Twórczość Tamary Łempickiej

Obrazy urodzonej w Warszawie Tamary Łempickiej budzą ogromne emocje wśród kolekcjonerów i miłośników sztuki na całym świecie. Nie tak dawno temu (bo w 2019) płótno "La tunique rose" z 1927 roku wylicytowano za 13,4 mln dolarów, rok wcześniej za "La Musicienne" zapłacono 9 milionów dolarów. Obrazy tworzącej w nurcie art déco artystki w swoich zbiorach mają zarówno muzea („Martwą naturę” z antyczną rzeźbą można podziwiać w Muzeum Mazowieckim w Płocku) jak i osoby prywatne, w tym gwiazdy (Madonna, Jack Nicholson, Barbara Streisand). Do 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać największą do tej pory w Polsce wystawę poświęconą życiu i twórczości Tamary Łempickiej.

Kobieta w podróży

"Tamara Łempicka – Kobieta w podróży" - tytuł wystawy nawiązuje do pełnego zmian życia malarki. Mała Tamara, a właściwie  Marysia Gurwik-Górska wychowywała się w Warszawie. Już jako nastolatka fascynowała się sztuką, szczególnie włoską, którą mogła podziwiać na wakacjach w Italii. Uczyła się w szkole w Lozannie, ślub z prawnikiem, Tadeuszem Łempickim wzięła w Petersburgu. Z bolszewickiej Rosji małżonkowie musieli uciekać do Danii, potem zamieszkali w Paryżu. Trudna sytuacja finansowa sprawiła, że Tamara zaczęła malować na zamówienie. W tym czasie brała też lekcje w pracowni malarza André Lhote′a. Po rozwodzie z Łempickim przeszła trudny czas. W 1933 roku ponownie wyszła za mąż za barona Raoula Kuffnera. Para razem zamieszkała w USA. W 1978 roku Tamara Łempicka znów zmieniła miejsce zamieszkania. Tym razem przeniosła się do Cuernavaca w Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku.

Życie i twórczość Tamary Łempickiej na wystawie w  Muzeum Narodowym w Lublinie

Na wystawie w Zamku w Lublinie zobaczyć można aż sześćdziesiąt prac Tamary Łempickiej. Są obrazy, między innymi: “Portret Tadeusza”, „Dziewczyna w rękawiczkach”, “Pierwsza komunia”, “Kizette w różu”, “Matka przełożona” do tego rysunki artystki. Dzieła zaprezentowano w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów i maszyn. Wystawa jest organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie i Villę la Fleur we współpracy z Tamara de Lempicka Estate.