Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji

Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji to jedno z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych na świecie poświęconych architekturze. Impreza odbywa się od 1980 roku co dwa lata (naprzemiennie z Biennale sztuki). W tym roku trwa od 20 maja do 26 listopada. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Laboratorium przyszłości". W Pawilonie Polskim z tej okazji zobaczymy instalację Datament. Ta monumentalna konstrukcja pozwala doświadczać danych w ich „fizycznej” postaci. Pomysłodawcą projekty jest kulturoznawca Jacek Sosnowski, który do współpracy zaprosił Annę Barlik, artystkę wizualną i Marcina Strzałę, architekta i projektanta.

Czytaj też: Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na La Biennale di Venezia 2022

 Instalacja Datament  w Pawilonie Polskim

Algorytmy coraz częściej wpływają na to, jak mieszkamy, pracujemy i spędzamy wolny czas. - Coraz rzadziej mamy jednak do czynienia z danymi w surowej postaci. Przetwarzane za pomocą nowych technologii informacje tworzą skrzywiony obraz rzeczywistości. Na podstawie tej cyfrowej iluzji podejmowane są jednak decyzje, których konsekwencje są jak najbardziej realne. W Pawilonie Polskim widz ma możliwość doświadczenia danych w ich „fizycznej” postaci. Imponujących rozmiarów instalacja, która wypełnia Pawilon, odwzorowuje w skali 1 : 1 kształty przestrzenne domostw z czterech krajów - czytamy na stronie internetowej projektu. Cała konstrukcja Datament to prawie dwa tysiące metrów kolorowych profili stalowych. Kraje wybrano na podstawie ilości gromadzonych danych statystycznych. Jednak "Instalacja wiernie odzwierciedla źródłowe informacje, nie ma jednak żadnego przełożenia na faktyczną sytuację mieszkaniową w miejscach, z których informacje te pochodzą. Narzędzie, które miało porządkować rzeczywistość, staje się źródłem błędu" - czytamy dalej w komunikacie. 

fot. Jacopo Salvi (altomare.studio), dzięki uprzejmości Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Kuratorką 18. Biennale Architektury w Wenecji jest Lesley Lokko. Udział Polski w 18. Biennale Architektury 2023 finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.