Najlepsze miasto do życia w Polsce

Do stworzenia ogólnego rankingu przygotowano początkowo zestawienia w kategoriach bezrobocie, dostępność mieszkań, średnie wynagrodzenie, dostęp do lekarza NFZ, przestępczość i jakość powietrza. W kwestii bezrobocia na pierwszym miejscu uplasował się Poznań, gdzie ledwie 1% mieszkańców pozostaje bez pracy, drugie miejsce zajęły Katowice, a na ostatnim miejscu na podium załapała się Warszawa. 

W kwestii dostępności mieszkań stolica Polski nie osiągnęła już takiego sukcesu, na pierwszym miejscu znalazły się Katowice, później Gorzów Wielkopolski i Bydgoszcz. W kategorii dotyczącej średnich zarobków zwyciężył Kraków, tuż za nim Gdańsk i Warszawa. Największe szanse na umówienie się na wizytę do lekarza bez kolejek mają mieszkańcy Łodzi, następnie Lublina i Kielc. Najniższym współczynnikiem przestępczości może pochwalić się Rzeszów, Olsztyn i Lublin. Natomiast najlepszą jakość powietrza znajdziemy w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu. Wielkim wygranym zestawienia wśród miast wojewódzkich Polski jest Poznań. 

Poznań w naszym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden. To jedyne miasto, które może się pochwalić obecnością w TOP10 we wszystkich sześciu kategoriach. Ma najniższe bezrobocie, mieszkańcy zarabiają sporo, jak na ceny mieszkań, a przy tym jakością powietrza ustępuje tylko takim miastom jak Opole i Gorzów Wielkopolski"- podsumował Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska.