Natura w twórczości Pawła Swanskiego

Paweł Swanski (rocznik 1980) w kieszeni ma dyplom jubilera Warszawskiego Liceum Rzemiosł Artystycznych. Związany z kulturą miejską, street artem (graffiti) i środowiskiem deskorolkowym (grafiki na deskorolkach!) w swej twórczości często nawiązuje także do natury. Elementy fauny i flory często goszczą w jego pracach.

“INVISIBLE SHINING”

Swanski porusza tematykę rozkwitania i przekwitania, wypuszczania pierwszych pąków, wzrostu oraz gnicia. Wyrazem tego jest cykl "Gąszcz". Malarska abstrakcja spotyka się tu często ze stylem figuratywnym, a nawet komiksowym. Tę niezwykłą mieszankę spajają powtarzalne motywy i symbole, charakterystyczne dla twórczości Swanskiego. Wśród „Gąszczu” odnajdziemy macki ośmiornic, spienione fale, kły, wężową skórę, bujne kłącza i trawy. - Pojawiają się „hybrydowe” motywy zwierzęco-roślinne jak np. skrzydła wyrastające wprost z roślin, wielkie oczy patrzące na nas z wnętrza muszli, wyłaniające się z gęstwiny rozmaitych pnączy drapieżne kły, łuski, pazury i kolce. Przez prace Swanskiego stale przewija się również motyw czerwonej kuli, która wybija się z nich niczym słońce. Dla artysty jest to symbol krótkiego momentu, gdy życie w swojej pierwotnej odsłonie znika, aby pojawić się w nowej - czytamy w komunikacie prasowym.  Ekspozycja “INVISIBLE SHINING” jest opowieścią właśnie o tej trwającej ułamek sekundy chwili. O tym prawie nieuchwytnym momencie, w zasadzie poza granicami ludzkiej percepcji.

Wystawa w Bimer House Gallery jest prezentacją nigdy wcześniej niepublikowanych obrazów Pawła Swanskiego. Prace artysty można będzie oglądać od dziś do 18 czerwca 2023.