Zakochani w art déco? Już jutro  w Muzeum Mazowieckim w Płocku punktualnie o godzinie 10:00 wielkie otwarcie stałej wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” dedykowanej pamięci profesor Ireny Huml. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce.

Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco

Na imponującej ekspozycji zobaczymy między innymi „Martwą naturę” z antyczną rzeźbą Tamary Łempickiej, czerwony kabriolet  Jowett z 1926 roku i bogatą kolekcję szkła z polskich hut: Krosno, Niemen czy Hortensja. Zwiedzanie zaczynamy na parterze kamienicy przy Kolegialnej 6. Tu na gości czeka miasto nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino Odeon i wnętrza domów z epoki (kamienicy polskiej, niemieckiej i francuskiej). Będzie też kolekcja mody w specjalnie zaaranżowanym butiku i sklep jubilerski z biżuterią (puderniczka Tiffany’ego i kolczyki w etui Cartiera!). 
Na pierwszym Pierwsze piętro to już mieszkanie polskiej inteligencji lat 30-tych XX wieku. Waszą uwagę kierujemy tu na zjawiskowe kilimy. Znajdziemy tu także kolekcję szkła (polskiego i zagranicznego), ceramiki (Ćmielów, wytwórnie śląskie, produkcja zagraniczna) i platerów. W części poświęconej malarstwu, oprócz wspomnianego już obrazu Tamary Łempickiej zawisły między innymi portrety autorstwa awangardowych polskich artystów: Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego i Leona Chwistka. Naprawdę będzie co oglądać. W zbiorze Muzeum Mazowieckiego w Płocku, kompletowanym przez ostatnie 15 lat, jest aż 1800 obiektów! Zdecydowanie polecamy. 

Kuratorami wystawy są Michał Burdziński, Małgorzata Szadkowska, Mariola Adamska. Wstęp na wystawę i wydarzenia towarzyszące bezpłatny. Obowiązują limity zwiedzających ze względu na pandemię koronawirusa.