Ignacy Czwartos. Malarz klęczał, jak malował

Już od 24 lutego w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki oglądać będzie można pierwszą, obszerną wystawę poświęconą twórczości Ignacego Czwartosa. Artysta znany z zamiłowania do baroku w swojej twórczości często inspiruje się portretami trumiennymi. W jego obrazach czuć też fascynację sztuką Andrzeja Wróblewskiego, Kazimierza Malewicza i Jerzego Nowosielskiego (Czwartos był jego uczniem). Styl Czwartosa można opisać jako powściągliwy i oszczędny (zgaszona paleta kolorów, forma), ale zarazem ciepły i przepełniony spokojem. Bohaterami jego obrazów są między innymi żołnierze wyklęci, kibice (Czwartos portretuje też siebie w szaliku Korony Kielce), zakonnice. Skąd tytuł wystawy? - Czwartos nie wstydzi się swoich mistrzów, nie wstydzi się także swoich bohaterów, a to nie zawsze współgra ze współczesnymi antybohaterskimi czasami, w których malowany lub deklamowany heroizm często wzbudza drwiący uśmiech. „Malarz klęczał, jak malował” — to jeden z komentarzy, jakim opatrzono obraz z tego cyklu (chodzi o cykl „Każdy ma swoich bohaterów” przyp. autorki) na internetowym forum. Jeśli sformułowanie to rozumiemy jako poważne potraktowanie tego, co się robi, to rzeczywiście, klęczałem — zdaje się odpowiadać autor - czytamy w informacji prasowej na temat wystawy w Zachęcie. Ekspozycję będzie można oglądać do 2 lipca tego roku. Kuratorami wystawy są Janusz Janowski i Piotr Bernatowicz.

Zobacz także: Galeria Zachęta bezpłatnie udostępnia plakaty swoich wystaw od lat 50. Można je wydrukować i powiesić u siebie

Ignacy Czwartos krótkie bio

Ignacy Czwartos urodził się w Kielcach w 1966 roku. Jako nastolatek wraz z rodziną przeprowadził się do Poznania. Tu studiował (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu - Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu). Potem przeniósł się do Krakowa. Maluje, tworzy ilustracje do gazet, książek i magazynów, jest prezesem krakowskiej Otwartej Pracowni (niekomercyjnej galerii sztuki współczesnej).