Projekt Franka Lloyda Wrighta

W latach 40. imponująca kolekcja obrazów Solomona Guggenheima wciąż się rozrastała. Właśnie dlatego amerykański kolekcjoner dzieł sztuki i filantrop razem ze swoją doradczynią, malarką Hillą von Rebay w 1943 roku napisali list do Franka Lloyda Wrighta z prośbą o projekt muzeum, który pomieściłby zbiory. Słynny architekt zgodził się i zabrał do pracy. W tym czasie Rebay szukała działki, na której mógłby stanąć budynek. Wybór padł na róg 89th Street i Fifth Avenue w bezpośrednim sąsiedztwie Central Parku.

Zobacz też: Wirtualne zwiedzanie najsłynniejszych budowli Franka Lloyda Wrighta

Projekt muzeum

Po 700 szkicach, przeanalizowaniu różnych konceptów Wright przedstawił swój plan. Budynek o organicznym, okrągłym kształcie ma piętra wijące się wokół osi niczym wstęga. Na każde piętro można dostać się windą, u samej góry architekt przewidział świetlik, na dolnym poziomie zaproponował zaś salę widowiskową. Solomon Guggenheim nie doczekał gotowej siedziby muzeum swojego imienia (zmarł w 1949 roku). Frank Lloyd Wright dokonał w projekcie kilku zmian, a prace przy budowie wystartowały w 1954. Architekt nie doczekał otwarcia świeżo wybudowanej placówki (zmarł kilka miesięcy wcześniej). Wreszcie w październiku 1959 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Guggenheima.

Czytaj też: Budynek Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku z klocków LEGO

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku  - architektura

Budynek Muzeum, choć ciekawy architektonicznie wzbudzał też sporo kontrowersji. Muzealnicy wskazywali na brak odpowiedniej przestrzeni warsztatowej, problemem były też zakrzywione ściany - jak powiesić na nich i dobrze wyeksponować płaskie obrazy? Wątpliwości budziło też oświetlenie. Okno w suficie nie dawało odpowiedniej ilości światła na rampy - dzieła sztuki musiały być doświetlane sztucznie. Jednak interesująca konstrukcja i bogata kolekcja dzieł (impresjoniści, postimpresjoniści, modernizm, sztuka współczesna) sprawiły, że muzeum stało się jedną z największych atrakcji dla miłośników sztuki na mapie Big Apple. Na początku tego millenium Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku przeszło gruntowny remont. W trzy lata uporano się z pęknięciami na fasadzie, zmodernizowano przestarzałe systemy. Trudnym okresem dla placówki była niewątpliwie pandemia. Po przymusowym zamknięciu Muzeum ponownie powitało gości w październiku 2020.