Wystrój wnętrz w stylu portugalskich it-girls

„Portuguese girlie” z pozoru nie jest domatorką. Najczęściej dźwięk spustu migawki towarzyszy jej na wybrukowanych granitową kostką ulicach, wśród straganów na targowisku i przy kawiarnianych stolikach, gdzie niekiedy zdradza swojskie pastéis de nata z francuskim croissantem. Nie da się ukryć, że dziergane swetry we wszystkich kolorach tęczy, luźne spodnie i przywołujące wakacyjną aurę T-shirty doskonale prezentują się na tle barwnej zabudowy Lizbony czy Porto. Portugalskie it-girls nie czynią ze swoich czterech kątów planu zdjęciowego, bo idealną scenerię znajdują w zabytkowych dzielnicach za każdym rogiem. Rozglądając się po ich instagramowych feedach, niekiedy ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy na ścianach mają tradycyjne azulejos, a na kawowym stoliku trzymają płyty z nostalgicznym fado. Bywa jednak, że uchylają lekko drzwi i zapraszają ciekawskie spojrzenia do swoich przytulnych wnętrz na krańcu Europy. Jak mieszkają najmodniejsze dziewczyny z Portugalii?

Styl portugalski we wnętrzach

Już na pierwszy rzut oka wystrój wnętrz oddaje wyluzowane podejście, które znamy z kwestii ubioru. Stylowe Portugalki odważnie łączą wzory i kolory także w sklepach meblarskich. Na ścianach wieszają plakaty, łóżka okrywają kocami w oryginale printy. To tu, to tam na drewnianych podłogach rozkładają barwne dywany, które mają też wymiar praktyczny – skutecznie ogrzewają stopy kapryśną zimą. Ustawiając na półkach dodatki, pozwalają sobie na pełnie ekspresji, zachowując jednocześnie harmonijny klimat. Jest tu miejsce na naturalne materiały i wyciszające świece.

Wystarczy spojrzeć na mieszkanie Mafaldy Patrício, która bodaj najchętniej dzieli się zdjęciami z domowych warunków w mediach społecznościowych. Pomalowany na biało salon zdobią dwie wygodne kanapy Ligne Roset, w tym kultowy model Togo produkowany od lat 70. W oczy rzucają się bawełniane poduszki w kratę holenderskiej marki ELLE LA. Stolik kawowy o nieregularnym kształcie to z kolei dzieło portugalskiego brandu Junto Wood Design. We wnętrzu znalazł się też polski akcent pod postacią funkcjonalnego kredensu Tylko. Wieczorami przestrzeń rozświetla designerska lampa przypominająca archiwalne projekty braci Guzzini.

Równie ciekawe wrażenie sprawia się sypialnia fashionistki. Mafalda nieraz pokazywała codzienne looki w okazałym lustrze ze sztokholmskiego studia Gustaf Westman. Fantazyjna rama przywołuje na myśl oceaniczne fale i przyciąga uwagę równie skutecznie co wzorzyste nadruki ubrań. Łóżko wyróżnia się rattanową ramą i regularnie zmienia swój charakter za sprawą barwnej pościeli. Aranżacja wybornie balansuje na granicy nowoczesności i stylu retro.

Aranżacja salonu, kuchni i sypialni inspirowana Portugalią

Caetana Botelho Afonso to kolejna wschodząca ikona mody, która na równi ceni pomysły zapożyczone od mieszkanek Kopenhagi i akcenty jakby znalezione na pobliskim pchlim targu. Obok licznych zdjęć z podróży na profilu Portugalki da się znaleźć ujęcia przytulnego wnętrza. Pani domu minimalistyczne regały na książki i bibeloty zestawiła z ciężkimi meblami w duchu vintage. Podobną taktykę zastosowała w przypadku dywanów, które raz są miękkie i utrzymane w stonowanych szarościach, a innym razem tkane ręcznie i pełne mozaikowych wzorów.

Gdybyśmy jednak miały wskazać prawdziwą fankę stylu retro, wybór padłby bez wątpienia na Inês Isaías. Kuchnia it-girl jest autentyczna i wygląda jak wyjęta z innej epoki. Białe fronty i blaty są wyraźnie nadszarpnięte zębem czasu, przez co w powietrzu niemal czuć słodki zapach babcinego ciasta pão-de-ló.

Jak więc wygląda dziś styl portugalski we wnętrzach? Więcej pomysłów i inspiracji czeka w naszej galerii!