Noc Muzeów to majowa noc, w którą wiele placówek zaprasza na najczęściej bezpłatne, nocne zwiedzanie. Po raz pierwszy impreza odbyła się w Berlinie w 1997 roku (Lange Nacht der Museen). Cztery lata później wydarzenie zyskało ogólnoeuropejską skalę. Obecnie wydarzenia w ramach Nocy Muzeów odbywają się w ponad 120 europejskich miastach. Pierwsza polska Noc Muzeów miała miejsce w Poznaniu (Muzeum Narodowe). Teraz swoje "Noce" regularnie organizuje wiele miast i placówek. Noc Muzeów 2023 w tym roku to sobota 13 maja lub 19 i 20 maja (w zależności od decyzji organizatorów). 

Noc Muzeów 2023. 13 maja

W 19. już Nocy Muzeów w Warszawie weźmie udział rekordowa liczba 270 placówek. Na warszawskie ulice wyjadą też zabytkowe autobusy i tramwaje. Szczególnie polecamy Wam nocną ofertę Muzeum Narodowego (nowa wystawa poświęcona najnowszym nabytkom placówki), wydarzenia w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (między innymi wernisaż wystawy "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej" plus warsztaty dla dzieci "Papier, Kamień, Nożyce" i wieczór z Chaplinem), Warszawskiego Muzeum Komputerów i Gier, Szkoły Platerek. Warto też zajrzeć do wnętrz Willi Żabińskich w warszawskim ZOO i za kulisy Teatru Polskiego imienia Arnolda Szyfmana. Dobrze też wpaść na Burakowską do Green Art. Jaga Hupało & Artyści (zielony spacer Olgierda Łukaszewicza z Jagą Hupało, czytanie na trawie i premierę limitowanych, unikatowych plakatów z oryginalnymi ilustracjami naszego ukochanego Papcia Chmiela).

Gdzie w sobotni wieczór udać się w Trójmieście? Warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (historyczne rekonstrukcje), Muzeum Bursztynu (największa kolekcja bursztynu na świecie) i gdański Dwór Artusa (zwiedzanie z goglami VR) i Muzeum Emigracji w Gdyni. Łódź zaprasza do Pałacu Poznańskich - Muzeum Miasta Łodzi (na odwiedzających czekają spektakularne wnętrza). O włókienniczych tradycjach miasta goście posłuchają w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. 

Noc Muzeów 2023. 19 maja i 20 maja

Noc Muzeów w Krakowie odbędzie się 19 maja. Ponad 60 placówek zaprosi na nocne zwiedzanie i wyjątkowe eventy. Uwadze polecamy pokaz "Pięćdziesiąt lat po wynalezieniu druku" w Muzeum Książąt Czartoryskich i pokaz tańców wczesnorenesansowych na dziedzińcu. Motywujemy także do wizyty w Krakowskiej Hucie Szkła przy hutniczym piecu (w programie między innymi pokaz formowania szkła gra terenowa dla rodzin, zwiedzanie wystawy „Szkło pod lupą Łukasiewicza”).

Poznań i Wrocław na nocne atrakcje zapraszają w sobotę 20 maja. Gdzie warto się wybrać? Waszą uwagę kierujemy na wrocławskie Muzeum Pana Tadeusza (warsztaty kaligrafii!) i za kulisy Teatru Wielkiego w Poznaniu. Sala im. Drabowicza przeistoczy się w pracownię perukarską, z jej narzędziami, modelami, perukami, oraz – oczywiście! – mistrzami, czyli zespołem charakteryzatorów, którzy uchylą rąbka swoich tajemnic. Polecamy też zajrzeć do Muzeum Instrumentów Muzycznych.