Czym są parki kieszonkowe?

Co to są parki kieszonkowe? To mini parki, zielone skwery i zakątki, które powstają w często zabetonowanych wcześniej centrach miast. Są niewielkie (stąd nazwa kieszonkowe), z nasadzeniami (drzewa, krzewy i kwiaty), często z małą architekturą (ławki, huśtawki dla dzieci, stoły piknikowe, leżaki, biblioteczki zewnętrzne, elementy plenerowej siłowni) i przede wszystkim dostępne dla wszystkich mieszkańców. Jednym z pierwszych pocket parków był Paley Park na Manhattanie w Nowym Jorku. Kieszonkowe parki to sposób na choć odrobinę relaksującej zieleni w zwartej zabudowie, czystsze powietrze, cień w rozgrzanym mieście latem, a do tego często integrację mieszkańców i przechodniów.  

Krakowskie parki kieszonkowe

Kieszonkowe parki od niedawna powstają także w Polsce. Ich największą liczbą może poszczycić się Kraków. Do tej pory powstało 21 "Ogrodów Krakowian", a wciąż planowane są kolejne założenia (do roku 2030 ma być ich już 70!). Jako pierwszy powstał skwer w przy ulicach Fałata i Prusa w dzielnicy Zwierzyniec, zaraz potem Ogród Motyli przy ulicy Dekerta. Co ważne, okoliczni mieszkańcy mogli decydować o charakterze "swoich" parków. Koszt powstania jednego skweru zaczyna się mniej więcej od 300 tysięcy złotych. Projekt kieszonkowych parków w Krakowie realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w tym mieście otrzymał nagrodę honorową Towarzystwa Urbanistów Polskich w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w zieleni. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Zarząd Zieleni Miejskiej (@zzm_krakow) Gru 31, 2019 o 4:38 PST

Kieszonkowe parki pojawiły się też niedawno w Łodzi (Polesie), Gdańsku (Nowy Port i Wrzeszcz), Olsztynie (ul. Partyzantów) a także w Warszawie (w Wilanowie, na Mokotowie). Mamy nadzieję, że będzie ich coraz więcej. 

Czytaj także: Nowy park kieszonkowy na Mokotowie. Oaza zieleni powstanie u zbiegu Racławickiej i Balonowej