Dworzec Toruń Wschodni do remontu

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 właśnie ruszyła. Dzięki remontowi neogotycka architektura dworca Toruń Wschodni odzyska dawny blask. Renowacji poddana zostanie elewacja z czerwonej cegły. W planach jest także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na odtworzoną na wzór tej historycznej. Odrestaurowane zostaną herby znajdujące się na elewacji, a także efektowne, olbrzymie witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku. Zmieni się także dworcowe otoczenie - w bezpośredniej bliskości budynków pojawi się letni ogródek, dużo zieleni i elementy małej architektury takie jak ławki. 

Wnętrza po metamorfozie

Remont to także zmiany we wnętrzach dworca Toruń Wschodni. Nowoczesne rozwiązania mają się tu płynnie łączyć z historyczną tkanką. Nowego wyrazu nabierze również hol, który po przebudowie będzie pełnił również funkcję poczekalni. Na ściany powróci drewniana okładzina. Ponadto hole zyskają nowe ergonomiczne ławki, stylowe oświetlenie, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku znajdą się także nowe toalety oraz pokój dla opiekuna z dzieckiem. Na parterze dworca znajdzie się także lokal z antresolą na wynajem, do tego część hostelu, który będzie się mieścił się również na piętrze budynku. Budynek stanie się bardziej dostępny dla wszystkich grup podróżnych dzięki wyeliminowaniu barier architektonicznych i wprowadzeniu szeregu usprawnień. Wśród nich są m.in. dotykowe tablice z planami dworców, oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, urządzenia wzmacniające działanie aparatów słuchowych przy kasach czy obniżenie blatów okienek kasowych dla osób poruszających się na wózkach. W budynku pojawią się również windy. 

Renowacja zabytkowego dworca w Białymstoku na finiszu. Jest pięknie!

Plany na remont

Koszt przebudowy i modernizacji dworca Toruń Wschodni szacuje się na około 26 milionów złotych. To nie jedyne zmiany, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie. – Dworzec Toruń Wschodni to pierwsza z dwóch inwestycji w Toruniu, na której startujemy z pracami budowlanymi. W planach mamy również przebudowę dworca Toruń Miasto, dzięki czemu, już za jakiś czas wszystkie ważne budynki dworców kolejowych w tym mieście zostaną zmodernizowane. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom podróżni zyskają estetyczne i komfortowe dworce, a zabytkowe budynki odzyskają swoje historyczne piękno – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. Dworzec Toruń Wschodni w nowej odsłonie pasażerowie zobaczą już w 2024 roku.    

Budowa nowego dworca Warszawa Zachodnia rozpoczęta