowe w obszarze "sztuki przedmiotu", specjalizuje się w rzemiośle artystycznym. Na zdjęciu Pani Anna ze srebrną ośmiornicą - broszką autorstwa Józefa Teclawa (ORNO).  

Tematem podcastu jest polska biżuteria z okresu PRL. ORNO, Warmet, Rytosztuka, Imago Artis, Metaloplastyka, Juwelia, Jantar, Agat Kłodzko - skarby z tych spółdzielni i fabryk wielu z nas kojarzy, a nawet wciąż ma w swoich kuferkach z biżuterią i pamiątkami. Czy istnieje polska szkoła srebra? Czy styl naszej powojennej biżuterii daje się zdefiniować? Jak kupowało się w salonach ORNO? Kto pracował nad biżuterią i które wzory były najpopularniejsze? Czym były perfumetki? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w najnowszej Retrospekcji.  

TUTAJ przypominamy pierwszy trzeci serii - rozmowę z  Katarzyną Rij na temat figurek z Ćmielowa. Inny cykl od ELLE Decoration to ,,Design od kuchni”, w którym w świat wzornictwa  swobodnie i właśnie "od kuchni" wprowadza redaktor naczelna magazynu Małgorzata Szczepańska.