- Dokładnie w roku obchodów stulecia Bauhausu otrzymaliśmy zlecenie na realizację kompleksowego projektu wnętrz niezwykłego domu w Konstancinie-Jeziornie. Dom ten to typowa willa w stylu Bauhaus, wybudowana w 1936 roku. Kilka charakterystycznych cech w architekturze budynku pozwala podejrzewać, że jego autorem mógł być Lucjan Korngold, jednak nie zachowała się żadna dokumentacja, która mogłaby to potwierdzić - tak opowieść o pracy nad tą ciekawą, konstancińską willą rozpoczynają architekci z pracowni Loft Kolasiński.

Wnętrze modernistycznej willi

Specjaliści przeprowadzili remont, zaprojektowali nowe schody, kominek, stolarkę wewnętrzną, łazienki i garderobę, dobrali parkiety i mozaiki podłogowe. Specjalnie dla tego projektu przez dłuższy czas gromadzili meble i dodatki pasujące do modernistycznego domu. Wśród starannie wyselekcjonowanych przedmiotów znalazły się projekty autorstwa Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca & Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa & Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana czy Patricii Urquioli. Do tego doszła sztuka: grafiki, ceramika i rzeźby od Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz-Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego, Wojciecha Ledera. 

Perełki

Co nas totalnie oczarowało w tej modernistycznej willi? Salon z zieloną lamperią, fortepianem, szklaną ławą i geometrycznym kilimem oraz gabinet z ażurową biblioteczką projektu Loft Kolasiński mieszczącą pokaźny księgozbiór (dziesięć tysięcy egzemplarzy). Kilimy, szczególnie te polskie, to ostatnio nasz mały konik.  Wisienka na torcie? Wygięta klatka schodowa z okrągłym oknem.