Jak zawsze w trzeci weekend maja muzea, galerie i inne instytucje kultury zapraszają na bezpłatne, nocne zwiedzanie. Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 roku, a cztery lata później stała się imprezą ogólnoeuropejską. W ostatnich latach pandemia koronawirusa nie sprzyjała organizacji imprezy, a poszczególne wydarzenia odbywały się w nieco okrojonej formie, albo w świecie wirtualnym. Na szczęście na majową Noc Muzeów 2022 placówki przygotowały wiele atrakcji. Jakie wystawy warto zobaczyć w ten weekend? Jakie wydarzenia im towarzyszą? Oto nasza małą ściąga. Kolejność przypadkowa.

Noc Muzeów 2022

Królikarnia - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Królikarnia zaprasza na wyjątkową wystawę CYRK poświęconą sztuce cyrkowej. W sobotę 14.05 ekspozycję będzie można oglądać do wieczora, a ponadto wziąć udziału w cyrkowych wydarzeniach (animacje przygotowane przez artystów cyrkowych z Julinek Park) w Parku Rzeźby.

Muzeum Mazowieckie w Płocku

W sobotę ostatnie wejście do muzeum możliwe o 23:15. W programie m.in. Wyspiański, Malczewski, secesyjny czar i energia rodem z dwudziestolecia międzywojennego, do tego Ravel, "Ada to nie wypada" i kawa Tamara. Do tego dwie nowe wystawy - rzeźby i malarstwa Bolesława Biegasa oraz Sala Galicyjska z "Madonną wiejską" Wyspiańskiego.

Pracownia Jaga Hupało Born To Create, Burakowska 5/7, Kłopotowskiego 11, Warszawa

Artystyczno-modowa podróż po dwóch stronach Wisły – na ul. Burakowskiej 5/7, w Starej Fabryce Koronek oraz na ul. Kłopotowskiego 11, w Dawnej Fabryce Maszyn i Kamieni Młyńskich. Wielcy Mistrzowie, młode talenty, artyści wielu pokoleń z różnych dziedzin sztuki - filmu, fotografii, kaligrafii, literatury, malarstwa, mapping’u, mody, muzyki, rzeźby, street art’u, stylizacji włosów i tańca przedstawią swoją twórczą interpretację pojęcia trwałości. Od 9:00 do 23:00.

Zamek Królewski w Warszawie

Z okazji Nocy Muzeów w Zamku Królewskim w Warszawie specjalne trasy zwiedzania: Królewską (przez zrekonstruowane Apartamenty Króla Stasia, Galerię Arcydzieł, Arkady Kubickiego oraz Ogrody Królewskie) i trasę Pałac pod Blachą ( przez apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego, gdzie poza zrekonstruowanymi wnętrzami oraz wieloma artefaktami z okresu Księstwa Warszawskiego będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty z podpisem Napoleona Bonaparte). W Galerii Arcydzieł na gości będzie czekała oczywiście Dziewczyna w ramie obrazu Rembrandta van Rijna. Dodatkową atrakcją na trasie zwiedzania będzie koncert stypendystów programu ZDOLNI Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, którzy pomiędzy godziną 21.00 a 23.00 w Sali Wielkiej będą wykonywali utwory m.in. Szostakowicza, Brahmsa czy Mendelssohna.   

Muzeum Śląska Opolskiego, Opole

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na bezpłatne wrsztaty dla dzieci (trzeba odebrać wcześniej wejściówki). My szczególnie polecamy zaś kuratorskie oprowadzanie (prowadząca dr Bogna Szafraniec) po wystawie Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej i wizytę w tutejszej Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku (prace Chełmońskiego, Boznańskiej, Wyczółkowskiego).

Muzeum Narodowe w Warszawie

Na zwiedzających czekają dwie świetne wystawy czasowe  „Stan rzeczy” i „Chagall". Wstęp jest oczywiście bezpłatny, ostatnie wejścia o północy.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Muzeum przygotowało dla swoich gości sporo niespodzianek. Pierwszą będzie nocny bazarch -targi książki o architekturze, mieście, wsi i krajobrazie, projektowaniu i planowaniu, o zabytkach, dziedzictwie, sztuce w mieście i zieleni w mieście, a także miejskiej kulturze. Atrakcją będzie też spotkanie z konserwatorem zabytków Piotrem Pelcem, który opowie o renowacji rzeźby „Rozstrzelanych zakładników z Nowego Sącza” autorstwa Władysława Hasiora.

Muzeum Narodowe w Lublinie

W programie Nocy Muzeów 2022 w Muzeum Narodowym w Lublinie oprowadzania po Kaplicy Trójcy Świętej i wystawie Tamara Łempicka – kobieta w podróży. Do tego warsztaty i animacje dla najmłodszych oraz wyjątkowy pokaz filmu przywołującego klimat lat 20. XX wieku!

Nocy Muzeów 2022 w Krakowie

W Krakowie lokalna odsłona wydarzenia odbywa się zawsze z piątku na sobotę ‒ tak, aby umożliwić zwiedzającym uczestnictwo w nocach organizowanych w sobotnie wieczory w innych polskich miastach.
Muzeum Fotografii zaprasza na nocne zwiedzanie po zakamarkach placówki i koncert zespołu kameralnego polsko-kraińskiej orkiestry. Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniej funkcjonujące pod nazwą Muzeum Inżynierii Miejskiej) zaprasza na mapping w ramach projektu „W LEMbiryncie przyszłości”. Specjalna edycja pokazów na budynku historycznej Zajezdni poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi. Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Muzeum Książąt Czartoryskich na wykład Marii Molendy z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Dawnych i Kostiumów Nomina Rosae zatytułowany „Tajemnicza suknia Cecylii – opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku”. 14 i 15 maja wstęp na wystawy Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku oraz Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku w cenie 5zł.