Właśnie w 2009 roku Althamer zaprosił 150 mieszkańców Bródna na wyprawę do Brukseli, zaprojektowanym przez niego złotym Boeingiem 737. Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy ubrani w złote kombinezony zagadywali przechodniów na temat ich wiedzy i stosunku do historycznych wydarzeń w Polsce. Performance zorganizowany został z okazji 20-lecia demokratycznych wyborów w Polsce. Dzisiaj althamerowskie złoto powraca do Warszawy. 

Paweł Althamer,

Złota Wyspa Pawła Althamera w warszawskim ZOO

Artysta postanowił odmienić wyłączony z użytku wybieg, niegdyś będący domem niedźwiedzi. Wyspa została odmalowana, smutną szarość zastąpiło intensywne złoto. W tej miejskiej oazie organizowane są warsztaty i spotkania o charakterze międzypokoleniowym i międzyśrodowiskowym. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny obowiązują jednak zapisy, których można dokonać wysyłając maila do Galerii Zachęta. "W tak zurbanizowanym mieście, jakim jest Miasto Stołeczne Warszawa, dawny wybieg dla niedźwiedzi stał się wyspą duchowości, przyczynkiem do budowania wspólnoty i kolektywnych działań, angażujących różne grupy społeczne: osoby z niepełnosprawnościami, seniorów i seniorki czy osoby głuche. Z perspektywy takiej miejskiej Atlantydy można z refleksją spojrzeć na otaczające miasto, ruch samochodów oraz spieszących się ludzi"- można przeczytać na Facebook'u wiceprezydentki Warszawy, Aldony Machnowskiej-Góry, która brała udział w malowaniu wybiegu- "...przestrzenią wyciszenia kontemplacji „tu i teraz”, duchowym spa – antidotum na zgiełk miejski i przebodźcowanie. Ważną rolę w podejmowanych tu działaniach odgrywają międzypokoleniowe i międzyśrodowiskowe praktyki kolektywne: czytanie ulubionych książek, rysowanie, medytacja czy poznawanie alternatywnych dla werbalnych form komunikacji".

W drugiej połowie sierpnia Paweł Althamer zamierza zamieszkać na wyspie. Podczas swojego pobytu w warszawskim ZOO, ma on skupić się na pracy rzeźbiarskiej. Do wspólnych działań zaangażowani mają być również zaprzyjaźnieni artyści. Pełny program działań na Wyspie do 30 września można znaleźć na stronie Muzeum Warszawy.