Jak wygląda praca nad mieszkaniem z projektantem lub architektem krok po kroku? Czym jest książka projektowa? Jak przygotować się do pierwszego spotkania?  Podpowiadamy tym z Was, którzy zastanawiają się nad podjęciem takiej współpracy w najbliższej przyszłości. Naszym ekspertem jest dziś architekt Ida Mikołajska z MIKOŁAJSKAstudio. Studio to pracownia projektowa mamy i córki: Krystyny oraz Idy Mikołajskich (absolwentek Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej). Projekty tej pracowni pokazywaliśmy Wam już wiele razy na przykład TUTAJ i TUTAJ.

Co warto wiedzieć zanim udamy się do projektanta wnętrz

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z architektem?

architekt Ida Mikołajska: Przed pierwszym spotkaniem z projektantem warto się zastanowić nad swoimi oczekiwaniami co do współpracy, przede wszystkim jej zakresu – czy chcemy częściowe opracowanie projektu, czy wszystkie elementy realizacji oraz zweryfikować, czy dana pracownia oferują takie usługi. Warto także zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami względem samego wnętrza – jakie ma mieć funkcje, określić, kto będzie docelowym użytkownikiem przestrzeni, ile osób, w jakim wieku, czy lubią gotować? mają jakieś hobby? Dużo książek? Dwa psy? Może mimo małej przestrzeni koniecznie chce wygospodarować pokoje dla każdego z dzieci i jeszcze osobny gabinet? Warto też zebrać inspiracje – z magazynów wnętrzarskich, internetu i przynieść je na pierwsze spotkanie w formie papierowej lun elektronicznej. Tego typu informacje potrzebne są architektowi do rozpoczęcia pracy.

Współpraca z projektantem/architektem wnętrz

Od czego zaczynamy pracę?

architekt Ida Mikołajska: Od siebie i rozmowy. Od określenia potrzeb i oczekiwań funkcjonalnych i estetycznych. W MIKOŁAJSKAstudio zaczynamy od ustalenia układu funkcjonalnego, to podwalina naszej pracy. Później projektujemy koncepcje wizualne i przedstawiamy klientowi. Standardowo nasza praca kończy się, kiedy wszystko jest opisane w formie rysunków, wycen – klient rozpoczyna wykańczanie z wykonawcami (swoimi lub poleconymi przez nas). To jest długi i męczący proces, wymaga dużej cierpliwości, dyspozycyjności, uwagi. Wykonawcy oczywiście mają możliwość skontaktowania się z nami i konsultacji projektu.

Jak wygląda współpraca z nadzorem, a jak bez?

architekt Ida Mikołajska: Jeśli klient decyduje się na usługę „pod klucz” czyli z nadzorem to my koordynujemy, czyli nadzorujemy wykonanie projektu, do nas należy znalezienie wykonawców i wszystko, co związane z doprowadzeniem realizacji do końca. Inwestor wchodzi „na gotowe”. Projekty bez nadzoru – jak w poprzedniej odpowiedzi. 

Czym jest książka projektowa?

architekt Ida Mikołajska: To szczegółowe opracowanie całego projektu, w którym znajdują się rzuty, przekroje, rozwinięcia ścian, informacje na temat rozmieszczenia punktów elektrycznych, przyłączy hydraulicznych itp. Znajdują się tam także projekty wszelkich zabudów, zestawienie materiałów, wyliczenia ich ilości, wykaz wyposażenia i oczywiście wizualizacje.  

Co jest kluczowe przy współpracy z projektantem?

architekt Ida Mikołajska: Kluczowa jest współpraca i zaufanie do architekta – nie tylko w kwestiach samego projektu, ale także harmonogramu i kolejności wykonywanych prac. Mamy wypracowane przez lata „know-how” i naprawdę wiemy, od czego zacząć i jak poprowadzić wszystkie działania, żeby realizacja przebiegała sprawnie, a efekt końcowy w pełni spełniał oczekiwania klienta.

Ile kosztuje współpraca z projektantem wnętrz?

Na jaki koszt należy się mniej więcej przygotować planując taką współpracę?

architekt Ida Mikołajska: Projekt nie jest dziełem samym w sobie, to realizacja pochłania najwięcej kosztów. W Polsce, nawet w renomowanych pracowniach, cena projektu rzadko przekracza równowartość 10% finalnych kosztów całej realizacji, zazwyczaj plasuje się na poziomie 5% lub nawet niższym. Na wysokość tej ceny wpływ mają materiały i zaproponowane rozwiązania, np. w naszych projektach wszelkie zabudowy są robione na wymiar przez stolarza, nie korzystamy z gotowych mebli kuchennych czy łazienkowych, stosujemy naturalne drewno, kamień, kolorowe metale, dopracowujemy wnętrza w najmniejszych detalach – w takim przypadku koszt metra kwadratowego raczej nie schodzi poniżej 4 tys. zł. Tak jak wspominałam wcześniej – warto na samym początku dokładnie określić budżet, który chcemy przeznaczyć na całą realizację i zaufać architektowi, że zaproponuje takie rozwiązania, że się w nim zmieścimy. Dobrze też zdawać sobie sprawę z tego, że w ogromnej większości nieruchomości w stanie deweloperskim jest za mało gniazd elektrycznych czy punktów świetlnych, a wszelkie przeróbki instalacji elektrycznej i hydraulicznej znacząco wpływają na koszt realizacji.