Z weneckiego Biennale do Zachęty

Od 28 kwietnia będzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie długo oczekiwaną instalację polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas. Przeczarowując świat to dwanaście monumentalnych tkanin inspirowanych cyklem fresków znajdujących się w jednym z najbardziej tajemniczych budynków w historii architektury europejskiej — Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Ta ekspozycja była hitem podczas 59. Biennale Sztuki w Wenecji, a teraz stanie się dostępna dla widzów Narodowej Galerii Sztuki. W międzyczasie, od grudnia 2022 do kwietnia 2023, była prezentowana w Castello Estense w Ferrarze. Ten „powrót do domu”, miejsca, z którego płynęła inspiracja, stanowił symboliczną spłatę długu, jaki artystka zaciągnęła w tym mieście.

Czytaj także: Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas w Pawilonie Polskim na La Biennale di Venezia 2022

Wielkoformatowe patchworki Małgorzaty Mirgi-Tas

W 2022 roku wielkoformatowe patchworki powstałe we wnętrzach dawnego kultowego hotelu Imperial w Zakopanem zamieniły Polski Pawilon w Wenecji w „pałac obrazów”. Na wielkoformatowych tkaninach Małgorzaty Mirgi-Tas mamy monumentalną opowieść o historii i teraźniejszości romskiej mniejszości na ziemiach polskich. Małgorzata Mirga-Tas (rocznik 1978) to malarka, artystka wizualna i rzeźbiarka pochodzenia polsko-romskiego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W swojej twórczości często czerpie z romskiego dziedzictwa i bogatych tradycji.

Przeczarowując świat

- Pas górny przedstawia historię mitycznej wędrówki i przybycia romskich społeczności do Europy w oparciu o cykl XVII-wiecznych grafik lotaryńskiego rytownika Jacques’a Callota, którego przedstawienia artystka dekolonizuje. Pas środkowy to afektywne archiwum historii, w którym portrety ważnych dla Małgorzaty Mirgi-Tas romskich kobiet splecione są z astrologią. Dolny pas ilustruje życie codzienne w rodzinnej Czarnej Górze i innych osiedlach romskich na Podhalu i Spiszu - czytamy w informacji prasowej. Wystawę będzie można oglądać do 23.07.2023.