Lampy solarne do ogrodu wchodziły na rynek w atmosferze dość kontrowersyjnej. Odnawialne źródła energii nie były wtedy jeszcze tak dobrze poznane, a tym bardziej rozpropagowane. Nie może zatem dziwić, że budziły wśród klientów wątpliwości związane z ich funkcjonalnością. Mało kto wierzył, że zasilanie można naprawdę uzyskać ze słońca. Dziś wiedza o takiej technologii jest powszechna, a zastosowanie tego typu urządzeń można obserwować zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym. Jak działają solary ogrodowe i jakie są ich zalety oraz wady? Sprawdzamy. 

Lampy solarne do ogrodu: jak działają?

Oświetlenie solarne przestało już szokować. Coraz częściej można się z nim spotkać. Ludzie chętnie stosują je w swoich ogrodach i na działkach. Jak funkcjonują tego typu urządzenia? Najprościej byłoby powiedzieć, że wykorzystują promienie słoneczne. Nie będzie to jednak wyczerpująca informacja. Lampy solarne wyposażone są w tzw. panel fotowoltaiczny, w którym znajduje się ogniwo. Jego zadaniem jest skupianie fotonów zawartych w promieniach słońca, a następnie doprowadzanie do wywołania w nich różnicy potencjałów. W ten sposób uzyskuje się energię elektryczną. Wygenerowany prąd magazynowany jest w akumulatorkach. Kiedy nadchodzi zmierzch, lampka włącza się sama, czerpiąc zapasy mocy przechowywane wcześniej w bateriach.  Urządzenie działa zatem bez konieczności podłączania go do sieci. Oznacza to, że można korzystać ze światła bez doprowadzania przewodów. Oświetlenie takie działa automatycznie. Podczas dnia akumulatory ładują się samoczynnie dzięki wystawieniu panelu na słońce, a kiedy nadjedzie zmierzch, lampa również samodzielnie, bez konieczności jej manualnego włączania zaczyna świecić. 

Lampy solarne do ogrodu: zalety

Lampy solarne ogrodowe to urządzenia przynoszące wiele korzyści. Dotyczą one zarówno bezpośrednio osoby, która je stosuje, jak i środowiska naturalnego. Choć wiele osób wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy, fotowoltanika jest technologią w pełni ekologiczną, która polega na produkowaniu tzw. czystej energii, bez emitowania żadnych spalin czy innych toksycznych substancji do atmosfery. W czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza stale się powiększa, wszelkie posunięcia, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci, są na wagę złota. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Elektrownie w Polsce produkują prąd głównie przez spalanie węgla, co wiąże się olbrzymią emisją m.in. dwutlenku węgla. Zrezygnowanie z urządzeń podłączanych do kontaktu na rzecz oświetlenia solarnego, pozwala zmniejszyć pobór mocy z zakładu, a tym samym zredukować potrzebną jej ilość do wytworzenia w elektrowni, co wiąże się z mniejszą emisją gazów cieplarnianych. Ekologia to nie jedyna zaleta. Osoby, które wymieniają tradycyjne źródła światła na lampy solarne, oszczędzają. Korzystanie z nich nie wiąże się z zawyżaniem rachunków. Koszt ponosi się tylko raz, przy zakupie konkretnego produktu. Następnie bezpłatne korzystanie z niego sprawia, że inwestycja szybko się zwraca.  Fotowoltaiczne lampki do ogrodu to także pewien stopień niezależności od dostaw z elektrowni. Dzięki nim można doświetlać przestrzeń w nocy nawet wtedy, kiedy w zakładzie dochodzi do awarii. Kolejną zaletą jest oczywiście estetyczny wygląd. Urządzenia tego typu ładnie prezentują się, a także swoją pracą tworzą przyjemny klimat panujący w otoczeniu. Często bywają nawet stosowane wyłącznie w celach ozdobnych. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne lampy solarne do ogrodu zmieniające kolor, które uchodzą za wyjątkowo atrakcyjny dodatek do przestrzeni. 

