Są eksperci w świecie designu, których opinie wyznaczają kierunki rozwoju tej branży i mają wpływ na postrzeganie tego, co dzieje się  tu i teraz. Jedną z takich osób niewątpliwie jest Zuzanna Skalska, analityczka sygnałów zmian i współzałożycielka 360Inspiration. Małgorzata Szczepańska, redaktor naczelna „Elle Decoration”, spotkała się z nią w mobilnym Paradyż Home, showroomie stanowiącym w pełni wyposażoną kuchnię wykończoną spiekami wielkoformatowymi TRI-D, który pojawił się na tegorocznym festiwalu Gdynia Design Days. To nieformalne otoczenie skłoniło zaproszonego gościa do opowieści o osobistej przestrzeni, kuchni, ulubionym gatunku literackim i niespełnionych talentach…   

Przeciętny Kowalski a design

Zuzanna Skalska, znana na całym świecie analityczka sygnałów zmian w designie, architekturze, biznesie i innowacjach, z wykształcenia jest projektantem. Od ponad 25 lat inspiruje liderów i szefów rozwoju firm do przyszłościowego myślenia w biznesie. A oni liczą się z jej zdaniem, choć bywa bardzo bezpośrednia i to, co mówi, może wywoływać wiele emocji. Wykłada także na wielu uczelniach i uczestniczy jako prelegent w wydarzeniach poświęconych innowacjom i ekonomii. 

W rozmowie z Małgorzatą Szczepańską wyjaśniła, że obserwuje, jak bardzo polaryzuje się społeczeństwo. Widać w nim podział na tych, co posiadają bardzo dużo, i tych, którzy mają bardzo mało. W związku z tym zanika tzw. średni konsument, a to wymusza zmianę myślenia o designie dla „przeciętnego Kowalskiego”. W tym wszystkim pojawia się jeszcze zaawansowana technologia, która jest obecna w każdej dziedzinie życia. Przeciwwagę  do tych przemian stanowi dla ludzi ich dom, a w nim centralne miejsce zajmuje kuchnia, która jest nie tylko przestrzenią do gotowania, ale także do bycia razem i pracy. 

Zuzanna Skalska i Małgorzata Szczepańska / Content Studio

Kuchnia jako centrum świata

- Kuchnia jest bardzo dobrym przykładem wszelkich zmian, bo to miejsce dostosowuje się do danych czasów. Mówi się, że jest sercem domu, jednak nie za każdym razem to „serce” wygląda tak samo. Gdy popatrzymy na ewolucję kuchni, to jest ona ściśle powiązana z przemianami społecznymi. Kiedyś do kuchni wchodziło się osobnymi drzwiami, pracowały tam kucharki, potem kuchnia była dla gospodyń domowych, dziś jest częścią wspólnej przestrzeni dziennej. Tam jemy, pracujemy, odrabiamy lekcje – mówiła Zuzanna Skalska i dodała: - Można powiedzieć, że zrobiliśmy kółko, wróciliśmy do symbolicznego stołu wiejskiego, przy którym wszystko się działo. 

W rozmowie zdradziła także, że w jej prywatnym domu stół kuchenny ma aż 4 metry, by mogło się przy nim toczyć całe rodzinne i towarzyskie życie, i że jej kuchnia w ogóle się nie zmienia. Przyznała, że jest bardzo sentymentalna, a do wielu znajdujących się w jej kuchni przedmiotów jest niezwykle przywiązana. Na przykład bardzo cenną rodzinną pamiątką są puszki na sypkie produkty, które Zuzanna Skalska odziedziczyła po babci. 

Mamy bardzo silne więzi rodzinne, moi rodzice bardzo o to dbają. Sentymenty mamy duże, bo łączy nas wiele wspaniałych wspomnień – mówiła Zuzanna Skalska.

Blat, który daje wolność projektową

Jednym z ważnych momentów spotkania było wspólne przygotowywanie herbaty, do której woda zagotowała się na kuchni indukcyjnej schowanej pod blatem wykonanym ze spieku wielkoformatowego TRI-D, nowości w portfolio Ceramiki Paradyż. To nowoczesne rozwiązanie spodobało się obu rozmówczyniom:
- Ten materiał daje ogromną wolność projektową i przestrzeń – zachwycały się. - Na zewnątrz mamy gładką, czystą powierzchnię, a wszystkie panele do sterowania są schowane. To nowy standard, który będzie obowiązywał w naszych domach - dodała Zuzanna Skalska.

Skandynawia i kryminały

W czasie spotkania pojawił się także temat niespełnionych talentów. Analityczka sygnałów zmian wyznała, że bardzo lubi czytać kryminały i czasami myśli, iż powinna robić w życiu zawodowym coś innego – pracować jako detektyw. Dlaczego przyszło jej to do głowy?

 - Ja widzę za dużo. To jest przekleństwo mojego zawodu, ale również przekleństwo mojego charakteru. Dlatego z wady charakteru zrobiłam zaletę zawodową – śmiała się Zuzanna Skalska. A na koniec rozmowy zdradziła, że bardzo lubi Skandynawię i pochodzący stamtąd design. Jeśli chcecie usłyszeć, co jeszcze opowiedziała Małgorzacie Szczepańskiej, zobaczcie nasze wideo.