Od 12 do 24 lutego 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać 30 prac Pabla Picassa – ceramikę i grafiki ze zbiorów MNW. Te eksponaty na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.  Na wystawie zobaczyć można między innymi 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Te prace powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach.  Znalazły się tu również grafiki  w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu: „Kobieta w fotelu” (1948–1949). Będzie też można zobaczyć dwa barwne linoryty z 1962 roku, własnoręcznie odbite przez artystę: Buste de Femme au Chapeau (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i Le Déjeuner sur l’herbe d’après Manet. Dzięki życzliwości Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce, patrona honorowego pokazu, w sali ekspozycyjnej będą wyświetlane najpiękniejsze interpretacje flamenco, udokumentowane przez reżysera Carlosa Saurę.

Pokaz stanowi inaugurację cyklu Skarby MNW, w którego ramach Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.
Chcielibyśmy w niezobowiązującej, minimalistycznej formie pokazywać odwiedzającym niezwykłe zasoby MNW. Odkrywamy prace znanych, chętnie oglądanych artystów, których ze względu na brak przestrzeni wystawienniczej nie możemy prezentować w galeriach na stałe – mówi Dyrektor MNW, prof. dr hab. Jerzy Miziołek

Wydarzenia towarzyszące pokazowi obejmują także warsztaty ceramiczne dla dzieci oraz warsztaty z linorytu dla młodzieży. Dodatkowo zaplanowano wykłady i oprowadzania tematyczne z ekspertami zajmującymi się twórczością Pabla Picassa.