Lampy solarne do ogrodu: wady

Solary ogrodowe przy całym arsenale mocnych stron, jakimi mogą się pochwalić, mają jednak i pewne wady. Pierwszą jest moc oświetlania, ilość generowanych lumenów. Światło wydobywające się z nich nie jest tak jasne i intensywne, jakie emituje tradycyjny produkt elektryczny. To w pewien sposób ogranicza ich funkcjonalność. Nie są to bowiem urządzenia, przy których będzie można pracować, czytać czy rozwiązywać krzyżówkę nocną porą w ogrodzie.  Jednak też nie z taką myślą zostały one zaprojektowane. Każdy, kto decyduje się na ich zakup, powinien liczyć się z faktem, że są one przeznaczone głównie do doświetlania terenu lub tworzenia przyjemnego nastroju. Lampy solarne o mniejszej mocy mogą wytaczać np. bezpieczne szlaki komunikacyjne w ogrodzie, sygnalizować gdzie znajduje się alejka lub ostrzegać przed np. dołem czy innym niebezpieczeństwem, którego nie zauważy się w nocy.  Można jednak postawić na sprawniejsze warianty, jakimi w większości są np. lampki solarne wiszące. Nie rozświetlą one otoczenia na tyle, byś mógł czytać, ale ich intensywność zapewni np. widoczność na podjeździe do garażu, dzięki temu bezpiecznie wjedziesz do niego.  Kolejną wadą jest konieczność dbania o czystość lamp solarnych. Brud i kurz zbierający się na powierzchni panelu fotowoltaicznego skutecznie blokuje przepływ fotonów do ogniwa, co sprawia, że urządzenie albo całkowicie traci swoją sprawność, albo jego efektywność mocno spada. Pocieszające jest, że samo usuwanie brudu jest proste. Wystarczy użyć wilgotnej szmatki.

Getty Images

Lampy solarne do ogrodu: jak wybrać?

Lampy solarne dostępne są w rozmaitych wersjach. Różnią się między sobą kilkoma parametrami. Ważna jest ich forma. Wybierając urządzenie, dostosuj jego kształt do swoich potrzeb. Jeśli zamierzasz tylko wytyczać szlaki komunikacyjne w ogrodzie, to postaw na model w postaci słupka wbijanego w ziemię. Z kolei modele wiszące sprawdzą się jako doświetlenie pod altanką, przy wjeździe do garażu czy wejściu do domu. 
Kolejnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze lampy solarnej, jest wielkość panela fotowoltaicznego. Jeżeli urządzenie ma rozświetlać przestrzeń, a nie tylko sygnalizować miejsce, gdzie jest alejka, czyli stwarzać widoczne warunki, wybierz wersję z panelem co najmniej o wymiarach 18x12 cm. Mniejszy może nie zdać egzaminu. 

Ważna jest pojemność akumulatora. To od niej zależy, jak długo lampa będzie świecić. W przypadku małych sygnalizatorów nie musi ona być imponująca. Wystarczy wartość 1000mAH, jeśli mają one zapewniać widoczność, warto postawić na większe o pojemności 1800mAH.

Jeśli chcesz kupić urządzenie, które będzie doświetlało wjazd do garażu, to powinno ono mieć zapas energii na całą noc. Nigdy nie wiadomo, o której wrócisz do domu np. z delegacji. Jeśli nie chcesz rozczarować się wyczerpanym akumulatorem, możesz wybrać model z czujnikiem ruchu. Takie lampy solarne zapalają się jedynie wtedy, kiedy w pobliżu wyczują aktywność np. podjeżdżający samochód. Dzięki temu nie świecą, gdy nie ma takiej potrzeby, a zatem nie marnują energii. Takie urządzenia mogą funkcjonować nawet kilka dni bez konieczności ich doładowywania.